فرقه‌ای با یک رهبر گمشده

فرقه‌ای با یک رهبر گمشده

فرقه‌ای با یک رهبر گمشدهسیدرضا قزوینی الغرابی ؛ بنیاد هابیلیان، بیست و پنجم اوت 2019:… به نظر می‌آید اظهارات چند سال قبل ترکی الفیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در جمع اعضای این فرقه که رجوی را مرده خطاب کرده بود از سویی و قرار دادن تصویر مسعود در میان رهبران تاریخی متوفای ایران از سوی دیگر و نیز اعلام نکردن مرگ مسعود به وسیله این فرقه و پیام‌های صوتی وی، بازی آنها برای گیج کردن اعضا و حتی مقامات ایرانی در زمینه وضعیت رهبر این گروه است تا علاوه بر جلوگیری از فروپاشی یا خروج اعضا، تمایل ایرانی‌ها برای تحت تعقیب قرار دادن یا حذف رجوی را کور کنند. فرقه‌ای با یک رهبر گمشده 

فرقه‌ای با یک رهبر گمشدهسازمان مجاهدین خلق، منفورترین در طول تاریخ ایران

فرقه‌ای با یک رهبر گمشده

سیدرضا قزوینی الغرابی؛ بنیاد هابیلیان

شهریور 03, 1398

لینک به متن انگلیسی

همه فرقه‌ها در جهان براساس ساختار خود از یک قاعده و رأس هرم شکل گرفته‌اند. رأس هرم عالی‌ترین جایگاه در یک فرقه است که خود را بی‌نیاز از مشورت می‌بیند و براساس فکر یا تمایلات خود تصمیم می‌گیرد. بندهای این هرم نیز تا ذیل آن یعنی قاعده، مجبور به تبعیت سلسله مراتبی از مافوق خود هستند که در نهایت به رأس هرم می‌رسد.

مجاهدین خلق نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تشکیلاتی سیاسی و چپ‌گرا که در دهه ۶۰ شکل گرفت و به تدریج با تغییر ماهیت، به یک فرقه واقعی تبدیل شد. اکنون ۱۶ سال است که مسعود رجوی رهبر این فرقه مفقوده شده، یعنی درست از زمان جنگ آمریکا علیه عراق در ۲۰۰۳ میلادی که به سرنگونی صدام، دوست و هم‌پیمان رجوی منجر شد.

اینکه چرا رجوی از آن زمان تاکنون ناگهان مفقود شد یا اینکه اکنون کجاست، هر از گاهی ذهن بسیاری از کسانی که این فرقه را می‌شناسند به خود مشغول می‌کند. تردیدی نیست که اعضای این گروه به ویژه آنهایی که در اردوگاه تیرانا در آلبانی زندگی می‌کنند نیز بارها همین سؤال را از خود پرسیده‌اند، سؤالی که تنها می‌توانند آن را از خود بپرسند، زیرا گفتن آن با صدای بلند در تشکیلات فرقه نشانه‌ای از انتقاد است که با سرعت با سرکوبی یا پاسخ تند از سوی رهبران این فرقه مواجه می‌شود.

مرگ مسعود رجوی

چرا رجوی ناپدید شد؟

مسعود رجوی برای بیش از دو دهه رهبری مجاهدین خلق را برعهده داشت. او متهم است که در این سال‌ها چند هزار نفر از شهروندان و مقامات ایرانی با دستور وی به جوخه‌های مرگ، ترور شده‌اند. علاوه بر اینکه عراقی‌ها نیز معتقدند گروه وی همکاری مستقیمی با دستگاه‌های نظامی و امنیتی رژیم صدام در سرکوب کردها و ترکمن‌های این کشور پس از جنگ با کویت در ۱۹۹۱ میلادی داشته است. در کنار این اتهامات که به وسیله صدها نفر از جداشدگان از این فرقه تأیید شده است، مهاجرت وی و اعضای فرقه‌اش به عراق در دوران جنگ این کشور با ایران، از نگاه ایرانی‌ها و حتی مخالفان سیاسی دولت ایران، خیانت غیر قابل بخشش تلقی می‌شود.

بنابراین با سرنگونی رژیم صدام و تحت تعقیب قرار گرفتن مقاماتشان و محاکمه بسیاری از آنان، مسعود رجوی به طور جدی می‌توانست به اتهام ارتکاب قتل و جنایات جنگی تحت تعقیب ایران یا عراقی‌ها قرار بگیرد. علاوه بر این، به طور آشکار ترس از حذف فیزیکی نیز باعث ناپدید شدن رجوی شده است. مسعود رجوی در مدت ناپدید شدن، همسر شیک‌پوش خود مریم را که همیشه خنده‌ای تصنعی بر دهانش دیده می‌شود در ظاهر به عنوان رأس هرم قرار داد تا علاوه بر فرار خود از ترور یا تعقیب قضایی، این‌گونه القا کند که فرقه مجاهدین از یک گروه مسلح خشن تغییر فاز داده و به جنبشی سیاسی با مدیریت یک زن تبدیل شده است.

مسعود رجوی در سال‌های پس از ناپدید شدن بارها پیام‌های صوتی برای اعضای این گروه فرستاد تا غیبت طولانی مدتش به ناامیدی اعضا و اشاعه این موضوع که وی مرده است، منجر نشود. هرچند ناپدید شدن وی آن‌چنان طولانی شده که اعضا را به انتقاد و فرار از گروه کشانده است؛ به‌گونه‌ای که بیم از فروپاشی این گروه، مریم رجوی را به طور مکرر از مقر خود در پاریس به تیرانا می‌کشاند تا با سخنرانی اوضاع را تحت کنترل نشان دهد.

به نظر می‌آید اظهارات چند سال قبل ترکی الفیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در جمع اعضای این فرقه که رجوی را مرده خطاب کرده بود از سویی و قرار دادن تصویر مسعود در میان رهبران تاریخی متوفای ایران از سوی دیگر و نیز اعلام نکردن مرگ مسعود به وسیله این فرقه و پیام‌های صوتی وی، بازی آنها برای گیج کردن اعضا و حتی مقامات ایرانی در زمینه وضعیت رهبر این گروه است تا علاوه بر جلوگیری از فروپاشی یا خروج اعضا، تمایل ایرانی‌ها برای تحت تعقیب قرار دادن یا حذف رجوی را کور کنند.

به نظر می‌آید در اوضاع کنونی، زنده بودن یا نبودن مسعود تأثیر چندانی در وضعیت گروه نخواهد داشت. مجاهدین خلق همچنان یک گروه بدنام با سابقه بد در میان ایرانی‌ها و اپوزیسیون ایران تلقی می‌شوند که برای سال‌ها در لیست‌های تروریستی آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلستان قرار داشتند، پایگاه اجتماعی قابل اعتنایی در ایران ندارند، ده‌ها نفر از اعضای آنها از ۲۰۱۴ میلادی که این گروه در آلبانی مستقر شدند، از آن گریخته‌اند، میانگین سنی اعضای این گروه در حال افزایش است و بسیاری از آنان را افراد کهنسال تشکیل می‌دهند. حتی بیم آن می‌رود که این گروه به دلیل استقرار در آلبانی بتواند به یک مانع جدی در مذاکرات پیوستن آلبانی به اتحادیه اروپا تلقی و در نهایت حضور آن در این کشور به موضوعی چالشی تبدیل شود. بنابراین زنده یا مرده بودن سرکرده کهنسال این فرقه در حالی که با حجم بزرگی از چالش‌ها مواجه است، شاید چندان اهمیتی نداشته باشد.

فرقه‌ای با یک رهبر گمشده

لینک به منبع

***

همچنین:
https://iran-interlink.org/wordpressfa/حضور-مجاهدین-خلق-در-آلبانی-مذاکرت-پیوس/

حضور مجاهدین خلق در آلبانی مذاکرت پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را دچار مشکل کرده است

حضور مجاهدین خلق در آلبانی مذاکرت پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را دچار مشکل کرده استبنیاد هابیلیان به نقل از ورلد‌پالتیکس‌رویو، بیست و دوم ژوئیه 2019:… نویسنده ورلد‌پالتیکس‌رویو ، بااشاره به رویارویی ایران با آمریکا و عربستان سعودی و حمایت مقامات بلندپایه دولت ترامپ از گروهک منافقین، حضور این گروهک در آلبانی را «ازجمله خطرناک‌ترین بحران‌های ژئوپلیتک حال حاضر در جهان» توصیف می‌کند که این کشور ناخواسته در آن قرار گرفته است. شورای اروپا به آلبانی از طرف اتحادیه اروپا هشدار می‌دهد . مجاهدین خلق آلبانی اتحادیه اروپا 

.

Mojahedin Khalq MEK Rajavi Iranian Cult The shadowy cult Trump advisors tout as an alternative to the Iranian government

حضور مجاهدین خلق در آلبانی مذاکرت پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را دچار مشکل کرده است

حضور منافقین زنگ خطر را برای آلبانی به صدا در آورده است

نویسنده ورلد‌پالتیکس‌رویو ، بااشاره به رویارویی ایران با آمریکا و عربستان سعودی و حمایت مقامات بلندپایه دولت ترامپ از گروهک منافقین، حضور این گروهک در آلبانی را «ازجمله خطرناک‌ترین بحران‌های ژئوپلیتک حال حاضر در جهان» توصیف می‌کند که این کشور ناخواسته در آن قرار گرفته است.

حضور مجاهدین خلق در آلبانی مذاکرت پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را دچار مشکل کرده است

به‌گزارش سرویس بین‌الملل پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان، نشریه آمریکایی ورلد‌پالتیکس‌رویو در گزارشی بااشاره‌به حضور رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ در آلبانی برای سخنرانی در گردهمایی سالانه منافقین در تیرانا و همزمانی این رویداد با وضعیت سیاسی بغرنج آلبانی و مشکلات عدیده‌ای که دولت ادی راما با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، درباره تبعات ادامه حضور این گروهک در آلبانی هشدار داده است.

این مقاله که در تاریخ 18 ژولای به‌قلم فریده قتیس، تحلیلگر مسائل بین‌المللی و ستون‌نویس سی‌ان‌ان و واشنگتن‌پست، منتشر شده است، بااشاره به رویارویی ایران با آمریکا و عربستان سعودی و حمایت مقامات بلندپایه دولت ترامپ از گروهک منافقین، حضور این گروهک در آلبانی را «ازجمله خطرناک‌ترین بحران‌های ژئوپلیتک حال حاضر در جهان» توصیف می‌کند که این کشور ناخواسته در آن قرار گرفته است.

به‌اعتقاد نگارنده این مقاله، آلبانی درحال‌حاضردر دل یک «بحران سیاسی تمام‌عیار» قرار دارد که در مواردی به اعمال خشونت منجر شده و چشم‌انداز روشنی برای آن متصور نیست. فریده قتیس بااشاره‌به تلاش نافرجام چندین‌وچندساله آلبانی، درجایگاه یکی از اعضای ناتو، برای پیوستن به اتحادیه اروپا، می‌نویسد بحران داخلی حال حاضر در آلبانی رسیدن به این هدف را دور و دورتر می‌کند. وی دراین‌باره می‌افزاید مشکلات گریبانگیر آلبانی، این کشور را به هدفی مطلوب برای بازیگران مخرب تبدیل کرده است که به‌دنبال سوءاستفاده از یک کشور متزلزل و بحران‌زده‌اند.

نویسنده ورلد‌پالتیکس‌رویو معتقد است میزبانی از گروهک منافقین آلبانی را در کانون توجه ایران قرار داده است و این موضوع باتوجه‌به شرایطی که آلبانی در آن قرار دارد، زنگ خطر را برای این کشور به صدا در می‌آورد. وی بااشاره‌ به از انزوا خارج‌شدن منافقین پس از روی‌کارآمدن ترامپ، درحالی که پیش ‌از آن و از هنگام انتقال به آلبانی این گروهک در سطح بین‌المللی گوشه‌گیر شده بود، می‌نویسد حمایت مقامات بلندپایه دولت ترامپ به‌ویژه جان بولتون و جولیانی از منافقین، بدون شک توجه تهران را به شرایط سیاسی خطرناک در آلبانی جلب می‌کند.

فریده قتیس شرایط بحرانی‌ای را که دولت ادی راما با آن دست‌به‌گریبان است، این‌گونه توصیف می‌کند: «دولت آلبانی در اوایل سال جاری وارد بحران شد، زمانی که احزاب مخالف از پارلمان خارج شدند و با متهم‌کردن نخست‌وزیر ادی راما به فساد، اعمال نفوذ در انتخابات و ارتباط با جرایم سازمان‌یافته، خواستار استعفای او شدند. حزب سوسیالیست مرکزی راما اکثریت کرسی‌های پارلمان را از آن خود دارد، درحالی‌که مخالفان از احزاب چپ و راست تشکیل شده اند. از زمان پایان حکومت کمونیستی، فساد در همه دولت‌های آلبانی وجود داشته است، اما راما تا حد زیادی از حمایت ایالات متحده و بسیاری از دولت‌های اروپایی برخوردار است [و به‌ این ‌دلیل بر فساد او سرپوش می‌گذارند.]»

به‌نوشته قتیس، تنش‌ها در تیرانا در ماه گذشته و پس‌ از افشاگری بیلد با انتشار یک نوار صوتی از راما که از نقشه او و حزب سوسیالیست در توطئه‌چینی با گروه‌های مجرم برای دستکاری در انتخابات 2016 پرده برمی‌داشت، به اوج خود رسید. اگرچه راما و هم‌حزبی‌هایش منکر این اتهام شدند، اما انکار آن‌ها مانع از آن نشد که مخالفان آن‌ها به خیابان بریزند و جنگی خیابانی میان معترضین از یک سو با کوکتل مولوتوف و پلیس از سوی دیگر با ماشین آب‌پاش در گرفت.

این خبرنگار و تهیه‌کننده سابق سی‌ان‌ان با اشاره به ضرب‌الاجل تعیین‌شده توسط شورای اروپا برای تصمیم‌گیری در خصوص آغاز مذاکرات الحاق آلبانی به اتحادیه اروپا در اکتبر، به دولت این کشور هشدار می‌دهد که زمان برای آن‌ها درحال ‌از دست‌رفتن است. وی به مقامات آلبانیایی گوشزد می‌کند که جنگ‌های خیابانی، دستکاری در انتخابات و توطئه‌چینی با باندهای مجرم همگی شواهدی است دال بر صحت دیدگاه‌هایی است که می‌گوید وضعیت دموکراسی در آلبانی بلوغ و پایداری لازم را برای پیوستن به اتحادیه اروپا پیدا نکرده است. قتیس در پایان تصریح می‌کند آلبانی باید به تمام این مخاطرات، منافقین و خطر پاسخ متقابل احتمالی از سوی ایران را بیافزاید.

 مجاهدین خلق آلبانی اتحادیه اروپا

لینک به منبع

***

Mojahedin Khalq MEK Rajavi Cult in Iranians in AlbaniaMojahedin Khalq MEK Rajavi Cult Iranians in Albania

همچنین: