چه کسانی از کاهش تحریم ها ناراحتند؟

چه کسانی از کاهش تحریم ها ناراحتند؟

علی نظری، اعتماد، بیست و دوم اکتبر ۲۰۱۳: … روحانی ودولت تدبیر و امید دایره مخالفانش فقط منحصر به خارج از مرزها نیست. به موازات فحاشی های رسانه های اسراییلی و گروه هایی چون مجاهدین خلق و سلطنت طلب ها در داخل کشور هم دولت روحانی آماج دشنام های برخی از افراطیون داخلی قرار دارد. این گروه که …

لینک به منبع

چه کسانی از کاهش تحریم ها ناراحتند؟

دورخیز دولت تدبیر و امید برای رفع تحریم های سازمان ملل متحد، اروپا و امریکا نخستین دغدغه رییس جمهور، وزیرخارجه و دستگاه دیپلماسی کشور است. به اعتقاد بسیاری از ناظران سیاسی چنانچه روحانی بتواند از این گردنه عبور کند، حل معضلات اقتصادی جامعه سهل الوصول خواهد شد. اقتصادی که میراث دولت احمدی نژاد است در حال حاضر نگاه افکار عمومی و جامعه بین الملل را به خود جلب کرده است، کارآمدی دولت درحل وفصل مشکلات معیشتی جامعه گرانیگاه دولت تدبیر و امید در شیب جامعه از وضعیت دشوار کنونی به سوی شرایط ایمن و برخوردار ازآرامش برای عموم مردم است.حضور موفقیت آمیز روحانی و دیپلماسی کارآمد وی در نیویورک که منجر به شکستن تابوی روابط ۳۵ ساله ایران وامریکا شد در داخل این انتظارات را به وجود آورده است که کلید تدبیر و امید بتواند قفل تحریم ها را باز کند. میلیون ها ایرانی در داخل کشور چشم ا مید به دولتمردان خویش دوخته اند تا بتوانند کشور را از گردنه تحریم ها برهانند، اما در نقطه مقابل ۵ گروه مخالف جدی رفع تحریم ها هستند که در این مقاله به ذکرآنها می پردازیم.

۱- نخستین مخالف جدی کاهش یا رفع تحریم ها دولت اسراییل است. اسراییلی ها هرگز از روی کارآمدن دولت های تنش زدا نظیر دولت های اصلاحات و اعتدال در ایران خشنود نیستند، بلکه نتانیاهو و دست راستی های افراطی از آنجا که همواره جنگ افروز و ماجراجو هستند، هرگز حضور دولت های آرامش طلب و متین را بر نمی تابند. در دوران هشت ساله احمدی نژاد به علت طرح مسائلی چون هولوکاست و اتخاذ مواضع خاص و سخنرانی های تنش زا فرصت مظلوم نمایی برای اسراییلی ها در نهادهای بین المللی فراهم می شد که آنها پروژه ایران هراسی در مجامع بین المللی را دامن بزنند، اکنون سیاست های هوشمندانه روحانی در مناسبات با غرب ((نتانیاهوو افراطیون تل آویو)) راکاملااچمز کرده است. سفر عجولانه نخست وزیر اسراییل به سازمان ملل متحد و ایراد سخنان سخیف ضدایرانی وی موجبات افزایش انزوای هرچه بیشتر اسراییل در جهان را فراهم کرد، افزایش تحریم ها و کوبیدن بر طبل جنگ غرب با ایران پروژه نخ نمای اسراییلی هاست.

۲- کشورهای عربی منطقه-در مجموع می توان اتحادیه عرب را مخالف عمده بهبود مناسبات ایران و غرب دانست. با توجه به قدرت منطقه یی و موقعیت ژئو پولتیک ایران اگر مسیر بهبود روابط ایران و جامعه جهانی هموار شود، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به حاشیه خواهند رفت. در طی ۳۵ سال گذشته اقتصاد کشورهای عربی از عدم ارتباط ایران وامریکاسود فراوانی برده اند، به همین جهت نفع اعراب همواره در قطع رابطه ما با غرب بوده است و آنها بی میل نیستند که تحریم های غرب علیه ما تداوم یابد تا مانند گذشته در تجارت ایران و امریکا ضلع سوم این رابطه باشند.

۳- چین وروسیه- اگرچه هیچ گاه این دو کشور متحد استراتژیک ما نبوده اند، اما بیشترین بهره را از قطع رابطه ایران و امریکا برده اند. استفاده از کارت ایران درمناسبات جهانی و پدیده بازار مصرفی ما برای آنها موقعیت استثنایی را به وجود آورده است. چین و روسیه هیچ قرابت ایدئولوژیکی با ما ندارند و تداوم این تحریم ها بهترین فرصت برای اقتصاد این ۲شریک ما است.

۴- اپوزیسیون برانداز خارج از کشور- مجاهدین خلق و سایر گروه های برانداز جمهوری اسلامی هم ردیف مقامات اسراییلی به حسن روحانی دشنام و ناسزا می گویند. گام های سازنده دستگاه دیپلماسی کشوردر مذاکرات نیویورک و حصول تفاهم اولیه باامریکا وکشورهای مذاکره کننده درآژانس بین المللی انرژی اتمی که منجر به رفع یا کاهش تحریم ها خواهد شد موجب عصبانیت این گروه ها شده است.

۵- افراطیون داخلی: روحانی ودولت تدبیر و امید دایره مخالفانش فقط منحصر به خارج از مرزها نیست. به موازات فحاشی های رسانه های اسراییلی و گروه هایی چون مجاهدین خلق و سلطنت طلب ها در داخل کشور هم دولت روحانی آماج دشنام های برخی از افراطیون داخلی قرار دارد. این گروه که معمولاپشت سنگر مقدسات و ارزش های انقلاب پنهان می شوند، به خاطر حفظ منافع اقتصادی خویش تهاجم گسترده یی را علیه روحانی و مسوولان سیاست خارجی کشور طی یکی، دو هفته گذشته در پیش گرفته اند. این عناصر خاص اساسا منافع شان در قطع رابطه با امریکاست.

وقتی شخصیتی مانند ها شمی رفسنجانی که نزدیک ترین فرد به بنیانگذار جمهوری اسلامی است می گوید: امام اعتقاد به قطع رابطه ابدی با امریکا نداشته اند، پرواضح است آنهایی که در دوران اصلاحات مانع برقراری رابطه ایران و امریکا شدند، امروز هم عزم شان را جزم کرده اند تا نگذارند رابطه این دو کشور عادی شود، رفع یا کاهش تحریم ها به موازات سود سرشار برای قاطبه ملت موجب «آجر شدن نان بعضی ها» در داخل است.

فعال سیاسی اصلاح طلب*

روزنامه اعتماد، شماره ۲۸۰۵ به تاریخ     ۲۷/۷/۹۲، صفحه ۱ (صفحه اول)

همچنین:
https://iran-interlink.org/wordpressfa/?p=7080

الکس کین: منافقین (مجاهدین خلق، فرقه رجوی)، دشمن دیپلماسی صلح جویانه ایران

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم به نقل از آلتر نت امریکا، هفتم اکتبر ۲۰۱۳: … الکس کین در مقاله خود ضمن اشاره به تجمع منافقین در ۲۴ سپتامبر (سوم مهرماه) در مقابل سازمان ملل با هدف تبلیغات علیه ایران می نویسد: آمریکایی های غیر ایرانی هم حضور داشتند که از سراسر کشور با اتوبوس مقابل سازمان ملل آورده شده بودند. بلیط، غذا و تمام هزینه اقامت آنها توسط مجاهدین خلق پرداخت شده بود. برخی از آنها حتی نمی دانستند موضوع …

The Life of Camp Ashraf,
Mojahedin-e Khalq Victims of Many Masters

 

لینک به منبع
لینک به متن اصلی (انگلیسی)

گزارش مجله آمریکایی از جنگ طلبی منافقین

منافقین، دشمن دیپلماسی صلح جویانه ایران

الکس کین در مقاله خود ضمن اشاره به تجمع منافقین در ۲۴ سپتامبر (سوم مهرماه) در مقابل سازمان ملل با هدف تبلیغات علیه ایران می نویسد: آمریکایی های غیر ایرانی هم حضور داشتند که از سراسر کشور با اتوبوس مقابل سازمان ملل آورده شده بودند. بلیط، غذا و تمام هزینه اقامت آنها توسط مجاهدین خلق پرداخت شده بود. برخی از آنها حتی نمی دانستند موضوع از چه قرار است. در این تظاهرات عده ای از مقام های سابق در حمایت از منافقین سخنرانی کردند که از جمله مضحک ترین آنها سخنان جولیانی و تلاش وی برای ارتباط دادن دکتر روحانی به حملات تروریستی در آرژانتین بود.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم: مجله آمریکایی “آلتر نت” (Alter net) در مقاله ای به دشمنان دیپلماسی صلح جویانه ایران با جهان خارج می پردازد.

این مقاله که به قلم ” الکس کین”  در این مجله آن لاین منتشر شده از فرقه تروریستی مجاهدین خلق به عنوان گروهی نام می برد که مصمم به خرابکاری در بهبود روابط ایران با غرب و آمریکاست.

الکس کین در مقاله خود ضمن اشاره به تجمع منافقین در ۲۴ سپتامبر (سوم مهرماه) در مقابل سازمان ملل با هدف تبلیغات علیه ایران می نویسد: آمریکایی های غیر ایرانی هم حضور داشتند که از سراسر کشور با اتوبوس مقابل سازمان ملل آورده شده بودند. بلیط، غذا و تمام هزینه اقامت آنها توسط مجاهدین خلق پرداخت شده بود. برخی از آنها حتی نمی دانستند موضوع از چه قرار است. در این تظاهرات عده ای از مقام های سابق در حمایت از منافقین سخنرانی کردند که از جمله مضحک ترین آنها سخنان جولیانی و تلاش وی برای ارتباط دادن دکتر روحانی به حملات تروریستی در آرژانتین بود.”

به گفته الکس کین تظاهرات ۲۴ سپتامبر در مقابل سازمان ملل آخرین دستاویز منافقین برای تحت فشار گذاشتن آمریکا برای کمک به براندازی رژیم ایران بود. این گروه سالهاست که از لابیگری و جلب حمایت مقام های امریکایی برای این امر استفاده می کند. مجاهدین خلق خود را «دولت در تبعید» می نامد؛ جنبشی که خود را آماده به دست گرفتن قدرت در زمان براندازی رژیم ایران می داند. اما مجاهدین خلق بطور گسترده ای در داخل ایران منفور است.

در مقاله کین آمده است ” این گروه خشونت طلب ایرانی به عنوان یک «فرقه» شناخته می شود. این گروه در نهایت از ایران بیرون رانده شد و به حمایت از صدام درست در زمانی که عراق جنگ وحشیانه ای را علیه ایران آغاز کرده بود، روی آورد. خشونت ها و جنایات این گروه باعث شد که مجاهدین خلق در فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار گیرد. “

الکس کین در ادامه به لابی گیری فرقه منافقین و پرداخت مبالغ هنگفت این فرقه به مقامات آمریکایی اشاره کرده، می نویسد:”در طول دهه گذشته فرقه مجاهدین لابیگری وسیعی را از طریق مقام های امریکایی راه انداختند تا نام خود را از فهرست گروه های تروریستی حذف کنند. مجاهدین خلق که در سال ۲۰۰۵ توسط ارتش ایالات متحده مورد تعلیم قرار می گرفت، در ترور دانشمندان ایرانی با اسرائیل همکاری کرد و میلیون ها دلار هم به مقام های سابق آمریکایی پول پرداخت تا به نمایندگی از این گروه سخنرانی کنند. “

وی در پایان تاکید می کند فرقه منافقین مخالف هر گونه صلح و بهبود روابط ایران با جهان غرب است. به گفته او این فرقه همچنان به دنبال توقف دیپلماسی در حل و فصل مسائل میان ایران و جهان غرب بوده و در کنار جنگ طلبان تندرویی مثل نتانیاهو همچنان بر طبل جنگ با ایران می کوید.


(Rajavi from Saddam to AIPAC)

همچنین:

چرا ایران نمی تواند به آمریکا اعتماد کند

۲۰۱۳/۱۰/۰۵ by

«بنیاد آینده آزادی»/ ترجمه ایران دیدبان، پنجم اکتبر ۲۰۱۳: … دولت آمریکا و متحد نزدیک آن اسرائیل [رژیم صهیونیستی] از شورشیان قومی برای حمله به ایران استفاده کرده اند. ایالات متحده آمریکا در حالی از بعضی از گروه ها مانند جندالله و فرقه تروریستی مجاهدین خلق برای ضربه زدن به ایران استفاده کرده است که […]

حقوق قربانیان ترور چه می شود؟

۲۰۱۳/۱۰/۰۴ by

دکتر سجادی، مدیر عامل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، تهران، چهارم اکتبر ۲۰۱۳: …  کامل شدن این طنز جایی بود که همین سرکرده گروهک منافقین پس از تمام شدن غائله ای که با پرداخت میلیونها دلار رشوه در میان سناتورها و مقامات بازنشسته امریکایی راه انداخته بود، بازگشت اعضای فرقه از کمپ لیبرتی به اشرف […]

نگاهی به انواع عاشورای مجاهدین

۲۰۱۳/۰۹/۳۰ by

تحریریه ایران فانوس، بیست و نهم سپتامبر ۲۰۱۳: … همه می دانیم که اردوگاه اشرف آخرین یادگار به جای مانده از صدام حسین در عراق بود که با حمایت اربابان خارجی بر جا مانده و کارش مضاف بر ایران با عراق نیز جرقه و جنگ را به پیش می برد. اما یک ماموریت دیگر را […]

mek_albania_June2013