جان بولتون رفت و تهران را ندید (+ برخی از واکنش ها) 

جان بولتون رفت و تهران را ندید (+ برخی از واکنش ها) 

جان بولتون رفت و تهران را ندیداسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019:… آقای جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در یکی از سخنرانی های خود به اعضای سازمان مجاهدین خلق قول داده بود جمهوری اسلامی ایران جشن چهلمین سالگرد ‍‍‍پیروزی انقلاب خود را نبی و وی به همراه آنها نوروز را در تهران جشن بگیرد. البته بماند که ایشان برای ایراد این سخنرانی مبلغ یکصد و هشتاد هزار دلار از سازمان مجاهدین خلق و بالطبع اسپانسر آنها یعنی عربستان سعودی دریافت کرده بود و احتمالا حاضر بود برای پول هر حرفی که مورد پسند مخاطبان باشد را بزند، ولی خوب عمر سیاسی وی فقط به حدی بود که هم جشن سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را ببیند و هم اینکه دورادور شاهد جشن گرفتن نوروز در ایران باشد. جان بولتون رفت و تهران را ندید 

جان بولتون رفت و تهران را ندیدMEK advocate John Bolton fired

جان بولتون رفت و تهران را ندید (+ برخی از واکنش ها) 

1- بولتون رفت و تهران را ندید

عماد آبشناس، اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019

آقای جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در یکی از سخنرانی های خود به اعضای سازمان مجاهدین خلق قول داده بود جمهوری اسلامی ایران جشن چهلمین سالگرد ‍‍‍پیروزی انقلاب خود را نبی و وی به همراه آنها نوروز را در تهران جشن بگیرد.

البته بماند که ایشان برای ایراد این سخنرانی مبلغ یکصد و هشتاد هزار دلار از سازمان مجاهدین خلق و بالطبع اسپانسر آنها یعنی عربستان سعودی دریافت کرده بود و احتمالا حاضر بود برای پول هر حرفی که مورد پسند مخاطبان باشد را بزند، ولی خوب عمر سیاسی وی فقط به حدی بود که هم جشن سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را ببیند و هم اینکه دورادور شاهد جشن گرفتن نوروز در ایران باشد.

آقای بولتون یک سیاست مدار تندرو طرفدار جنگ و خونریزی است و یکی از مستخدمین ارشد لابی های تسلیحات و لابی های صهیونیستی در آمریکا به حساب می آید.

به قول آمریکایی ها وی جزو سیاستمدارانی به حساب می آید که روح خود را تمام و کمال به شیطان فروخته وحاضر است برای پول شیطان هر کاری انجام دهد.

علیرغم همه مواضع جنگ طلبانه و نژاد پرستانه ای که ایشان در طول زندگی سیاسی خود اتخاذ کرده و همیشه مورد غضب روسای خود قرار گرفته و اخراج شده، ولی مشاهده می کنیم با حمایت لابی های قدرت از درب بیرون می رود تا از پنجره کاخ سفید وارد شود.

ایشان به عنوان مسبب اصلی جنگ عراق و افغانستان و کشتار صدها هزار انسان بی گناه توسط آمریکا به حساب می آید و وی بود که گزارش های کذب در مورد تسلیحات کشتار جمعی عراق را تهیه کرد و در اختیار جورج بوش رییس جمهوری وقت ایالات متحده ومجامع بین المللی قرار داد تا به استناد آن آمریکا بتواند به عراق حمله کند.

در واقع زندگی سیاسی وی مملو از توطئه چینی برای راه اندازی جنگ های مختلف در منطقه خاور میانه و پیاده کردن نقشه موسوم به طرح برنارد لوییس برای تجزیه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده والبته که هست.

