اعتصاب غذای ۵۷ روزه رحمان کریمی و مابقی قضایا!! (رجوی به همین حد رضایت داد)

اعتصاب غذای ۵۷ روزه رحمان کریمی و مابقی قضایا!! (رجوی به همین حد رضایت داد)

بهار ایرانی، سی و یکم اکتبر 2013: … شاید بهتر باشد داوری در مورد صحت و سقم ادعای رحمان کریمی با دلایل دیگری ارزیابی شود؛ از جمله این فاکتورها یکی سیمای گل انداخته و شاداب و ترگل ورگل ایشان است که می تواند ابهامات و سوالات بسیاری ایجاد کند. فعلا از طرح این ابهامات و سوالات صرفنظر می کنم و برای اینکه موضوع اعتصاب غذای ۵۷ روزه آقای کریمی را کمی جدی و تخصصی نگاه کنیم خوانندگان را به گزیده هایی …

اعتصاب غذا مریم رجویWondering at those Americans who stand under the flag of
Mojahedin Khalq (MKO, MEK, NCRI, Rajavi cult) only to
LOBBY for the murderers of their servicemen

مجاهدین خلق کمپ لیبرتی اکتبر 2013

ائتلاف نوری المالکی: عراق نوکر آمریکا نیست / واشنگتن منافقین (فرقه رجوی) را سریع تر ببرد

لینک به منبع

اعتصاب غذای ۵۷ روزه رحمان کریمی و مابقی قضایا!!

رجوی به همین اندازه افه گرفتن هواداران به اعتصاب غذا هم رضایت داده است…

چند روز پیش در یادداشتی در واکنش به مطلبی از آقای رحمان کریمی خطاب به ایشان نوشتم:

“من اگر به جای شما بودم برای این که ثابت کنم یک جو از اخلاص و جرات و غیرت آن قربانیان را دارم، از همین فردا در حمایت از ساکنین لیبرتی برای یک هفته و نه بیشتر دست به اعتصاب غذا می زدم. آن هم نه در خلوت، که با اعلام قبلی.”

و دست بر قضا درست یک هفته یعنی یکشنبه شب ۶ آبان سیمای آزادی مجاهدین در برنامه ارتباط مستقیم اعتصاب غذای ایشان را در برنامه ارتباط مستقیم آنتنی کرد و ایشان نیز در این گفتگو سنگ تمام گذاشتند و مدعی شدند ۵۷ روز است در اعتصاب غذا به سر می برند.

اینکه آوردن و یا آمدن آقای کریمی به سیمای آزادی اتفاقی است یا واکنشی شتابزده به یادداشت مورد اشاره قضاوتی نمی کنم! شاید بهتر باشد داوری در مورد صحت و سقم ادعای رحمان کریمی با دلایل دیگری ارزیابی شود؛ از جمله این فاکتورها یکی سیمای گل انداخته و شاداب و ترگل ورگل ایشان است که می تواند ابهامات و سوالات بسیاری ایجاد کند. فعلا از طرح این ابهامات و سوالات صرفنظر می کنم و برای اینکه موضوع اعتصاب غذای ۵۷ روزه آقای کریمی را کمی جدی و تخصصی نگاه کنیم خوانندگان را به گزیده هایی از یک مقاله تخصصی پزشکی درباره عوارض و پیامدهای اعتصاب غذای طولانی و عوارض و علائم روزمره آن جلب می کنم. لازم به ذکر است در اینجا فرض را بر این گرفته ایم که آقای رحمان کریمی دست به اعتصاب غذای تر زده اند. یعنی فقط از خوردن غذا امتناع می کنند و محدودیتی در استفاده از نوشیدنی ها برای خود قائل نشده اند

اعتصاب غذا چه اثرات بهداشتی دارد؟

اثرات بهداشتی اعتصاب غذا به مدت اعتصاب غذا بستگی دارد. همچنین به اینکه به اصطلاح اعتصاب غذا خشک است یا تر. مراد از اعتصاب غذای خشک حالتی است که فرد از نوشیدن مایعات هم پرهیز می کند و در اعتصاب غذای تر غذا نمی خورد ولی از مصرف آب پرهیز نمی کند. باید توجه داشت که مرگ می تواند در هر لحظه از زمان اعتصاب غذا اتفاق بیفتد و این به میزان سلامت قبلی فرد و تطابق ارگان های بدن با وضعیت جدید ارتباط دارد. اما به طور کلی اثرات بهداشتی اعتصاب غذا به شرط اینکه فرد اعتصاب کننده دارای سلامتی نسبی باشد و به اعتصاب غذای تر پرداخته، به شرح زیر است:

* هالوسیناسیون و آسیب به مغز بعد از ۳ هفته

* صدمه به بافت عضلانی بعد از ۴ هفته

* ضعف سیستم استخوان بندی بعد از ۴ هفته

* احتمال آسیب دائمی به بخش هایی از مغز بعداز ۴ تا ۵ هفته

* احتمال آسیب دائمی به ارگان های داخلی بعداز ۴ تا ۵ هفته

* نارسایی ارگان های داخلی بعداز ۴ تا ۵ هفته

برای افرادی که سابقه عارضه های قلبی یا کلیوی، دیابت و زخم معده یا اثنی عشر دارند، اعتصاب غذا می تواند اثرات وخیمی در پی داشته باشد.

عوارض روز به روز اعتصاب غذای تر

بدن انسان بدون غذا می تواند برای مدت کوتاه چند روزه به حیات خود ادامه دهد که طول این مدت برای اشخاص مختلف متفاوت است. وقتی غذا مصرف نشود، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز از منابع خود استفاده می کند. در ۴ تا ۸ ساعت اول اعتصاب غذا، گلوکز (قند) موجود در جریان خون استفاده می شود. گلوکز تنها ماده غذایی است که بوسیله مغز و شبکیه استفاده می‌شود و بنابراین حفظ غلظت گلوکز خون، بسیار ضروری است. پس از اینکه گلوکز موجود در خون تمام شد، منابع گلیکوژن (نشاسته) موجود در کبد و ماهیچه ها برای تولید گلوکز مورد استفاده قرار می گیرند(۱).

بعد از حدود ۳ روز نشاسته موجود نیز تمام می شود و بدن استفاده از منابع پروتئین ماهیچه ها (که ماهیچه های قلب را هم شامل می شود) می آغازد تا گلوکز بیشتری را تامین کند. به علاوه گسیختگی بافت های چربی آغاز می شود که تولید کننده اسید های چربی است که سوخت بسیاری از سلول های بدن محسوب می شوند. همچنین منابع جانشین برای گلوکز مغز از این راه تامین می شود (۲).

بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز بدن به طور عمده برای تامین انرژی به منابع چربی تکیه می کند که باعث مصرف پروتئین های حیاتی می شود(۱). میزان چربی ذخیره شده در بدن شخص، عامل اصلی تعیین کننده زمانی است که بدن می تواند اعتصاب غذا را تحمل کند. برای یک فرد عادی با وزن طبیعی، منابع چربی امکان بقا بدون غذا را بین ۲ تا ۲٫۵ ماه تامین می کند. اما در مورد اعتصاب کنندگان در زندان به دلیل کاهش وزن ناشی از سوء تغذیه در دوران زندان این زمان معمولا کوتاهتر است. برای مثال ۱۰ ایرلندی که در سال ۱۹۸۱ در اثر اعتصاب غذا در زندان جان باختند به طور متوسط ۶۱ روز قادر به ادامه حیات بدون غذا بودند. یکی از این زندانیان ۴۵ روز پس از اعتصاب غذا جان باخت و ۹ نفر دیگر بین ۵۷ تا ۷۳ روز پس از اعتصاب غذا جان باختند. در مراحل اولیه اعتصاب غذا سرعت کاهش وزن در هر روز ۱ تا ۲ کیلوگرم است که ناشی از فقدان نمک و مایعات در بدن است. سرعت کاهش وزن به تدریج کاهش یافته و تا هفته سوم به طور متوسط به ۰٫۳ کیلوگرم در روز می رسد. در یک فرد سالم با وزن طبیعی مشکلات جدی جسمی زمانی آغاز می شود که ۱۸ درصد از وزن طبیعی بدن کاسته شده باشد که در بیشتر افراد ۲۵ تا ۳۰ روز پس از اعتصاب غذا اتفاق می افتد. (۳، ۴، ۵)

مشکلات جسمی

در طول اعتصاب غذا، اعتصاب کننده با مشکلات جسمی درگیر است. مشکل رایج احساس ضعف و گیجی به ویژه در حالت ایستاده می باشد که به دلیل افت فشار خون بروز می کند(۱). همچنین حالت تهوع، سردرد، درد عضلات، درد شکم، سستی، خستگی و فرسودگی سایر مشکلات جسمی برای اعتصاب کنندگان است(۳).

کمبود آب بدن مشکلی است که به دلیل از دست دادن احساس گرسنگی و تشنگی، معمولا اعتصاب کنندگان با آن مواجه می شوند. نوشیدن مایعات کافی (حدود ۱٫۵ تا ۲ لیتر در روز که بسته به بدن شخص، میزان فعالیت و گرما متغیر است) در این دوران بسیار مهم است(۱). سنگ کلیه، ناتوانی کلیه (که در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد) ، ورم (ناشی از جمع شدن آب زیر پوست به علت کاهش عملکرد کلیه) ، ضربان نامنظم قلب (۳) و بسیاری عوارض جسمی و روانی سلامت اعتصاب غذا کنندگان را در طول اعتصاب تهدید می کند. اعتصاب غذای طولانی می تواند به آسیب های مغزی نیز منجر شود (۶). به طور کلی وقتی بیش از ۳۰ درصد از وزن بدن در اثر اعتصاب غذا کاهش یابد، زندگی اعتصاب کننده با خطر جدی روبروست (۲).

اما بر خلاف آن علائم و نشانه هایی که متخصصان اشاره می کنند، وضعیت ظاهری آقای کریمی در برنامه ارتباط مستقیم(بزنم به تخته) از بالا بودن سلامت و شادابی ایشان از حد استانداردهای سنی یک فرد هفتاد ساله حکایت می کرد. حالا وقتی متوجه شویم این جناب ۵۷ روز هم لب به غذا نزده در این صورت می شود به راحتی نام ایشان را در فرهنگ گینس به ثبت رساند. وقتی برنامه ارتباط مستقیم را می دیدم متاسفانه امکان ضبط تصویر زنده آقای کریمی را نداشتم اما اگر پس از انتشار این یادداشت مجاهدین اقدام به حذف این برنامه از روی سایت سیمای آزادی نکنند، در آن صورت خوانندگان عزیز می توانند با مراجعه به سایت سیمای آزادی و رویت چهره آقای رحمان کریمی پس از ۵۷ روز اعتصاب غذا بطور واقعی و منصفانه تر درباره این ادعا قضاوت کنند. در این برنامه که موضوع اش ارتباط با اعتصاب غذا کنندگان در کشورهای جهان بود کسان دیگری نیز حضور پیدا کردند و گزارش هایی از روند اعتصاب غذا و مدت آن ارائه کردند که وجه اشتراک آنها چهره های شاداب و سرحال آنها بود که به ادعای خودشان همه یک اعتصاب غذای بالای ۵۰ روز را پشت سر می گذاشتند. البته برخی از این اعتصاب کنندگان ادعا می کردند چند بار به اغماء و بیهوشی رفته اند که به کمک پزشکان متعهد و اشرف دوست نجات پیدا کرده اند.

سخن آخر

علائم و نشانه ها حاکی از این است که اعتصاب غذای ادعایی مجاهدین و حداقل در اروپا یک پروژه تبلیغاتی و جنگ روانی است. به این دلیل که نه تنها تاکنون هیچ خسارت جانی بجا نگذاشته بر خلاف اعتصاب غذایی که مجاهدین در ژوئن ۲۰۰۳ در اعتراض به دستگیری مریم رجوی براه انداختند و ظرف تنها چند روز کار بسیاری شان به بیمارستان کشید و سیمای آزادی هم بطور زنده آن اتفاقات را پوشش می داد. بر خلاف این روزها که مجاهدین حتی حاضر نیستند کمی به وقت معمول برنامه ارتباط مستقیمی که موضوع اش انعکاس اعتصاب غذای مجاهدین و هواداران در سطح اروپا و آمریکا است بیفزاید و سر تایم با عرض پوزش از بینندگان چنین برنامه مهمی را قطع می کند.

آنها که شرایط سنی شان اقتضا می کند یادشان هست در اوایل دهه هشتاد اعتصاب خشک بابی ساندز مبارز ایرلندی از شروع تا زمان منتهی به شهادت مظلومانه اش فقط ۶۶ روز طول کشید. بیش از دو سوم این زمان را در حال و وضعیت کاملا نامساعد و زیر سرم و تحت نظارت یک تیم پزشکی با مرگ دست و پنجه نرم می کرد. این پیامدها چیزهایی نیست که بشود با اراده و انقلاب ایدئولوژیک و انقلاب مریم پیشگیری کرد! به همین دلایل و از جمله اینکه این اعتصاب به گفته هفتاد روزه تاکنون کمترین نشان و بازخورد جسمی در اعتصاب کنندگان بجا نگذاشته! بر این باورم که از اصل و اساس یک سناریوی تبلیغاتی است که البته در کمال ناشی گری نوشته و دنبال می شود؛ اما با این حال بالشخصه امیدوارم ولو اگر اشتباه هم می کنم و بواقع مدعیان شصت هفتاد روز است لب به غذا نزده، تار مویی از سر آنها کم نشود. این که می گویم این یک سناریوی تبلیغاتی است نه به این دلیل که اعتقاد داشته باشم رجوی نمی خواهد این سناریو در عالم واقع اتفاق بیفتد، از قضا معتقدم رجوی اگر تیغ اش می برید حتما چنین کارزاری را بطور واقعی رقم می زد؛ اما از آنجا که حنای رجوی حداقل در اروپا رنگی ندارد و بسیاری دیگر گوش شنوایی برای فرموده های رجوی ندارند، بر این عقیده ام رجوی به همین اندازه افه گرفتن هواداران به اعتصاب غذا هم رضایت داده است! والا تجربه و تاریخ نشان داده جان آدم ارزان ترین سرمایه رجوی و دم دست ترین هزینه ای است که برای پیش بردن پروژه های رسانه ای – تبلیغاتی – روانی اش مورد استفاده قرار می دهد.

منابع

· Peel, M. (1997) Hunger Strikes: understanding the underlying physiology will help doctors provide proper advice. British Medical Journal 315(7112), 829-830.

· Crosby, S. S., Apovian, C. M., Grodin, M. A. (2007) Hunger strikes, force-feeding, and physicians’ responsibilities. JAMA 298 (5), 563-566.

· Kerndt, P. R., Naughton, J. L., Driscoll, C. E. (1982) Fasting: the history, pathophysiology and complications. Western Journal of Medicine 137, 379-399.

· Frommel, D., Gautier, M., Questiaux, E., Schwarzenberg, L. (1984) Voluntary total fasting: a challenge for the medical community. The Lancet 8392, 1451-1452.

· Faintuch, J., Soriano, F. G., Ladeira, J. P., Janiszewski, M., Velasco, I. T., Gama-Rodrigues, J. J. (2001) Refeeding procedures after 43 days of total fasting. Nutrition 17, 100-104.

· Sengupta, S. Turkish hunger strikers risk body and mind, The New York Times, Tuesday December 18, 2001 http://www.nytimes.com/2001/12/18/world/turkish-hunger-strikers-risk-body-and-mind.html last viewed at 4::00 PM 23/06/2011

همچنین:

ملل متحد و رجوی (گزینه های مجاهدین خلق در قبال اجماع ملل متحد)

2013/10/30 by

بهار ایرانی، مجاهدین دبلیو اس، سی ام اکتبر ۲۰۱۳: … تاکید بان کی مون به تسریع روند انتقال ساکنین لیبرتی به کشورهای ثالث و از سویی اختصاص بودجه یک میلیون دلاری آمریکا به انتقال مجاهدین و همچنین درخواست دبیرکل به مشارکت و همکاری بیشتر کشورها حاکی از حسن نیت ملل متحد و تلاش برای پایان […]

آقای نتانیاهو لطفا قربانیان و اسیران رجوی را آزاد کنید!!

2013/10/28 by

بهار ایرانی، مجاهدین دبلیو اس، بیست و هشتم اکتبر ۲۰۱۳: … شاید اگر آقای نتانیاهو تا حالا از وجود این آدم ها در قرن بیست و یکم اطلاعی نداشته باشند در کمال بهت و کنجکاوی و تعهد و از سر دادخواهی بپرسند کی؟ کجا؟ کی؟ و به این طریق تعهدشان را در قبال این افراد […]

جداشدگان تضاد اصلی رجوی هستند؟! نگاهی به یادداشت آقای قصیم

2013/10/27 by

بهار ایرانی، مجاهدین دبلیو اس، بیست و هفتم اکتبر ۲۰۱۳: … آقای قصیم به درستی اشاره می کند این روزها هجمه قلم به مزدهای رجوی علیه جداشدگان به مراتب بیشتر از حمله و هجمه به رژیم است. رجوی مدت ها است دریافته جبهه و تضاد اصلی اش نه رژیم که منتقدین و جداشدگان از او […]

تحرک دوباره مدیحه سرایان رجوی

2013/10/21 by

بهار ایرانی، مجاهدین دبلیو اس، بیست و یکم اکتبر ۲۰۱۳: … رجوی از دسامبر ۲۰۱۲ تاکنون بیش از یک صدتن از اعضای سازمان را قربانی لجاجت های هیستری خود کرده است؛ همچنان که از سی خرداد ۶۰ به بعد کاری جز این نداشته است. همه این خسارت های انسانی را با توجیه ضرورت سرنگون کردن […]

با آقای رحمان کریمی و درباره قهرمانان اش؟! باز هم گاف پشت گاف

2013/10/20 by

بهار ایرانی، مجاهدین دبلیو اس، بیستم اکتبر ۲۰۱۳: …  برای اثبات وفاداری شان به قهرمانان نستوه یعنی مسعود و مریم می نویسند: “ما هواداران سازمان پر افتخار مجاهدین خلق ایران، با ارج و احترام به دو قهرمان نستوه خود مریم و مسعود؛ اعلام می داریم که تا آخرین نفس به افتخار و سربلندی دراین سنگر […]


(Rajavi from Saddam to AIPAC)