سازمان ملل: رهبران مجاهدین خلق حقوق اعضای خود را نادیده می‌گیرند (انعکاس خبر در بی بی سی و رادیو فردا)

سازمان ملل: رهبران مجاهدین خلق حقوق اعضای خود را نادیده می‌گیرند (انعکاس خبر در بی بی سی و رادیو فردا)

بی بی سی، هفدهم ژوئیه 2013: …  رهبران سازمان مجاهدین خلق، حقوق اعضای آن سازمان در عراق را رعایت نمی کنند. آقای کوبلر که ماموریتش در عراق رو به پایان است و از ماه آینده همین سمت را در جمهوری دمکراتیک کنگو بر عهده می گیرد، در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که گزارش هایی دریافت شده اند که در آنها اشاره شده که رهبران سازمان مجاهدین خلق، حقوق اعضای ساکن در اردوگاه حریه (آزادی) …

Special Representative for Iraq Martin Kobler. Photo: UNAMI

لینک به منبع

مارتین کوبلر، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در عراق گفته است که رهبران سازمان مجاهدین خلق، حقوق اعضای آن سازمان در عراق را رعایت نمی کنند.

آقای کوبلر که ماموریتش در عراق رو به پایان است و از ماه آینده همین سمت را در جمهوری دمکراتیک کنگو بر عهده می گیرد، در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که گزارش هایی دریافت شده اند که در آنها اشاره شده که رهبران سازمان مجاهدین خلق، حقوق اعضای ساکن در اردوگاه حریه (آزادی) را نادیده می گیرند.

انتقال سه هزار عضو این گروه مخالف حکومت ایران از قرارگاه اشرف به اردوگاه حریه در نزدیکی بغداد تابستان پارسال به پایان رسید.

آقای کوبلر می گوید که هنوز حدود ۱۰۰ نفر دیگر در قرارگاه اشرف به سر می برند که برای انتقالشان به حریه مقاومت می کنند. او شرایط در اردوگاه اشرف را تنش آلود توصیف کرد.

آقای کوبلر گفته است که بعضی از ساکنان این اردوگاه گزارش داده اند که از سوی رهبران سازمان سختگیری هایی مبنی بر دسترسی به درمان پزشکی، ارتباط با خانواده هایشان و روند جابجایی و پناهندگی شان به کشوری دیگر اعمال می شود.

شاهین قبادی، از سخنگویان شورای ملی مقاومت ایران که سازمان مجاهدین خلق عضو عمده آن است، در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتد پرس سخنان آقای کوبلر “بی پایه” و “دروغ” خوانده است.

مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل در واکنش به گفته های آقای قبادی گفت: “متاسفانه سازمان مجاهدین خلق و هواداران آن به تمرکز خود برای خدشه دار کردن وجهه سازمان ملل و تلاش های آن برای رسیدن به راه حلی صلح آمیز و بشردوستانه در اردوگاه اشرف ادامه می دهند و بشدت به فرستاده ویژه سازمان ملل حمله شخصی می کنند.”

در هفته های گذشته ده ها نفر از ساکنان حریه با گرفتن پناهندگی از کشورهای اروپایی از عراق خارج شده اند و به کشورهایی چون آلبانی و آلمان منتقل شده اند.

اردوگاه اشرف در دهه ۱۳۶۰ و در اوج جنگ عراق و ایران، با حمایت صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق برپا شد و گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و رهبران آن سازمان که به عراق پناهنده شده بودند، در آن ساکن شدند.

پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا به عراق و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

مسئولیت حفاظت از این اردوگاه در سال ۲۰۰۹ میلادی، به دولت عراق واگذار شده و آن کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری کند.

همین خبر در رادیو فردا

لینک به منبع

سازمان ملل: مجاهدین خلق حقوق اعضایش را در عراق نقض می‌کند

مارتین کوبلر، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق روز سه‌شنبه ۲۵ تیر رهبران سازمان مجاهدین خلق را به نقض حقوق بشر ساکنان اردوگاه لیبرتی (آزادی) متهم کرد. سازمان مجاهدین خلق این اتهام را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارتین کوبلر به شورای امنیت گفته است که سازمان ملل شکایاتی درباره عملکرد رهبران مجاهدین در اردوگاه لیبرتی دریافت کرده است.

اعضای سازمان مجاهدین که پیش از این حدود ده سال در اردوگاه اشرف در شمال عراق زندگی می‌کردند سال گذشته به محلی در نزدیکی بغداد به نام اردوگاه «لیبرتی» منتقل شدند. به گفته مارتین کوبلر، هم‌اکنون ۱۰۰ نفر دیگر در اردوگاه اشرف باقی مانده‌اند که از ترک این کمپ خودداری می‌کنند.

نماینده ویژه سازمان ملل در گزارش خود به شورای امنیت گفته است که «زیر پا گذاشتن حقوق بشر در اردوگاه لیبرتی باعث نگرانی فزاینده است.»

وی افزوده است: «روزانه صدها گزارش نظارتی به‌دست ما می‌رسد که نشان می‌دهد زندگی ساکنان اردوگاه لیبرتی به شدت تحت کنترل قرار دارد.»

در بخش دیگری از گزارش آمده است که «تعداد قابل توجهی از ساکنان این اردوگاه به ناظران سازمان ملل گزارش کرده‌اند که به آنها اجازه ترک اردوگاه داده نمی‌شود و اجازه شرکت در روند انتقال از اردوگاه که توسط کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان پیشنهاد شده را ندارند.»

این گزارش می‌افزاید که ساکناان کمپ لیبرتی (حریه) «اجازه ندارند با بستگان خود در خارج از عراق و حتی با بستگانی که در داخل اردوگاه لیبرتی دارند تماس بگیرند.»

مارتین کوبلر در ادامه گفته است: «هم‌چنین گزارش شده که رهبران اردوگاه لیبرتی از دسترسی برخی از ساکنان اردوگاه به پزشک و امکانات درمانی جلوگیری می‌کنند.»

به گفته آقای کوبلر، «گزارش‌هایی دیگر نیز حاکی از این است که افرادی که با رهبران کمپ هم‌نظر نباشند یا قصد ترک اردوگاه را داشته باشند با توهین و برخوردهای دیگر روبه‌رو می‌شوند.»

روز سه‌شنبه شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق در پاریس با رد این اتهامات به رویترز گفته است: «این اتهامات به‌قدری بی‌پایه است که مقاومت ایران ۵۰ بار درخواست داده تا تحقیقات مستقلی برای بررسی تمامی این ادعاها و دیگر دروغ‌هایی که کوبلر پخش کرده انجام شود.»

به گفته او، «اما نه کوبلر با انجام تحقیقات مستقل موافقت کرده و و نه دولت عراق.»

به نوشته رویترز، مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل در واکنش به این اظهارات سازمان مجاهدین خلق گفته است: «متاسفیم که سازمان مجاهدین و هوادارانش سعی دارند تلاش‌های سازمان ملل برای پیشبرد یک راه حل مسالمت‌آمیز و انسان‌دوستانه برای اردوگاه اشرف را در انظار عمومی جور دیگری جلوه دهند و حملات شخصی که این سازمان متوجه نماینده سازمان ملل می‌کند نیز باعث تاسف است.»

سازمان مجاهدین خلق پس از سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ با مشکلات عدیده‌ای در عراق مواجه شده و برخی از اعضای این سازمان می‌گویند که حکومت شیعی بغداد ممکن است قصد تحویل اعضای این گروه به جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.

Martin Kobler Al Maliki on Mojahedin Khalq MKO MEK Rajavi cult Terrorist organisationNouri Maliki and Martin Kobler discussed resolving the problem of Mojahedin Khalq (MKO, MEK, Rajavi cult) existance in the country

همچنین:

سازمان ملل: سران مجاهدین خلق (فرقه رجوی) از آزادی نفرات کمپ لیبرتی ممانعت می کنند

۲۰۱۳/۰۶/۲۷ by

هابیلیان به نقل از آسوشیتد پرس، بغداد، بیست و هفتم ژوئن ۲۰۱۳: …  آنها نمی‌توانند بدون اجازه در کمپ از جایی به جای دیگر بروند، مسئولین سازمان مجاهدین خلق (منافقین) اجازه دسترسی به اینترنت و تلفن همراه به آنها نمی‌دهند و به گروه‌های پزشکی هم اجازه ورود به داخل کمپ را نمی‌دهند. کوبلر همچنین خاطر […]

اعلام حمایت آمریکا از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر کوبلر

۲۰۱۳/۰۶/۲۶

هابیلیان به نقل از بیانیه وزارت خارجه امریکا، بیست و ششم ژوئن ۲۰۱۳: …  جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن اشاره به انتقال ۷۱ نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین به آلبانی، از دولت این کشور قدردانی کرد و خواستار انتقال  هرچه بیشتر منافقین به این کشور شد. وی در ادامه افزود: آمریکا از […]

استقبال اتحادیه اروپا از پیشنهاد آلبانی و حمایت کامل از تلاش مارتین کوبلر و سازمان ملل در یافتن راه حلی برای مجاهدین خلق

۲۰۱۳/۰۳/۲۴

. دفتر خانم کاترین اشتون، اتحادیه اروپا، بیست و یکم مارس ۲۰۱۳: … نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیت و معاونت این کمیسیون بیانیه ای بشرح زیر را صادر نمود: “من از تصمیم دولت آلبانی برای پذیرش دویست و ده تن از ساکنین سابق کمپ اشرف که اکنون بصورت موقت به کمپ حریه […]

بانکیمون از پیشنهاد آلبانی برای پذیرش ساکنین کمپ لیبرتی استقبال می کند  (مخارج لابی مجاهدین خلق در پخش اکاذیب و دشنام علیه آقای مارتین کوبلر را صرف کمک انسانی کنیم )

۲۰۱۳/۰۳/۲۴

. مرکز خبری سازمان ملل متحد، بیستم مارس ۲۰۱۳: … آقای بان در این گزارش از کسانی که حمایتشان را از ساکنین کمپ حریه و الباقی افراد باقی مانده در کمپ عراق جدید را ابراز می کنند خواست تا از پخش اکاذیب و دشنام علیه آقای مارتین کوبلر (ریاست دفتر سازمان ملل در بغداد، یونامی) دست […]

 


Link to the full description of MKO Logo (pdf file)


(Alejo Vidal-Quadras , Mojahedin Khalq logo, Struan Stevenson )


(Rajavi from Saddam to AIPAC)


(Izzat Ebrahim and Massoud Rajavi still at large)