در این راستا وی در کسوت مشاور امنیت ملی آمریکا مشورت های غلط زیادی را در اختیار رییس جمهوری این کشور قرار داده بود و طبق اظهار نظر برخی افراد نزدیک به ترامپ در ماجرای مذاکرات طالبان با آمریکا بسیاری از گزارش هایی که توسط مذاکره کنندگان آمریکایی برای رییس جمهوری آمریکا ارسال می شد را یا سانسور می کرد و یا به بهانه اینکه ترامپ چیزی از سیاست متوجه نمی شود اصلا در اختیار او قرار نمی داد و خود را بالاتر از ترامپ می دانست.

بولتون در برابر ظریف در خصوص مجاهدین خلق

در حالی که آمریکایی ها در حال مذاکره با طالبان بودند آقای بولتون نظامیان را تشویق می کرد تا به حملات خود بر علیه طالبان و مردم افغانستان ادامه دهند و خونریزی در این کشور متوقف نشود تا هیچ وقت صلح در افغانستان برقرار نگردد.

وخوب در نهایت هم به هدف خود رسید و رییس جمهوری آمریکا را در کار انجام شده قرار داد و مذاکرات را به هم زد.

در موارد زیادی هم وی به جای اینکه سیاست ها و نظرات رییس خود را اجرا کند بر خلاف آنها عمل می کرد و تلاش می کرد یا ترامپ را در کار انجام شده قرار دهد و یا انکه وی را مجبور به تغییر موضع نماید.

به عنوان مثال زمانی که آقای ترامپ اعلام کرد تصمیم گرفته نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند بولتون به وضوح به مخالفت با او پرداخت و او را وادار کرد نظر اش را تغییر دهد.

در زمینه اختلافات میان ایالات متحده و ایران بسیاری باور دارند که آقای بولتون به همراه بقیه تیم بی ۴ (بنیامین نتانیاهو – محمد بن سلمان و محمد بن زاید) تلاش داشتند آمریکا را وارد جنگی کنند که معلوم نبود چند سرباز آمریکایی در آن کشته می شدند و تا کی ادامه می یافت.

علیرغم اینکه آقای ترامپ شدیدا با راه انداختن چنین جنگ حد اقل در دوره اول ریاست جمهوری خود مخالف بود اما بولتون از ترس اینکه در دوره دوم همراه ترامپ نباشد تلاش کرد در دوره اول جنگ را راه بیاندازد، حتی اگر این جنگ منجر به سرنگونی ترامپ در انتخابات شود.

فعلا عزادار فقدان جان بولتون عزیزتان باشید آقای رحمان کریمی

با توجه به شناختی که جان بولتون از رییس خود داشت بخوبی می دانست که احتمال ادامه همکاری آنها برای طولانی مدت بسیار ضعیف است، که البته در این مورد نظر اش درست بوده، اما وی اطمینان داشت که چون یک سری لابی قدرتمند پشت سر او قرار دارند حتی اگر ترامپ سرنگون شود باز هم شانس برگشت به قدرت را خواهد داشت.

البته آقای ترامپ همه را عادت داده که اگر بدی برود بد تر اش را به کرسی می نشاند و نباید تصور کرد که جانشین آقای بولتون از وی بهتر باشد اما می توان اذعان داشت که این ماجرا نشان داد دشمنان ایران می آیند و می روند اما ایران تا ابد استوار باقی می ماند.

لینک به منبع

2- کنایه عطاءالله مهاجرانی به اخراج جان بولتون

اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019

بدیهی است، جان بولتون باید در تاریخ سالگرد 11 سپتامبر برود.

به گزارش اسپوتنیک، سید عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت محمد خاتمی (رئیس جمهور سابق ایران) در حساب توییتری خود در واکنش به اخراج جان بولتون مشاور امنیتی از کاخ سفید نوشت:جان بولتون، متوهم بزرگ! سخنران ثابت کارناوال مجاهدین خلق، که قرار بود جشن پیروزی را در سال ١٣٩٦ در تهران با سمخا بگیرند. در سه پرونده اصلی که به او مربوط بود شکست خورد: ونزوئلا و سرنگونی دولت قانونی، کره شمالی و استراتژی تسلیم کره، تغییر رژیم در ایران، بدیهی است که در روز ١١/٩ برود”!. 

گفتنی است، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در تاریخ 10 سپتامبر در صفحه خود در توییتر اعلام نمود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار نموده است. ترامپ، به آقای بولتون اعلام نمود که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید آمریکا نیست. رئیس جمهور آمریکا، علت اخراج جان بولتون را اختلاف نظر شدید با وی دانست.  ترامپ در توییتر درباره اخراج بولتون نوشت: “من با بسیاری از پیشنهادات وی مانند دیگر افراد در دولت مخالف بودم و از جان خواستم استعفا دهد ، كه وی امروز صبح  این کار را انجام داد. از سوی دیگر، جان بولتون اعلام نموده است که خود وی شخصا استغفای خود را تقدیم نموده است. به عقیده برخی کارشناساسان، اختلاف بر سر موضوع ایران و در نهایت افغانستان علت این برکناری می باشد. در حال حاضر، این سمت به طور موقت به چارلی کوپرمن واگذار می‌شود. کوپرمن پیش‌ از این به عنوان معاون جان بولتون مشغول به کار بود.

لینک به منبع

3- واکنش مقام ایرانی به اخراج بولتون

اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019.

اگر چه بولتون، وعده داده بود که ایران تا سه ماه دیگر نخواهد بود. ما هنوز ایستاده ایم و او رفته است.

ه گزارش اسپوتنیک، علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی در حساب توتیتری خود نوشت که بولتون ماه ها پیش وعده داده بود که ایران تا سه ماه دیگر نخواهد بود. ما هنوز ایستاده ایم و او رفته است. 

ربیعی در ادامه توییت خود نوشت: همانطور که همه ایران ستیزان، یکا یک صحنه را ترک کردند، با اخراج بزرگترین حامی جنگ و تروریسم اقتصادی ، کاخ سفید با مانع کمتری برای درک واقعیت های ایران روبه رو  خواهد بود.

گفتنی است، رئیس جمهور آمریکا، امروز 10 سپتامبر در توییتر اعلام نمود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار نموده است. ترامپ دیشب، به آقای بولتون اعلام نمود که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید آمریکا نیست.

ترامپ، علت اخراج ترامپ را اختلاف نظر با وی دانست.  رئیس جمهور آمریكا در توییتر درباره اخراج بولتون نوشت: “من با بسیاری از پیشنهادات وی مانند دیگر افرا در دولت مخالف بودم و از جان خواستم استعفا دهد ، كه وی امروز صبح انجام داد.”  اما جان بولتون اعلام نموده است که خود وی شخصا استغفای خود را تقدیم نموده است. به عقیده برخی کارشناساسان، اختلاف بر سر موضوع ایران و در نهایت افغانستان علت این برکناری می باشد.

لینک به منبع

4- واکنش کاربران ایرانی به اخراج بولتون

اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019

لطفا، کسی از اخراج مشاور امنیتی آمریکا خوشحال نشود.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس جمهور آمریکا، در در توییتر اعلام نمود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار نموده است. ترامپ دیشب، به آقای بولتون اعلام نمود که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید آمریکا نیست.

ترامپ، علت اخراج ترامپ را اختلاف نظر با وی دانست.  

کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی موضوع اخراج بولتون را مورد بحث قرار دادند.

یک کاربران ایرانی در این خصوص می نویسد: جان بولتون برکنار شد اما خواهشا کسی در تایملاین خوشحال نشود.مشکل ما با نظام سلطه مشکل هویتی/ماهیتی است. این موضوع با رفت و آمد مهره ها حل نمی شود.تجربه چهل ساله را به یاد داشته باشیم.

امید دانا، دیگر کاربر ایرانی از این موضوع خوشحال است و می نویسد: یادتونه اپوزسیون برانداز برای آمدن این پیرمرد دیوانه چه هلهله ای میکرد! خدایا این خوشی ها بسسسه دیگه! دلم سوخت برای خاک اندازها!

کاربر دیگری می نویسد که ترامپ به دنبال شخصی همسو با افکار خودش است: بولتون سومین مشاور امنیت ملی در دوران ترامپ بود که نتوانست همسو با ترامپ باشد! ترامپ به فکر شخصیتی است که بیشتر با افکارش‌ همسو باشد!!

اصغر احمدی نیز اخراج بولتون را نشانه ای بر انجام مذاکرات با ایران می داند.

لینک به منبع

(پایان)

جان بولتون رفت و تهران را ندید (+ برخی از واکنش ها) 

*** 

مسعود خدابنده آن سینگلتون پارلمان اروپا 2018مسعود خدابنده : مجاهدین خلق، فرقه رجوی به آخر خط رسیده اند

همچنین:
https://iran-interlink.org/wordpressfa/حامی-مجاهدین-جان-بولتون-اخراج-شد/

حامی مجاهدین جان بولتون اخراج شد

حامی مجاهدین جان بولتون اخراج شدبی بی سی، یازدهم سپتامبر 2019:… الیزابت وارن سناتور برجسته دموکرات که این روزها اصلی‌ترین نامزد زن رقابت‌های مقدماتی حزبش برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده محسوب می‌شود در توییتر نوشت: “برای آمریکایی‌ها خوب شد که جان بولتون دیگر در کاخ‌سفید نیست. برای جهانیان هم بهتر خواهد شد اگر آن کسی که بولتون را سر کار آورد هم بیرون برود.” رند پال پیش‌تر به رسانه‌های آمریکایی گفته بود حتی به عنوان یک جمهوری‌خواه هر اظهار نظری که از جان بولتون می‌شنود “به طور اتوماتیک به آن نه” می‌گوید. او امروز هم به فاکس‌نیوز گفت: “به نظر من با خروج بولتون از کاخ سفید بخش بزرگی از سایه جنگ از سر دنیا کنار رفت… دیدگاه ساده لوحانه او این بود که ما باید همه جا با تغییر رژیم‌ها دولت‌هایی که از نظر ما دموکراتیک هستند سر کار بیاوریم”. حامی مجاهدین جان بولتون اخراج شد 

جان بولتون دلال مجاهدین خلق تبلیغاتچی یا سیستمدار؟ بولتون کاخ سفید را به خاک سیاه می نشاند

حامی مجاهدین جان بولتون اخراج شد

اخراج بولتون؛ چراغ سبز به ایران یا آغاز عصر تنها ترامپ

سومین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در سه سال گذشته روز سه‌شنبه از کاخ‌سفید اخراج شد.

حامی مجاهدین جان بولتون اخراج شد

اگر چه اخراج یا استعفای مقام‌های ارشد در کاخ سفید تحت ریاست آقای ترامپ دیگر بمب خبری محسوب نمی‌شود اما جدایی جان بولتون با توجه به سابقه طولانی او در صحنه سیاسی سه دهه گذشته آمریکا و جهان در فضای سیاسی واشنگتن به مانند شکستن دیوار صوتی گوش خراش بود.

رسانه‌های آمریکا که صبح سه‌شنبه، دهم سپتامبر، را با اخبار مربوط به بازگرداندن جاسوس ارشد آمریکا از مسکو شروع کرده بودند و اینجا و آنجا هنوز درباره ابعاد ماجرای لغو دیدار ترامپ با رهبران طالبان در کمپ دیوید حرف می‌زدند به یک باره با قطع اخبار همه چیز را متوجه برکناری جان بولتون کردند.

کنار رفتنی که آقای بولتون با ارسال پیامک به خبرنگاران مشهور و مجریان تلویزیونی اصرار داشت استعفایی مستقلانه از سوی او بوده و نه اخراج تند و تیزی که آقای ترامپ در توییتر ترسیم کرده است.

تا اوایل بعد از ظهر سه‌شنبه بحث بر سر این که خروج آقای بولتون از کاخ‌سفید نتیجه اخراج او یا استعفایش بوده چند بخش خبری و چند صد توییت و چند هزار کامنت را به خود مشغول کرد اما با فروکش هیجان‌ها کم‌کم وارسی ابعاد زمانی و مکانی این رویداد آغاز شد.

‘جهان بدون بولتون’

الیزابت وارن سناتور برجسته دموکرات که این روزها اصلی‌ترین نامزد زن رقابت‌های مقدماتی حزبش برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده محسوب می‌شود در توییتر نوشت: “برای آمریکایی‌ها خوب شد که جان بولتون دیگر در کاخ‌سفید نیست. برای جهانیان هم بهتر خواهد شد اگر آن کسی که بولتون را سر کار آورد هم بیرون برود.”

 

درباره این که خروج جان بولتون چه تاثیر مستقیمی بر اذهان عمومی مردم آمریکا خواهد داشت نظرها بسیار متفاوت و در دو انتهای طیف چپ و راست قرار دارد. اما درباره تاثیر این تصمیم آقای ترامپ بر سیاست خارجی آمریکا دیدگاه‌ها به هم نزدیکترند.

تقریبا همه رسانه‌های نزدیک به دموکرات‌ها گمانه‌زنی می‌کنند که بحث جدی و پرحرارت میان آقایان ترامپ و بولتون بر سر دیدار محرمانه‌ای که قرار بود روز یکشنبه میان رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران طالبان در کمپ دیوید روی دهد، “تیر خلاص” رابطه میان آقای ترامپ و مشاور اولش در امور امنیت ملی بوده است.

پیتر بیکر در نیویورک تایمز نوشته: “جدایی جان بولتون دقیقا در زمانی اتفاق افتاد که آقای ترامپ برای دیدار و گفتگو با رهبران کشورهایی تمایل نشان می‌دهد که از نظر تندروهای دست راستی چون جان بولتون دشمنان قسم خورده آمریکا هستند و به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند؛ مشخصا کره‌شمالی و ایران.”

آن‌طور که رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند جان بولتون ظرف چند روز گذشته به شدت از ایده آوردن رهبران طالبان به کمپ دیوید آن هم تنها چند روز مانده به سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر شکایت داشته و به آقای ترامپ هشدار داده بوده که چنین اقدامی “رسم ناخوشایندی را باب خواهد کرد”.

انتقادی که به نظر می‌رسد بسیاری از جمهوری‌خواهان هم با آن موافقند با این تفاوت که طی دو روز گذشته به جای لحن “رک و پوست کنده” جان بولتون تصمیم گرفته‌اند با تمجید از آقای ترامپ به علت “دستور لغو این دیدار و گفتگوها” هم مخالفت ذاتی خود با چنین دیداری را بیان کنند و هم از گزند رویارویی با محبوب‌ترین جمهوری‌خواه کشور در امان بمانند.

در این میان رند پال، سناتور جمهوری‌خواه که اخیرا گزارش شد با محمدجواد ظریف هم دیدار داشته و بارها خواستار اخراج جان بولتون شده بود و او را “وزیر جنگ” خوانده بود بدون مخفی کردن خوشحالی خود از اخراج آقای بولتون گفت.

رند پال پیش‌تر به رسانه‌های آمریکایی گفته بود حتی به عنوان یک جمهوری‌خواه هر اظهار نظری که از جان بولتون می‌شنود “به طور اتوماتیک به آن نه” می‌گوید.

او امروز هم به فاکس‌نیوز گفت: “به نظر من با خروج بولتون از کاخ سفید بخش بزرگی از سایه جنگ از سر دنیا کنار رفت… دیدگاه ساده لوحانه او این بود که ما باید همه جا با تغییر رژیم‌ها دولت‌هایی که از نظر ما دموکراتیک هستند سر کار بیاوریم”.

اخراج بولتون چراغ سبزی به ایران؟

درباره این که خروج جان بولتون چه تاثیر مستقیمی بر اذهان عمومی مردم آمریکا خواهد داشت نظرها بسیار متفاوت و در دو انتهای طیف چپ و راست قرار دارد. اما درباره تاثیر این تصمیم آقای ترامپ بر سیاست خارجی آمریکا دیدگاه‌ها به هم نزدیکترند.

تقریبا همه رسانه‌های نزدیک به دموکرات‌ها گمانه‌زنی می‌کنند که بحث جدی و پرحرارت میان آقایان ترامپ و بولتون بر سر دیدار محرمانه‌ای که قرار بود روز یکشنبه میان رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران طالبان در کمپ دیوید روی دهد، “تیر خلاص” رابطه میان آقای ترامپ و مشاور اولش در امور امنیت ملی بوده است.

پیتر بیکر در نیویورک تایمز نوشته: “جدایی جان بولتون دقیقا در زمانی اتفاق افتاد که آقای ترامپ برای دیدار و گفتگو با رهبران کشورهایی تمایل نشان می‌دهد که از نظر تندروهای دست راستی چون جان بولتون دشمنان قسم خورده آمریکا هستند و به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند؛ مشخصا کره‌شمالی و ایران.”

آن‌طور که رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند جان بولتون ظرف چند روز گذشته به شدت از ایده آوردن رهبران طالبان به کمپ دیوید آن هم تنها چند روز مانده به سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر شکایت داشته و به آقای ترامپ هشدار داده بوده که چنین اقدامی “رسم ناخوشایندی را باب خواهد کرد”.

انتقادی که به نظر می‌رسد بسیاری از جمهوری‌خواهان هم با آن موافقند با این تفاوت که طی دو روز گذشته به جای لحن “رک و پوست کنده” جان بولتون تصمیم گرفته‌اند با تمجید از آقای ترامپ به علت “دستور لغو این دیدار و گفتگوها” هم مخالفت ذاتی خود با چنین دیداری را بیان کنند و هم از گزند رویارویی با محبوب‌ترین جمهوری‌خواه کشور در امان بمانند.

در این میان رند پال، سناتور جمهوری‌خواه که اخیرا گزارش شد با محمدجواد ظریف هم دیدار داشته و بارها خواستار اخراج جان بولتون شده بود و او را “وزیر جنگ” خوانده بود بدون مخفی کردن خوشحالی خود از اخراج آقای بولتون گفت.

رند پال پیش‌تر به رسانه‌های آمریکایی گفته بود حتی به عنوان یک جمهوری‌خواه هر اظهار نظری که از جان بولتون می‌شنود “به طور اتوماتیک به آن نه” می‌گوید.

او امروز هم به فاکس‌نیوز گفت: “به نظر من با خروج بولتون از کاخ سفید بخش بزرگی از سایه جنگ از سر دنیا کنار رفت… دیدگاه ساده لوحانه او این بود که ما باید همه جا با تغییر رژیم‌ها دولت‌هایی که از نظر ما دموکراتیک هستند سر کار بیاوریم”.

 

موضوع دیدار رهبران ایران و آمریکا که دست کم از سوی حسن روحانی فعلا منتفی خوانده شده، روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری مشترک مایک پومپئو، وزیرخارجه، و استیو منوچن، وزیر دارایی با خبرنگاران هم به موازات خبر اخراج جان بولتون پیش کشیده شد.

آقای پومپئو که تلاش می‌کرد “خوشنودی” خود را از اخراج جان بولتون بروز ندهد سه‌شنبه ظهر در پاسخ به خبرنگاران گفت: “باز هم می‌گویم پرزیدنت ترامپ بارها گفته که حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با رهبران ایران دیدار کند.”

رسانه‌های آمریکا روز سه‌شنبه اختلاف جدی میان مایک پومپئو و جان بولتون را یکی دیگر از علل مصمم شدن آقای ترامپ برای اخراج مشاور امنیت ملی دانستند و خبر دادند که آقایان پومپئو و بولتون در چند هفته گذشته حتی با یگدیگر “حرف نمی‌زدند.”

یکی از مقام‌های ارشد کاخ‌سفید که نخواسته نامش فاش شود به نیویورک تایمز گفته جان بولتون در کاخ‌سفید “دفتر و دستک خودش را داشت و کاملا مجزا برای خودش کار می‌کرد و حتی رئیس جمهور را بازی نمی‌داد.”

پایان دوران جان بولتون، آغاز عصر ‘ترامپ‌محوری’

آلکس وارد در یادداشتی که برای وکس، رسانه چپ لیبرال آمریکایی تهیه کرده نوشته: “بولتون همیشه می‌گفت که من مشاور امنیت ملی هستم نه تصمیم‌گیر در این باره. اما مجدانه تلاش می‌کرد تا دونالد ترامپ را به سوی رویکرد خصمانه در سیاست خارجی متمایل کند… تلاشی که بالاخره ترامپ را از کوره به در برد.”

آقای وارد نوشته این دو نفر بر مسایل مختلفی از جمله ایران، کره‌شمالی و حتی ونزوئلا با هم اختلاف بنیادی داشتند.

با وجود این، آلکس وارد نتیجه‌گیری کرده که یک روی دیگر حذف جان بولتون از کاخ‌سفید این است که حالا بعد از سه مشاور امنیت ملی طی سه سال، آقای ترامپ نشان داد که می‌خواهد حرف اول و آخر را در سیاست خارجی خودش بگوید و بس.

“اگر چه ترامپ نشان داده که از داشتن افراد مختلف با رویکردهای متضاد در اطراف خود استقبال می‌کند اما در پایان او می‌خواهد که سیاست خارجی همان‌طوری پیش برود که او می‌خواهد.”

اخراج بولتون و سرنوشت گروه ب

خبر خروج جان بولتون از کاخ‌سفید سه‌شنبه صبح در حالی در واشنگتن سر و صدا به راه انداخت که در ایران غروب روز دهم محرم (عاشورا) و ساعات پایانی دو روز مراسم عزاداری شیعیان در جریان بود.

با وجود این، خبرگزاری‌های این کشور در خبرهای خود به تفصیل به این موضوع پرداختند.

خبرگزاری دولتی ایرنا از این تصمیم آقای ترامپ به عنوان کلید فروپاشی گروه ب یاد کرد.

گروه ب اصطلاحی است که محمد‌جواد ظریف برای مربعی متشکل از جان بولتون، بنیامین نتانیاهو، محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) و محمد بن زاید آل نهیان (ولیعهد امارات) به کار می‌برد و این چهار چهره برجسته مخالف ایران را متهم می‌کند که بنا دارند دونالد ترامپ را ناخواسته به جنگ با ایران بکشانند.

اتهامی که حالا با خروج جان بولتون از حلقه مشاوران آقای ترامپ و اختیار عمل بیشتر مایک پومپئو در حیطه سیاست خارجی می‌تواند نخستین نمودهای خود را در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است تا چند روز دیگر در نیویورک آغاز شود، آشکار کند.

حامی مجاهدین جان بولتون اخراج شد

لینک به منبع

***

جان بولتون دلال مجاهدین خلق تبلیغاتچی یا سیستمدار؟ (افشای برخی از مبالغی که بولتون از اسرائیل و مجاهدین خلق گرفته است 40 هزار دلار برای حمایت از رجوی در آلبانی، صد هزار دلار برای قبول مدال مدافعین صهیونیسم …. )

همچنین: