خاطرات آقای بخشعلی علیزاده اسیر جنگی مجاهدین خلق – قسمت هشتم

خاطرات آقای بخشعلی علیزاده اسیر جنگی مجاهدین خلق – قسمت هشتم

بازگشت بخشعلی علیزاده اسیر جنگی صدام و رجویمسعود خدابنده، ساند کلاد، دهم ژانویه 2022:… آقای علیزاده در بخش هشتم بیاد آورند – ورود امریکایی ها، مصاحبه های مربوطه در آلبانی، پیشنهاد ارائه کمک در صورت امضاء عفونامه و قبول شریط دیگر – وصل شدن ایشان به خانواده در ایران و دریافت کمک – مسیر خروج از آلبانی تا ورود به آلمان – شرایط آلمان، دریافت پناهندگی سیاسی، شرایط زندگی، تصمیم به بازگشت به میهن، دشواری ها و کمک هایی که در این مسیر وجود داشت – پس دادن پناهندگی و بازگشت به میهن – وضعیت بعد از بازگشت به میهن، شرایط اداری و شرایط اقتصادی کشور، تشکیل خانواده و پدرشدنشان . بازگشت بخشعلی علیزاده

مجاهدین خلق صدام عربستانبخشعلی علیزاده : خلق قهرمان ایران دقت کنند

خاطرات آقای بخشعلی علیزاده اسیر جنگی مجاهدین خلق – قسمت هشتم

بازگشت بخشعلی علیزاده اسیر جنگی صدام و رجوی

با سلام

خدابنده هستم ، مسعود

به هشتمین شماره پادکست خاطرات خوش آمدید

امروز نوزدهم دی ماه 1400، نهم ژانویه 2022 خدمت آقای بخشعلی عیلزاده از تهران هستم.

بخش هشتم خاطرات ایشان

بازگشت بخشعلی علیزاده اسیر جنگی صدام و رجوی

آقای علیزاده در هفت بخش قبلی از خاطرات خود از

– خدمت سربازی و اسارت در جنگ

– کمپهای صدام و مجاهدین، بحث های ایدئولوژیک، طلاقهای اجباری و جداکردن کودکان

– تفکرات مسعود رجوی، تعهد گیریها، تعطیل و تشکیل های مکرر سازمان مجاهدین خلق

– شکست صدام، ورود امریکا، مخفی شدن مسعود رجوی و فرار مریم رجوی

صحبت کردند

ایشان همچنین نگاهی داشتند به پروسه

– خروج امریکایی ها، قطع امید رجوی از بازگشت حزب بعث و  ورود سازمان ملل به مشکل کمپ اشرف

– درگیری های کمپ اشرف، انتقال نفرات به کمپ موقت لیبرتی و وضعیت نفرات در کمپ لیبرتی

– انتقال نفرات از عراق به آلبانی، شرایط اولیه در آلبانی، نقش سفارت امریکا

– نقش سازمان ملل، بسته شدن دفتر سازمان ملل و خیریه رمسا تحت فشار امریکا

– فشار بر افراد و خانواده ها برای جلوگیری از ریزش شدید نیرو و انحلال نهایی سازمان مجاهدین خلق

– تعهد گیری ها، تهدید ها، فرار نفرات و واکنش های رجوی به ریزش نیرو

– تقابل رجوی با تعهداتی که امضاء کرده بود، سعی در ترساندن و قرار دادن جداشدگان در مقابل جداشدگان

– آغاز پروسه شناخت واقعی ماهیت سازمان مجاهدین خلق بعد از خروج از آن

آقای علیزاده در بخش هشتم بیاد آورند

– ورود امریکایی ها، مصاحبه های مربوطه در آلبانی، پیشنهاد ارائه کمک در صورت امضاء عفونامه و قبول شریط دیگر

– وصل شدن ایشان به خانواده در ایران و دریافت کمک

– مسیر خروج از آلبانی تا ورود به آلمان

– شرایط آلمان، دریافت پناهندگی سیاسی، شرایط زندگی، تصمیم به بازگشت به میهن، دشواری ها و کمک هایی که در این مسیر وجود داشت

– پس دادن پناهندگی و بازگشت به میهن

– وضعیت بعد از بازگشت به میهن، شرایط اداری و شرایط اقتصادی کشور، تشکیل خانواده و پدرشدنشان

خاطرات آقای بخشعلی علیزاده را در این بخش با یادی از وضعیت آنهایی که هنوز در چنبره رجوی گرفتارند و با امید به آزادی آنها به پایان بردیم. 

در بخش بعدی، بخش آخر، سوالهایی را که  بدستمان رسیده مطرح کرده و با نگاهی کلی تر به این راه طی شده از تهران به بغداد، از بغداد به تیرانا، از تیرانا تا برلین و النهایه بازگشت به تهران، سعی در پاسخ به برخی چرایی ها خواهیم داشت.

محبت کردید، همراه باشیم

قسمت بعدی هم انشاالله بزودی

خاطرات آقای بخشعلی علیزاده اسیر جنگی مجاهدین خلق – قسمت هشتم

لینک به قسمتهای قبلی:

لینک به منبع (خاطرات – مسعود خدابنده – ساند کلاد)

بازگشت بخشعلی علیزاده اسیر جنگی صدام و رجوی

***

همچنین
https://iran-interlink.org/wordpressfa/اتاق-اینترنت-کمپ-مجاهدین-ورود-ممنوع/

اتاق اینترنت کمپ مجاهدین – ورود مطلقا ممنوع

اتاق اینترنت کمپ مجاهدینمزدا پارسی، انجمن نجات، مرکز فارس، هفتم ژانویه 2022:… به گفته بخشعلی علیزاده، در کمپ مجاهدین مکانی به نام اتاق اینترنت وجود دارد که تنها افراد خاصی به آن رفت و آمد دارند و روی در ورودی آن به روش‌‎های مختلف نوشته شده است: ورود مطلقا ممنوع! حتی پرده‌ای پشت در نصب شده است که در صورت باز شدن در، درون اتاق پیدا نباشد. در ساختار فرقه‌ای مسعود رجوی، برای افراد معدودی که اجازه ورود به این اتاق را دارند، تمهیداتی در نظر گرفته شده است. جلسات غسل هفتگی و عملیات جاری آن‌ها سوای از دیگر افراد ساکن در پایگاه برگزار می‌شود و به آن‌ها سفارش می‌شود که فاکت ها (تناقض ها، سوال ها) یی که در این اتاق پیش می‌آید را نباید در جای دیگر بخوانید. اتاق اینترنت کمپ مجاهدین 

مجاهدین خلق: پایان سی سال حضور در عراق بولتون در برابر ظریفمجاهدین خلق: پایان سی سال حضور در عراق

ورود مطلقا ممنوع ! اتاق اینترنت کمپ مجاهدین

انجمن نجات مرکز فارس چهارشنبه 15 دی 1400

صفحه‌های غول‌آسای نمایش و مانیتورهای بی‌شماری که ظاهرا ارتباط زنده اینترنتی بین سخنرانی مریم رجوی با نقاط مختلف جهان را از کمپ اشرف در آلبانی فراهم می‌کند، نیازمند ساز و کارهای ارتباطی پیشرفته و گران قیمت است اما شاید کمتر کسی باور کند که اعضای مجاهدین خلق ساکن در همان کمپ اشرف، حتی روش کار کردن با یک تلفن همراه هوشمند را نمی‌دانند و اینترنت برای آن‌ها پدیده‌ای غیر قابل دسترس است.

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های اینکه یک جامعه ساختار فرقه‌ای دارد، این است که در آن اعضای جامعه را در انزوا نگه دارند، خروج از آن را ممنوع کنند و در قبال تقاضای خروج فرد را مجازات کنند. این نشانه در تشکیلات مجاهدین خلق بسیار پر رنگ است. به نوعی که خروج از آن برای اعضای سابق به نوعی فرار محسوب می‌شود. یکی از تاکتیک‌های فرقه رجوی برای حفظ اعضا در انزوا و آماده شدن بستر کنترل ذهن، بستن همه راه‌های ارتباطی به جهان بیرون است. در حالی که همواره از دوران معاصر با عنوان «عصر ارتباطات» یاد می‌شود، اعضای مجاهدین خلق از ساده ترین ابزارهای ارتباطی محروم هستند.

در بخشی از مصاحبه مسعود خدابنده با بخشعلی علیزاده در پادکست خاطرات، علیزاده به تشریح وضعیت دسترسی به اینترنت در کمپ مجاهدین در آلبانی می‌پردازد. علیزاده نقل می‌کند که در زمان حضورش در پایگاه مجاهدین وقتی در اخبار مجاهدین از محدودیت اینترنت در ایران انتقاد می‌شد، برای اعضا تناقض پیش می‌آمد که «ما که خودمان هم به اینترنت دسترسی نداریم» و پاسخ سران فرقه به این مسئله این بود که «ما با مردم عادی فرق داریم. ما مجاهدیم و انتخاب کرده‌ایم که عنصر مجاهد مبارز باشیم!». اما پس از انتقال به آلبانی، دیدن زندگی عادی مردم کوچه و بازار در آلبانی و کودکانی که گوشی‌های هوشمند در دست داشتند این نتاقض را در ذهن اعضای فرقه رجوی قوت می‌بخشید.

به گفته بخشعلی علیزاده، در کمپ مجاهدین مکانی به نام اتاق اینترنت وجود دارد که تنها افراد خاصی به آن رفت و آمد دارند و روی در ورودی آن به روش‌‎های مختلف نوشته شده است: ورود مطلقا ممنوع! حتی پرده‌ای پشت در نصب شده است که در صورت باز شدن در، درون اتاق پیدا نباشد.

اتاق اینترنت کمپ مجاهدین

اتاق اینترنت کمپ مجاهدین

در ساختار فرقه‌ای مسعود رجوی، برای افراد معدودی که اجازه ورود به این اتاق را دارند، تمهیداتی در نظر گرفته شده است. جلسات غسل هفتگی و عملیات جاری آن‌ها سوای از دیگر افراد ساکن در پایگاه برگزار می‌شود و به آن‌ها سفارش می‌شود که فاکت ها (تناقض ها، سوال ها) یی که در این اتاق پیش می‌آید را نباید در جای دیگر بخوانید.

به گفته علیزاده، از جمله فعالیت‌هایی که مسئولین مربوطه هر روز در این اتاق انجام می‌دهند چک کردن سایت انجمن نجات است. بنابراین آن‌ها می‌دانند که خانواده‌های کدام یک از اعضا چه فعالیت‌هایی در جهت ارتباط با عزیزان‌شان انجام داده‌اند که از طریق انجمن نجات رسانه‌ای شده است. اما این مطالب به بیرون اتاق اینترنت درز نمی‌کند چراکه خانواده پاشنه آشیل فرقه رجوی است و اگر فرد بداند که خانواده‌اش در پی او هستند، قطعا مشتاق ارتباط با آنها و نهایتا خروج از تشکیلات می‌شود. تنها در صورتی به فرد گفته می‌شود که خانوده‌اش فعالیتی در جهت دیدار با او داشته‌اند که بخواهند به او ثابت کنند که خانواده‌اش مامور حکومت ایران است و او را مجبور کنند که علیه خانوده خود موضع بگیرد.

چنانچه از اظهارات بخشعلی علیزاده بر می‌آید، اینکه افراد موفق بشوند که خود را به این اتاق برسانند و به یکی از مسلم‌ترین رسانه‌ ارتباطی دنیا یعنی اینترنت دسترسی پیدا کنند اگر چه بسی بعید است اما امکان پذیر است. بنظر می‌رسد که موفقیت در دسترسی به وسایل ارتباطی به میزان اراده و جسارت فرد برای دسترسی یافتن به جهان بیرون بستگی دارد. بخشعلی علیزاده که چند ماه پیش از خروجش از کمپ مجاهدین با ترفندی موفق شد به این اتاق راه پیدا کند، در اولین گام اقدام به راه اندازی صفحه فیس بوک خود کرد و از آن طریق تلاش کرد خبر سلامتی‌اش را به خانواده چشم انتظارش برساند.

مسعود خدابنده به درستی بیان می‌کند که ممنوعیت دسترسی به اینترنت می‌تواند از مصادیق نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین خلق باشد، چراکه امروزه عدم دسترسی به اینترنت به معنای قطع ارتباط با خانواده است و در حوزه اتحادیه اروپا این موضوع نقض حقوق شهروندی محسوب می‌شود.

همچنین، بر اساس سندی که در آوریل 2021 دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر کرده است، قطع اینترنت ناقض حق آزادی بیان و حق اجتماع مسالمت آمیز و آزادی ارتباطات تحت مفاد شماره 19 و 21 و 22 از «توافق بین المللی حقوق سیاسی و شهروندی» است. به موجب این سند، دولت‌ها و نهاد‌های بین المللی باید به گزارش‌ها و شواهدی که درباره عدم دسترسی به اینترنت در برخی جوامع وجود دارد، توجه کنند و مراتب را به اطلاع مراجع ذیربط برسانند.

انتظار می‌رود که با توجه به وجود گزارش‌ها و شواهد فراوان درباره عدم دسترسی اعضای تشکیلات رجوی به وسایل ارتباطی به ویژه اینترنت، دولت آلبانی و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درباره عدم دسترسی ساکنان کمپ اشرف به اینترنت در قلب یک کشور اروپایی، پیگیری‌ها و اقدامات لازم را انجام دهند.

مزدا پارسی

لینک به منبع

ورود مطلقا ممنوع ! اتاق اینترنت کمپ مجاهدین 

***

وبگاه البوابه از حمایت مالی عربستان سعودی از گروهک تروریستی منافقین که شامل اهدای سه تُن شمش طلا می‌شود، خبر داد.وبگاه البوابه به نقل از مسعود خدابنده از حمایت مالی عربستان سعودی از  مجاهدین خلق خبر داد.

همچنین:
https://iran-interlink.org/wordpressfa/اتاق-پژواک-در-مزرعه-ترول-های-مجاهدین-خل/

اتاق پژواک در مزرعه ترول های مجاهدین خلق

اتاق پژواک در مزرعه ترول های مجاهدین خلقمزدا پارسی، انجمن نجات، مرکز فارس، بیست و سوم اکتبر 2019:…  با نگاهی به اکانت های حامیان مجاهدین خلق در این شبکه ها به روشنی معنای اتاق پژواک را متوجه می شویم. اتاق پژواک رسانه ای در واقع فضایی است که در آن فرد تنها با عقاید و باور هایی که با عقاید و باورهای خودش موافق است روبرو می شود به طوری که این عقاید و باور ها دائما تقویت می شوند و نظرات جایگزینی برای آن ها متصور نمی شوند. در دنیای رسانه امروز کاربران در نوعی اتاق پژواک رسانه ای گرفتار شده‌اند که نظرات مخالف در آن پذیرفته نمی‌شود و ایده‌های همسو با جریان اصلی مدام در حال تکرار و تقویت هستند. اتاق پژواک در مزرعه ترول های مجاهدین خلق 

اتاق پژواک در مزرعه ترول های مجاهدین خلقمریم رجوی حشمت علوی ، اقدام علیه مصالح عالیه امریکا 

اتاق پژواک در مزرعه ترول های مجاهدین خلق

توسط انجمن نجات مرکز فارس آخرین بروزرسانی 29 مهر 1398

شبکه های اجتماعی می توانند سلاح قدرتمندی برای افشای حقیقت باشند اما در عین حال می توانند ابزاری برای پوشاندن و حتی آسیب زدن به آن باشند. هلن بوینسیکی از راشا تودی، بر این باور است که توئیتر و فیس بوک برای دور از دسترس نگه داشتن حقیقت نهایت تلاش خود را کرده اند. با این حال او معتقد است که مردم این موضوع را درک کرده اند و در حال بازخواست از این شبکه ها برای خسارت هایی که بر حقایق وارد کرده اند، هستند.

او می نویسد:

« اگر به حجم تنفر، تفرقه و خصومتی که امروزه معمول است نگاه کنید، می بینید که ده سال پیش چنین نبود. توئیتر اصلی ترین عامل این مسائل است.» وی در شرح چگونگی عملکرد توئیتر و فیس بوک برای ایجاد این شرایط می نویسد: « توئیتر و فیس بوک، بسته به اینکه کاربرانشان تا چه اندازه با عقاید نا آشنا راحت هستند، روی پلت فرم هایشان به آن ها آنچه را دوست دارند ارائه می دهند و یک اتاق پژواک برای آن ها ایجاد می کنند که می تواند غیر قابل نفوذ باشد. اگر فردی به تعامل با کاربران دیگر طیف های سیاسی اهمیت ندهد، به سادگی می توان باور کرد که همه کشور خواستار برکناری ترامپ یا میانگین جمعیت ایران تشنه تغییر رژیم هستند.»

نویسنده این مطلب به ترول های مجاهدین خلق به عنوان نمونه ای از کاربرانی که پلت فرم های توئیتر و فیس بوک «اتاق پژواک» در اختیار آن ها قرار داده است، اشاره می کند: « هزاران حساب کاربری توئیتری مجاهدین خلق –فرقه تبعیدی ایرانی که بدلیل همدستی با عراق مورد تنفر هموطنانشان هستند— در حال فعالیت هستند و (معمولا به انگلیسی) درباره آرزویشان برای آنکه آمریکا رژیم را سرنگون کند، توئیت می کنند.»

بوینیسکی در ادامه می نویسد: « مطالعات نشان می دهد که پدیده اتاق پژواک در مورد محتوای سیاسی قدرتمند تر عمل می کند، و کاربران با ساکت کردن و مسدود کردن کسانی که با آن ها مخالف هستند وضع را بدتر می کنند.»

با نگاهی به اکانت های حامیان مجاهدین خلق در این شبکه ها به روشنی معنای اتاق پژواک را متوجه می شویم. اتاق پژواک رسانه ای در واقع فضایی است که در آن فرد تنها با عقاید و باور هایی که با عقاید و باورهای خودش موافق است روبرو می شود به طوری که این عقاید و باور ها دائما تقویت می شوند و نظرات جایگزینی برای آن ها متصور نمی شوند. در دنیای رسانه امروز کاربران در نوعی اتاق پژواک رسانه ای گرفتار شده‌اند که نظرات مخالف در آن پذیرفته نمی‌شود و ایده‌های همسو با جریان اصلی مدام در حال تکرار و تقویت هستند. در واقع در این فضاها کاربران تشویق می‌شوند که عقاید مشابه به تفکر غالب را بیان کنند و جرات مخالفت و یا ابزار عقاید غیرهمسو را نداشته باشند. اما اینکه مجاهدین خلق تا چه حد در این کار موفق بوده اند قابل بررسی است.

برای درک بهتر مطلب کافی است در فضای توئیتر #مریم_رجوی را جستجو کنید تا به انبوهی از توئیت ها برسید که در هواداری از او جملاتی نوشته و فیلم ها و عکس هایی منتشر کرده اند. برای نمونه با جملاتی این چنینی درباره مریم رجوی رهبر کیش شخصیتی مجاهدین خلق با سوابق طولانی از نقض حقوق بشر مواجه می شوید: «شاخصی برای #اسلام دموکراتیک ضد زن‌ستیزی و آنتی‌تز بنیادگرایی » یا مریم رجوی را در حال سخنرانی درباره حقوق زنان و برابری زن و مرد ببینید. تا اینجا می توان عملکرد ترول های مجاهدین خلق برای ماندن در صدر الگوریتم رسانه ای را دید.

همه این انبوه توئیت ها در اتاق پژواک رسانه ای منتشر می شوند. هر اکانت مرتبط با مجاهدین خلق دنبال کننده های بسیار اندکی دارد و معمولا تعداد لایک ها و ریت های هر پیام از شمار انگشتان دست فراتر نمی رود. در صورتی که در پاسخ به توئیت های این افراد نظر مخالفی ابراز کنید بالافاصله با پرخاش و فحاشی مواجه می شوید و نهایتا ممکن است اکانت شما مسدود شود.

اتاق پژواک مجازی برای دو هزار عضو مجاهدین خلق در کمپ اشرف سه در آلبانی تنها منحصر به رسانه نیست بلکه بازتابی است از اتاق پژواک حقیقی هر عضو مجاهدین خلق با تمام پوست و گوشت و استخوانش آن را درک می کند. در فضای درون قرارگاه های مجاهدین خلق تنها یک صدا وجود دارد و همه باید تنها به آن گوش بدهند، صدای رهبر که همواره در حال پژواک در ذهن و روح افراد است. مهم نیست که حقوق انسانی اعضا همواره در حال نقض شدن است، مهم نیست که اعضا از خواب و خوراک کافی، زندگی خانوادگی، عشق و ازدواج محروم هستند.

مزدا پارسی

اتاق پژواک در مزرعه ترول های مجاهدین خلق

***

همچنین: