پیام حذف جان بولتون ، جنگ و تروریسم جواب ندارد

پیام حذف جان بولتون ، جنگ و تروریسم جواب ندارد

پیام حذف جان بولتون ، جنگ و تروریسم جواب نداردایران فانوس، سیزدهم سپتامبر 2019:… او همزمان که گزینه جنگ و بمباران در مقابل ایران را به کمک کشورهایی چون اسراییل و عربستان و غیره، تقویت می کرد و ضروری می شمرد در همین فاصله نیروهای تروریسم در آلبانی را تقویت کرد تا در روز جنگ آنان را نیز به کمک آمریکا به کار بگیرد که در اختیار گرفتن نیروهای تروریسم در آلبانی، کار چانه زنی و احیاناً مذاکره با ایران را به مراتب دشوارتر می کرد و این را زمان به عیان روشن کرد تا این که دونالد ترمپ، سیاست های کهنه و دمده فشار حداکثری و احیاناً جنگ و تروریسم باقیمانده در دست کسانی چون جان بولتون را در مقابله با ایران، سیاستی زیان ده و پر هزینه یافت و ناچاراً قید سیاست های جنگ و تروریسم و فشار حداکثری را زد  . پیام حذف جان بولتون ، جنگ و تروریسم جواب ندارد 

Nobody Can Be “Comfortable” With Regime Change Involving MEKNobody Can Be “Comfortable” With Regime Change Involving MEK

پیام حذف جان بولتون ، جنگ و تروریسم جواب ندارد

جان بولتون، مشاور امنیت ملی و جنگ طلب مشهور در کابینه دولت دونالد ترامپ، ناچار به استعفاء و برکنار شد. این خبر را اکثر رسانه های بین المللی درج کرده اند.

http://fa.rfi.fr/جان-بولتون-برکنار-شد-20190910/آمریکا?xtor=CS1-52

این خبر و برکناری جان بولتون از کابینه دولت دونالد ترامپ که روز دهم سپتامبر، اتفاق افتاد و روز یازدهم سپتامبر، اجرایی شد و پیامی آشکار به همه دنیا ارسال کرد از مدت ها پیش زمزمه می شد و از عدم کارکرد فشارهای حداکثری و تحریم و جنگ دولت آمریکا در مقابل ایران، حکایت دارد. فشارهایی که بانیانش کسانی چون جان بولتون، رودی جولیانی، مایک پومپئو و غیره بودند.

واقعیت این است که حدود سه سال پیش در کارزار تبلیغاتی دونالد ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون، شعار تبلیغاتی دونالد ترامپ بر این محور استوار بود که آمریکا در دو جنگی که آن ها را آغاز کرده و هنوز نیز حضور دارد یعنی افغانستان و عراق، بیش از هفت هزار میلیارد دلار هزینه مالی کرده و تا کنون دستاوردی نداشته است. با همین اشعار و استدلالات بود که دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه در مقابل هیلاری کلینتون از حزب دموکرات، برنده نهایی انتخابات آمریکا و وارد کاخ سفید شد.

با این وجود، وقتی که دولت جدید آمریکا در مقابل کشورهای آمریکای لاتین چون ونزوئلا و کره شمالی و افغانستان و همچنین ایران، قرار گرفت به جای چاره جویی واقعی از اهرم های فشار و باصطلاح خودشان همه گزینه های روی میز که یکی هم اهرم فشار نظامی باشد، استفاده کرد و در مقابل ایران تحت تاثیر لابی های عربستان سعودی و اسراییل، تعدادی از اعضای کابینه خود را از نیروهای تندرو و جنگ طلب انتخاب کرد تا به زعم خودشان گزینه نظامی را همواره روی میز و همچنین تا کشورها و آب های نزدیک ایران، داشته باشند. بیش از مدت یک سال، نیروهای تندرو به ویژه جان بولتون در کاخ سفید، سیاست های تندتری را به دونالد ترامپ تحمیل کردند و او را ناچار به خروج از برجام و بسیاری از تعهدات بین المللی کردند و خواهان جنگ با کشورهایی چون کره شمالی و ایران، شدند.

زمان گذشت و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا در مقابل ایران که از خروج از برجام تا ماجراجویی های نظامی در خلیج فارس، در جریان بود، جواب نداد بلکه با بودن کسانی چون جان بولتون در کابینه دولت دونالد ترامپ، کار مذاکره را نیز سخت تر کرد. ناگفته نماند، در همین فاصله پانزده ماه که جان بولتون بر سر کار بود، او همزمان که گزینه جنگ و بمباران در مقابل ایران را به کمک کشورهایی چون اسراییل و عربستان و غیره، تقویت می کرد و ضروری می شمرد در همین فاصله نیروهای تروریسم در آلبانی را تقویت کرد تا در روز جنگ آنان را نیز به کمک آمریکا به کار بگیرد که در اختیار گرفتن نیروهای تروریسم در آلبانی، کار چانه زنی و احیاناً مذاکره با ایران را به مراتب دشوارتر می کرد و این را زمان به عیان روشن کرد تا این که دونالد ترمپ، سیاست های کهنه و دمده فشار حداکثری و احیاناً جنگ و تروریسم باقیمانده در دست کسانی چون جان بولتون را در مقابله با ایران، سیاستی زیان ده و پر هزینه یافت و ناچاراً قید سیاست های جنگ و تروریسم و فشار حداکثری را زد اگرچه او ممکن است هم چنان اهرم های فشار جنگ و تروریسم و تحریم را در دست باقی بدارد اما، با برکنار گذاشتن جان بولتون در کابینه دولت آمریکا، این پیام و سیگنال آشکار را روشن کرد که از این پس جنگ و تروریسم در مقابل ایران، کارکرد ندارد و لذا جنگ طلبان منطقه و حامیان تروریسم می بایست غلاف کرده و به کار و شغل دیگری بپردازند.

فشارحداکثری به مخالفان امریکا نتیجه، شکست حداکثری

همچنین، پیام کنار گذاشتن جان بولتون از کابینه دولت دونالد ترامپ در مواجه با ایران، این است که سیاست های تاکنونی از جمله فشار حداکثری و جنگ و تروریسم، کارآمد نبوده و از این پس می بایست سیاست و راه حل را نه بر اساس آن چه که تا کنون روی میز یک طرف دعوا بوده بلکه بر مبنای وسایل و داشته های دو طرف دعوا تبیین و تعریف کرد.

کانون سیاسی/ فرهنگی ایران فانوس

پیام حذف جان بولتون ، جنگ و تروریسم جواب ندارد

لینک به منبع

***

مسعود رجوی و مریم عضدانلو می خواهند سوار بر ناوهای امریکا به ایران بروندجایگاه رجوی، مجاهدین و شورا در سیاست های امریکا

همچنین:
https://iran-interlink.org/wordpressfa/جان-بولتون-رفت-و-تهران-را-ندید/

جان بولتون رفت و تهران را ندید (+ برخی از واکنش ها) 

جان بولتون رفت و تهران را ندیداسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019:… آقای جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در یکی از سخنرانی های خود به اعضای سازمان مجاهدین خلق قول داده بود جمهوری اسلامی ایران جشن چهلمین سالگرد ‍‍‍پیروزی انقلاب خود را نبی و وی به همراه آنها نوروز را در تهران جشن بگیرد. البته بماند که ایشان برای ایراد این سخنرانی مبلغ یکصد و هشتاد هزار دلار از سازمان مجاهدین خلق و بالطبع اسپانسر آنها یعنی عربستان سعودی دریافت کرده بود و احتمالا حاضر بود برای پول هر حرفی که مورد پسند مخاطبان باشد را بزند، ولی خوب عمر سیاسی وی فقط به حدی بود که هم جشن سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را ببیند و هم اینکه دورادور شاهد جشن گرفتن نوروز در ایران باشد. جان بولتون رفت و تهران را ندید 

جان بولتون رفت و تهران را ندیدMEK advocate John Bolton fired

جان بولتون رفت و تهران را ندید (+ برخی از واکنش ها) 

1- بولتون رفت و تهران را ندید

عماد آبشناس، اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019

آقای جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در یکی از سخنرانی های خود به اعضای سازمان مجاهدین خلق قول داده بود جمهوری اسلامی ایران جشن چهلمین سالگرد ‍‍‍پیروزی انقلاب خود را نبی و وی به همراه آنها نوروز را در تهران جشن بگیرد.

البته بماند که ایشان برای ایراد این سخنرانی مبلغ یکصد و هشتاد هزار دلار از سازمان مجاهدین خلق و بالطبع اسپانسر آنها یعنی عربستان سعودی دریافت کرده بود و احتمالا حاضر بود برای پول هر حرفی که مورد پسند مخاطبان باشد را بزند، ولی خوب عمر سیاسی وی فقط به حدی بود که هم جشن سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را ببیند و هم اینکه دورادور شاهد جشن گرفتن نوروز در ایران باشد.

 

آقای بولتون یک سیاست مدار تندرو طرفدار جنگ و خونریزی است و یکی از مستخدمین ارشد لابی های تسلیحات و لابی های صهیونیستی در آمریکا به حساب می آید.

به قول آمریکایی ها وی جزو سیاستمدارانی به حساب می آید که روح خود را تمام و کمال به شیطان فروخته وحاضر است برای پول شیطان هر کاری انجام دهد.

علیرغم همه مواضع جنگ طلبانه و نژاد پرستانه ای که ایشان در طول زندگی سیاسی خود اتخاذ کرده و همیشه مورد غضب روسای خود قرار گرفته و اخراج شده، ولی مشاهده می کنیم با حمایت لابی های قدرت از درب بیرون می رود تا از پنجره کاخ سفید وارد شود.

ایشان به عنوان مسبب اصلی جنگ عراق و افغانستان و کشتار صدها هزار انسان بی گناه توسط آمریکا به حساب می آید و وی بود که گزارش های کذب در مورد تسلیحات کشتار جمعی عراق را تهیه کرد و در اختیار جورج بوش رییس جمهوری وقت ایالات متحده ومجامع بین المللی قرار داد تا به استناد آن آمریکا بتواند به عراق حمله کند.

در واقع زندگی سیاسی وی مملو از توطئه چینی برای راه اندازی جنگ های مختلف در منطقه خاور میانه و پیاده کردن نقشه موسوم به طرح برنارد لوییس برای تجزیه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده والبته که هست.

در این راستا وی در کسوت مشاور امنیت ملی آمریکا مشورت های غلط زیادی را در اختیار رییس جمهوری این کشور قرار داده بود و طبق اظهار نظر برخی افراد نزدیک به ترامپ در ماجرای مذاکرات طالبان با آمریکا بسیاری از گزارش هایی که توسط مذاکره کنندگان آمریکایی برای رییس جمهوری آمریکا ارسال می شد را یا سانسور می کرد و یا به بهانه اینکه ترامپ چیزی از سیاست متوجه نمی شود اصلا در اختیار او قرار نمی داد و خود را بالاتر از ترامپ می دانست.

در حالی که آمریکایی ها در حال مذاکره با طالبان بودند آقای بولتون نظامیان را تشویق می کرد تا به حملات خود بر علیه طالبان و مردم افغانستان ادامه دهند و خونریزی در این کشور متوقف نشود تا هیچ وقت صلح در افغانستان برقرار نگردد.

وخوب در نهایت هم به هدف خود رسید و رییس جمهوری آمریکا را در کار انجام شده قرار داد و مذاکرات را به هم زد.

در موارد زیادی هم وی به جای اینکه سیاست ها و نظرات رییس خود را اجرا کند بر خلاف آنها عمل می کرد و تلاش می کرد یا ترامپ را در کار انجام شده قرار دهد و یا انکه وی را مجبور به تغییر موضع نماید.

به عنوان مثال زمانی که آقای ترامپ اعلام کرد تصمیم گرفته نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند بولتون به وضوح به مخالفت با او پرداخت و او را وادار کرد نظر اش را تغییر دهد.

در زمینه اختلافات میان ایالات متحده و ایران بسیاری باور دارند که آقای بولتون به همراه بقیه تیم بی ۴ (بنیامین نتانیاهو – محمد بن سلمان و محمد بن زاید) تلاش داشتند آمریکا را وارد جنگی کنند که معلوم نبود چند سرباز آمریکایی در آن کشته می شدند و تا کی ادامه می یافت.

علیرغم اینکه آقای ترامپ شدیدا با راه انداختن چنین جنگ حد اقل در دوره اول ریاست جمهوری خود مخالف بود اما بولتون از ترس اینکه در دوره دوم همراه ترامپ نباشد تلاش کرد در دوره اول جنگ را راه بیاندازد، حتی اگر این جنگ منجر به سرنگونی ترامپ در انتخابات شود.

با توجه به شناختی که جان بولتون از رییس خود داشت بخوبی می دانست که احتمال ادامه همکاری آنها برای طولانی مدت بسیار ضعیف است، که البته در این مورد نظر اش درست بوده، اما وی اطمینان داشت که چون یک سری لابی قدرتمند پشت سر او قرار دارند حتی اگر ترامپ سرنگون شود باز هم شانس برگشت به قدرت را خواهد داشت.

البته آقای ترامپ همه را عادت داده که اگر بدی برود بد تر اش را به کرسی می نشاند و نباید تصور کرد که جانشین آقای بولتون از وی بهتر باشد اما می توان اذعان داشت که این ماجرا نشان داد دشمنان ایران می آیند و می روند اما ایران تا ابد استوار باقی می ماند.

لینک به منبع

2- کنایه عطاءالله مهاجرانی به اخراج جان بولتون

اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019

بدیهی است، جان بولتون باید در تاریخ سالگرد 11 سپتامبر برود.

به گزارش اسپوتنیک، سید عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت محمد خاتمی (رئیس جمهور سابق ایران) در حساب توییتری خود در واکنش به اخراج جان بولتون مشاور امنیتی از کاخ سفید نوشت:جان بولتون، متوهم بزرگ! سخنران ثابت کارناوال مجاهدین خلق، که قرار بود جشن پیروزی را در سال ١٣٩٦ در تهران با سمخا بگیرند. در سه پرونده اصلی که به او مربوط بود شکست خورد: ونزوئلا و سرنگونی دولت قانونی، کره شمالی و استراتژی تسلیم کره، تغییر رژیم در ایران، بدیهی است که در روز ١١/٩ برود”!. 

گفتنی است، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در تاریخ 10 سپتامبر در صفحه خود در توییتر اعلام نمود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار نموده است. ترامپ، به آقای بولتون اعلام نمود که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید آمریکا نیست. رئیس جمهور آمریکا، علت اخراج جان بولتون را اختلاف نظر شدید با وی دانست.  ترامپ در توییتر درباره اخراج بولتون نوشت: “من با بسیاری از پیشنهادات وی مانند دیگر افراد در دولت مخالف بودم و از جان خواستم استعفا دهد ، كه وی امروز صبح  این کار را انجام داد. از سوی دیگر، جان بولتون اعلام نموده است که خود وی شخصا استغفای خود را تقدیم نموده است. به عقیده برخی کارشناساسان، اختلاف بر سر موضوع ایران و در نهایت افغانستان علت این برکناری می باشد. در حال حاضر، این سمت به طور موقت به چارلی کوپرمن واگذار می‌شود. کوپرمن پیش‌ از این به عنوان معاون جان بولتون مشغول به کار بود.

لینک به منبع

3- واکنش مقام ایرانی به اخراج بولتون

اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019.

اگر چه بولتون، وعده داده بود که ایران تا سه ماه دیگر نخواهد بود. ما هنوز ایستاده ایم و او رفته است.

ه گزارش اسپوتنیک، علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی در حساب توتیتری خود نوشت که بولتون ماه ها پیش وعده داده بود که ایران تا سه ماه دیگر نخواهد بود. ما هنوز ایستاده ایم و او رفته است. 

ربیعی در ادامه توییت خود نوشت: همانطور که همه ایران ستیزان، یکا یک صحنه را ترک کردند، با اخراج بزرگترین حامی جنگ و تروریسم اقتصادی ، کاخ سفید با مانع کمتری برای درک واقعیت های ایران روبه رو  خواهد بود.

گفتنی است، رئیس جمهور آمریکا، امروز 10 سپتامبر در توییتر اعلام نمود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار نموده است. ترامپ دیشب، به آقای بولتون اعلام نمود که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید آمریکا نیست.

ترامپ، علت اخراج ترامپ را اختلاف نظر با وی دانست.  رئیس جمهور آمریكا در توییتر درباره اخراج بولتون نوشت: “من با بسیاری از پیشنهادات وی مانند دیگر افرا در دولت مخالف بودم و از جان خواستم استعفا دهد ، كه وی امروز صبح انجام داد.”  اما جان بولتون اعلام نموده است که خود وی شخصا استغفای خود را تقدیم نموده است. به عقیده برخی کارشناساسان، اختلاف بر سر موضوع ایران و در نهایت افغانستان علت این برکناری می باشد.

لینک به منبع

4- واکنش کاربران ایرانی به اخراج بولتون

اسپوتنیک، دوازدهم سپتامبر 2019

لطفا، کسی از اخراج مشاور امنیتی آمریکا خوشحال نشود.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس جمهور آمریکا، در در توییتر اعلام نمود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار نموده است. ترامپ دیشب، به آقای بولتون اعلام نمود که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید آمریکا نیست.

ترامپ، علت اخراج ترامپ را اختلاف نظر با وی دانست.  

کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی موضوع اخراج بولتون را مورد بحث قرار دادند.

یک کاربران ایرانی در این خصوص می نویسد: جان بولتون برکنار شد اما خواهشا کسی در تایملاین خوشحال نشود.مشکل ما با نظام سلطه مشکل هویتی/ماهیتی است. این موضوع با رفت و آمد مهره ها حل نمی شود.تجربه چهل ساله را به یاد داشته باشیم.

 

امید دانا، دیگر کاربر ایرانی از این موضوع خوشحال است و می نویسد: یادتونه اپوزسیون برانداز برای آمدن این پیرمرد دیوانه چه هلهله ای میکرد! خدایا این خوشی ها بسسسه دیگه! دلم سوخت برای خاک اندازها!

 

کاربر دیگری می نویسد که ترامپ به دنبال شخصی همسو با افکار خودش است: بولتون سومین مشاور امنیت ملی در دوران ترامپ بود که نتوانست همسو با ترامپ باشد! ترامپ به فکر شخصیتی است که بیشتر با افکارش‌ همسو باشد!!

 

اصغر احمدی نیز اخراج بولتون را نشانه ای بر انجام مذاکرات با ایران می داند.

 

لینک به منبع

(پایان)

جان بولتون رفت و تهران را ندید (+ برخی از واکنش ها) 

*** 

همچنین: