کمیسر امور داخلی اروپا در مذاکرات با مقامات آلبانی مسئله مجاهدین خلق را مطرح کند

کمیسر امور داخلی اروپا در مذاکرات با مقامات آلبانی مسئله مجاهدین خلق را مطرح کند

ابراهیم خدابنده - کمیسر امور داخلی اروپا مجاهدین خلق و آلبانیابراهیم خدابنده، انجمن نجات، تهران، بیستم فوریه 2021:… ابراهیم خدابنده مدیر عامل انجمن نجات ایران نامه ای به ایلوا یوهانسون Ylva Johansson کمیسر امور داخلی اروپا نوشت و خواستار طرح موضوع نقض اولیه ترین حقوق انسانی اعضا و جداشدگان توسط سازمان مجاهدین خلق در آلبانی با مقامات این کشور گردید. همچنین تاکنون صدها نامه جداگانه از جانب خانواده ها برای مقامات مختلف دولت آلبانی از جمله نخست وزیر ادی راما Edi Rama فرستاده شده اما هیچ پاسخی به این نامه ها و درخواست ها داده نشده است. دولت آلبانی به خواست مجاهدین خلق به اتباع ایرانی ویزا نمی دهد لذا آنان نمی توانند خود در محل از طریق مراجع قضایی خواسته هایشان را دنبال نمایند. کمیسر امور داخلی اروپا در مذاکرات با مقامات آلبانی مسئله مجاهدین خلق را مطرح کند 

Letter To EU Home Affairs Commissioner Ylva JohanssonLetter To EU Home Affairs Commissioner Ylva Johansson

کمیسر امور داخلی اروپا در مذاکرات با مقامات آلبانی مسئله مجاهدین خلق را مطرح کند 

ابراهیم خدابنده مدیر عامل انجمن نجات ایران نامه ای به ایلوا یوهانسون Ylva Johansson کمیسر امور داخلی اروپا نوشت و خواستار طرح موضوع نقض اولیه ترین حقوق انسانی اعضا و جداشدگان توسط سازمان مجاهدین خلق در آلبانی با مقامات این کشور گردید.

لینک به متن انگلیسی نامه:

EU Commissioner Ylva Johansson Asked To Look Into The MEK Problem In Albania

متن نامه به شرح زیر است:

خانم ایلوا یوهانسون
کمیسر امور داخلی اروپا
بروکسل – بلژیک
جمعه 19 فوریه 2021

با سلام و تقدیم احترام

مطلع شدم که شما امروز جهت یک بازدید دو روزه عازم آلبانی هستید و در خصوص ورود این کشور به اتحادیه اروپا با مقامات بلند مرتبه آلبانی دیدار و گفتگو دارید. همچنین بازدید از مرز یونان با آلبانی در برنامه شما گنجانده شده است.

ابراهیم خدابنده - کمیسر امور داخلی اروپا مجاهدین خلق و آلبانی

کمیسر امور داخلی اروپا در مذاکرات با مقامات آلبانی مسئله مجاهدین خلق را مطرح کند

از جانب خانواده های دردمند اعضای گرفتار در سازمان مجاهدین خلق در آلبانی مایلم به اطلاع شما برسانم که این سازمان، که به صورت یک فرقه مخرب کنترل ذهن تحت رهبری مسعود و مریم رجوی اداره می شود، در سال 2016 به آلبانی منتقل شد و در اردوگاهی بسته و دورافتاده در مانزه Manzë در استان دورس Durrës مستقر گردید.

اعضای فرقه رجوی بر اساس روابط درونی فرقه ای حق ارتباط با خانواده های خود را ندارند و برخی از مادران و پدران سالخورده آنان ده ها سال است که از وضعیت عزیزان خود در سازمان مجاهدین خلق بی خبرند. آنان نه تنها هیچ ملاقاتی نداشته و صدای فرزندان خود را نشنیده اند بلکه حتی یک پیام از جانبشان دریافت نکرده اند.

سال گذشته یک پویش طومار خطاب به دولت آلبانی از جانب خانواده ها در سایت Change.org ترتیب داده شد که ظرف چند هفته توسط بیش از 11250 نفر از بستگان و دوستان و آشنایان اعضای مستقر در اردوگاه مجاهدین خلق در آلبانی امضا گردید که خواهان فراهم شدن امکان ارتباط با اعضای داخل اردوگاه و کسب خبر از آنان شدند.

https://www.change.org/p/albanian-government-urging-albanian-government-to-let-the-families-to-contact-their-loved-ones-in-mek-camp

همچنین تاکنون صدها نامه جداگانه از جانب خانواده ها برای مقامات مختلف دولت آلبانی از جمله نخست وزیر ادی راما Edi Rama فرستاده شده اما هیچ پاسخی به این نامه ها و درخواست ها داده نشده است. دولت آلبانی به خواست مجاهدین خلق به اتباع ایرانی ویزا نمی دهد لذا آنان نمی توانند خود در محل از طریق مراجع قضایی خواسته هایشان را دنبال نمایند.

برخی از اعضای مجاهدین خلق اکنون از عضویت این فرقه خارج شده اند اما به دلیل اینکه تحت حمایت دولت آلبانی و کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان قرار نمی گیرند و مدارک هویتی و اجازه کار و حقوق پناهندگی ندارند زیر شدیدترین فشارهای مالی هستند. هدف فرقه رجوی در همکاری با دولت آلبانی اینست که آنان وادار به تبعیت از فرقه رجوی شوند. سران سازمان همچنین این افراد و شهروندان و خبرنگاران آلبانی که به آنان یاری میرسانند را تهدید به قتل نموده و علیه آنان جنگ روانی براه انداخته و در مواردی برای این افراد مشکلات حقوقی ایجاد کرده اند.

با شروع همه گیری بیماری ناشی از کوید-19 نگرانی خانواده ها نسبت به شرایط فرزندانشان به مراتب بیشتر شده است. خبرها حاکی است که طی هفته های اخیر ده ها تن از اعضای این سازمان به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند. زندگی گروهی و عدم دسترسی مسئولین بهداشت به داخل اردوگاه شرایط خطرناکی را فراهم آورده است.

MEK COVID Graves Multiplying – Iran Interlink Weekly Digest – Feb 19, 2021

افکار عمومی آلبانی، خصوصا ساکنان مانزه و دورس، نسبت به حضور یک سازمان تروریستی در خاک خود که از عراق به دلیل مغایرت فعالیت های آنان با امنیت ملی این کشور اخراج شده و اکنون در کشورشان دست باز دارد بسیار نگران هستند. بسیاری از رسانه ها و فعالان حقوق بشری در آلبانی نسبت به حضور این فرقه تروریستی که حتی اولیه ترین حقوق اعضای خود را نیز زیر پا می گذارد هشدار داده اند.

طی این مدت قتل های مشکوکی در داخل اردوگاه مجاهدین خلق از جمله کشته شدن مالک شراعی اتفاق افتاده که متأسفانه پلیس محلی از دنبال کردن تحقیقات باز نگاه داشته شده است. همچنین اطلاعاتی در دست است که مجاهدین خلق در جرائم سازمانیافته در آلبانی از جمله پولشویی و قاچاق انسان و سلاح و مواد مخدر شرکت دارند.

دو سال قبل مصطفی محمدی و همسرش، شهروندان کانادایی، برای دیدار با دخترشان سمیه محمدی که در اردوگاه مجاهدین خلق گرفتار است به تیرانا رفتند. آنان مورد ضرب و شتم عناصر فرقه رجوی قرار گرفتند و متأسفانه نه تنها به شکایت آنان رسیدگی نشد بلکه از کشور اخراج شدند وامکان بازگشت و پیگیری موضوع از طریق دستگاه قضایی را نیافتند.

در دیدار از مرز یونان با آلبانی لطفا به خاطر داشته باشید که عضو سابق مجاهدین خلق احسان بیدی به دلیل اینکه حاضر نشد با این سازمان همکاری داشته باشد بعد از یکسال بازداشت غیرقانونی، بدون طرح هیچ اتهامی، به مرز یونان برده شد و بدون کمترین امکانات رها گردید که به کمک دیگر جداشدگان نجات یافت. او مجددا به صورت غیرقانونی در بازداشت بسر می برد.

کیس های احسان بیدی و مصطفی محمدی و مالک شراعی و ده ها مورد دیگر و قتل های مشکوکی که بدون تحقیقات رها شدند بیش از هر چیز فساد دستگاه پلیس و دستگاه قضایی و حتی دستگاه رسانه ای این کشور را نشان می دهد که آلبانی در حال حاضر به بهشت امن مجرمان و تروریست ها در خاک اروپا تبدیل گردیده است.

خواسته ما از شما به عنوان یک مقام مسئول اروپایی اینست که در دیدارهای خود از مقامات دولت آلبانی سؤال کنید که چه پاسخی برای خانواده های اعضای گرفتار در اردوگاه مجاهدین خلق در آلبانی دارند. چرا سازمان مجاهدین خلق باید بتواند ارتباط اعضای خود با دنیای خارج خصوصا خانواده هایشان را قطع کند؟ چرا آنان در این اردوگاه حق خروج، حق ازدواج و تشکیل خانواده، و حق زندگی فردی و شخصی را ندارند؟

بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم.

ابراهیم خدابنده
مدیر عامل انجمن نجات
تهران – ایران

لینک به منبع

Hadi Sani Khani MEK Member Missing From Albania

کمیسر امور داخلی اروپا در مذاکرات با مقامات آلبانی مسئله مجاهدین خلق را مطرح کند  

Human Rights In Albania . COVID-19 MEK cult in Albania poses public health risk

***

همچنین:
https://iran-interlink.org/wordpressfa/خانواده-در-خانه-امن-،-سریال-تلویزیون-ای/

خانواده در خانه امن ، پربیننده ترین سریال تلویزیون ایران

خانواده در خانه امن ، پربیننده ترین سریال تلویزیون ایرانابراهیم خدابنده، انجمن نجات، سی ام ژانویه 2021:… پیام سریال تلویزیونی “خانه امن” برای خانواده ها. هرچند این سریال در ژانر اطلاعاتی – امنیتی تهیه شده اما مباحث اجتماعی نهفته در متن آن به مراتب قوی تر و قابل تأمل تر است. این سریال اگرچه بر اساس یک داستان و سناریوی خیالی طراحی شده اما هرگز از حقیقت فاصله نگرفته و به بیان واقعیات مختلف و متعدد موجود در جامعه امروز ما می پردازد. سرنوشت یلدا و ناصر و دخترشان سارا یک ملودرام تکان دهنده است که به اشکال مختلف در خصوص اعضای سازمان مجاهدین خلق یا همان فرقه تروریستی رجوی اتفاق افتاده و تکرار شده است. آشنایی با فرقه های مخرب کنترل ذهن یک ضرورت برای آحاد ملت و خصوصاً خانواده ها در قبال جوانان و دانشجویان است. خانواده در خانه امن .

طومار درخواست خانواده هاطومار درخواست خانواده ها – اطلاع رسانی به مشاور نخست وزیر آلبانی
ده هزار امضا از داخل و خارج از ایران طی دو هفته

خانواده در خانه امن ، پربیننده ترین سریال تلویزیون ایران 

خانواده در سریال تلویزیونی خانه امن 

انجمن نجات مرکز تهران شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

« خانه امن » پربیننده ترین سریال سیمای جمهوری اسلامی

در یک نظرسنجی که در سراسر کشور انجام شد، «خانه امن» 50 قسمتی که از 10 آبان تا 8 دی 99 روی آنتن شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی رفت، در مدت پخش توانست رضایت 88 درصد از بینندگان را در حد «زیاد» کسب کند.

این سریال با محوریت داعش و توطئه های ایجاد نا امنی در داخل کشور ساخته شده است. سریال خانهٔ امن مجموعه‌ ای تلویزیونی در ژانر سیاسی و امنیتی، به تهیه کنندگی ابوالفضل صفری و کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی حسین تراب ‌نژاد است. طراح و مشاور پروژه مرتضی اصفهانی می باشد.

خانواده در خانه امن ، پربیننده ترین سریال تلویزیون ایران

پس از مجموعه‌های موفق سارق روح و ترور خاموش، خانه امن سومین و آخرین مجموعه از سه‌ گانه ی امنیتی – سیاسی ابوالفضل صفری و احمد معظمی و مرتضی اصفهانی است که با محوریت پرونده‌ های امنیتی که مسائل مختلف سال ‌های اخیر ایران از جمله اهداف تشکیل داعش و فعالیت ‌های تروریستی آن‌ در خاک ایران را در برمی ‌گیرد، ساخته شده‌ است.

صفری در خصوص این سریال تلویزیونی گفت: “این سریال تلویزیونی که امنیتی و جاسوسی است به تهدیدات داعش و چگونگی طراحی کشورهای عربی و کمک‌ های مالی منطقه ‌ای به این گروه تروریستی می ‌پردازد. خط اصلی داستان سناریوی آمریکا برای ناامن کردن خانه ی امن ما است. همان طرح آمریکایی – عربی که در حقیقت برای برهم زدن امنیت خانه ی ما در دستور کارشان قرار داده ‌اند و جزو اهداف‌ شوم‌ و شیطانی ‌شان بوده است.”

مجموعه خانه امـن روایتی جذاب و پر هیجان از یک پرونده جاسوسی- امنیتی است که لایه هایی از عملیات پیچیده مقابله با فرقه تروریستی داعش را روایت می کند. فرقه تروریستی مجاهدین خلق و موضوعات جرائم اقتصادی و پولشویی و همچنین فساد داخلی نیز در متن این سریال روایت می شوند. این سریال در چندین کشور و در نقاط مختلف ایران با تعداد بسیار بالای بازیگران و لوکیشن های متعدد ساخته شده که در نوع خود کیفیت جدیدی را ارائه می دهد.

عوامل ساخت این سریال که پیش از این با “سارق روح” به سراغ فرقه ‌های مخرب رفته بودند و در «ترور خاموش» مباحث مافیایی مواد مخدر را افشا کرده بودند، حالا در “خانه امـن” روی موضوعات جاسوسی و امنیتی دست گذاشته اند و به تهدیدات داعش و چگونگی طراحی کشورهای غربی و عربی و کمک‌های مالی منطقه‌ ای به این گروه تروریستی می ‌پردازند.

سارق روح (قسمت اول)

ترور خاموش (قسمت اول)

خانه امن (قسمت 44 از 50)

پیام سریال تلویزیونی “خانه امن” برای خانواده ها

هرچند این سریال در ژانر اطلاعاتی – امنیتی تهیه شده اما مباحث اجتماعی نهفته در متن آن به مراتب قوی تر و قابل تأمل تر است. این سریال اگرچه بر اساس یک داستان و سناریوی خیالی طراحی شده اما هرگز از حقیقت فاصله نگرفته و به بیان واقعیات مختلف و متعدد موجود در جامعه امروز ما می پردازد.

سرنوشت یلدا و ناصر و دخترشان سارا یک ملودرام تکان دهنده است که به اشکال مختلف در خصوص اعضای سازمان مجاهدین خلق یا همان فرقه تروریستی رجوی اتفاق افتاده و تکرار شده است. آشنایی با فرقه های مخرب کنترل ذهن یک ضرورت برای آحاد ملت و خصوصاً خانواده ها در قبال جوانان و دانشجویان است.

سؤالاتی که در متن داستان این سریال مطرح شده و پاسخ داده می شوند فوق العاده حیاتی هستند. چگونه یک جوان ایرانی شیعه، عضو فرقه تروریستی داعش می شود و آنرا راه رستگاری می داند؟ چگونه یک فرد با استفاده از شگردهای کنترل ذهن روانی مجاب می گردد تا انبوهی از افراد عادی بی گناه را به قتل برساند که ممکن است عزیزان خودش هم در میان آن ها باشند و اتفاقاً آن را مطابق با دستور خدا می پندارد؟ فرقه های مخرب کنترل ذهن چگونه جوانان را اغفال می کنند و روح و ضمیر آنان را به سرقت می برند و خانواده ها در این میان چه جایگاهی دارند و چه نقشی را باید ایفا نمایند؟ چگونه در فرقه های مخرب همچون فرقه رجوی همسران به اجبار از یکدیگر جدا می گردند و فرزندانشان به مکان های نامعلوم فرستاده می شوند و زنان عقیم می گردند و همه این ها به حساب فداکاری برای خلق گذاشته می شود، و کلاً چگونه انسان ها به ربات یا به قول فرقه ها “عنصر” تبدیل می شوند.

دانشمندان حوزه ی آسیب های اجتماعی، کنترل ذهن مخرب فرقه ای را تهدید اصلی هزاره سوم نام نهاده و آن را چالشی پیش روی جامعه، حتی خطرناک تر از اعتیاد، شناخته اند. هنوز جامعه ی ما به خوبی درک نکرده است که فرقه ها چه بلایی بر سر انسان ها و خصوصاً جوانان تحصیل کرده می آورند که سریال “خانه امن” تلاش نموده تا این آگاهی را تا حد ممکن انتقال دهد.

خانم دکتر “مارگارت تالر سینگر” در کتاب “فرقه ها در میان ما” به نقش مخرب فرقه ها و کنترل ذهن مخرب فرقه ای در اجتماع پرداخته و تأکید می کند که فرقه ها نمی توانند همه کس را جذب نمایند و همچنین نمی توانند هرکس که جذب نموده اند را همیشه حفظ کنند اما به حد کافی افرادی را جذب و حفظ و کنترل می کنند که به تهدید و خطری جدی برای جامعه تبدیل شوند.”

“استیون حسن” در کتاب “گسستن بندها” قوام و دوام “خانواده” را دژ مستحکم پایداری در برابر آسیب های اجتماعی، از جمله پرهیز از اغوای فرقه های مخرب کنترل ذهن، برای مصون نگاه داشتن جوانان می داند و نقش خطیری برای والدین در این خصوص قائل است.

مشاهده دقیق این سریال را که در سایت های بسیاری قابل مشاهده و دانلود می باشد به همه مربیان، معلمان، متولیان مؤسسات آموزشی، کارشناسان علوم تربیتی، استادان، جامعه شناسان، روحانیون، جوانان، دانشجویان، و خصوصاً والدین و خانواده ها قویا توصیه می کنم.

ابراهیم خدابنده

لینک به منبع

خانواده در خانه امن ، پربیننده ترین سریال تلویزیون ایران

*** 

ابراهیم خدابنده: علیه برده داری مدرن ابراهیم خدابنده: علیه برده داری مدرن 

همچنین:
https://iran-interlink.org/wordpressfa/?p=29002

بازنمایی زنان مجاهد در فیلم ‘سیانور’ا 

Mojahedin_Khalq_Rajavi_Cult_History3مهرک کمالی، بی بی سی، پانزدهم آوریل ۲۰۱۷:… چند سال پیش تراب حق شناس در خارج از کشور و قبل از او لطف الله میثمی در ایران دو متن کلیدی از تاریخ مجاهدین خلق منتشر کردند. حق شناس خاطرات لیلا زمردیان را با عنوان “به داستان زندگی من گوش کنید” در سایت اندیشه و پیکار گذاشت و میثمی تحلیلی خودانتقادی از بهرام آرام را به نام “تحلیل مختصری از انفجار خانه … 

ابراهیم خدابنده مراسم بزرگداشت مجید شریف واقفیبزرگداشت شهید شریف واقفی در دانشگاه صنعتی شریف

لینک به منبع (بی بی سی)
لینک به منبع (سایت ایران قلم)

بازنمایی زنان مجاهد در فیلم ‘سیانور’

مهرک کمالی ـ بی بی سی
استاد ایرانشناسی دانشگاه ایالتی اوهایو

فیلم سیانور مجاهدین خلق

سیانور اختلافات میان دو طیف در سازمان مجاهدین خلق و درگیری میان چهره‌های کلیدی این سازمان از جمله تقی شهرام، مرتضی صمدیه لباف و مجید شریف واقفی را در متن یک ماجرای عاشقانه نافرجام به تصویر می‌کشد

تقی شهرام، بهرام آرام، و مجید شریف واقفی سه عضو مرکزیت سازمان مجاهدین خلق ایران در سال های ۵۳ و ۵۴ بودند. دو نفر اول تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین از اسلام به مارکسیسم را اعلام می کنند که نفر سوم، شریف واقفی، و همفکران او مرتضی صمدیه لباف و سعید شاهسوندی تغییر ایدئولوژی را نمی پذیرند. شریف واقفی و صمدیه لباف به دست وحید افراخته و تیم او – که مهم ترین شخصیت زن فیلم سیانور،هنگامه، هم عضو آن است – ترور می شوند. در این ترورها، شریف واقفی کشته می شود و صمدیه به دست ساواک می افتد که دیرتر اعدامش می کنند. کنش و واکنش بین اعضای گروه در آن زمان خط داستانی فیلم سیانور را می سازد.

چند سال پیش تراب حق شناس در خارج از کشور و قبل از او لطف الله میثمی در ایران دو متن کلیدی از تاریخ مجاهدین خلق منتشر کردند. حق شناس خاطرات لیلا زمردیان را با عنوان “به داستان زندگی من گوش کنید” در سایت اندیشه و پیکار گذاشت و میثمی تحلیلی خودانتقادی از بهرام آرام را به نام “تحلیل مختصری از انفجار خانه پایگاهی خیابان شیخ هادی و انفجار بمب در دست رفیق محمد ابراهیم جوهری” در نشریه چشم انداز ایران (۲۹ شهریور ۱۳۸۹) چاپ کرد.

ردپای انتقاد از خود بی رحمانه لیلا زمردیان و بهرام آرام را به روشنی می توان در سناریوی فیلم سیانور به کارگردانی بهروز شعیبی (۱۳۹۴) دید.

شخصیت های اصلی فیلم، تقی شهرام و همخانه اش هما با نام سازمانی هنگامه، مجید شریف واقفی و همسرش لیلا زمردیان، بهرام آرام و همسرش سیمین صالحی، مرتضی صمدیه لباف، و وحید افراخته هستند. می بینید که من هم اسم مردان را اول می آورم چون مشهورترند. داستان فیلم اما حول نقش پررنگ زنان مجاهد، سیمین و لیلا و هما (هنگامه)، به واسطه روابطشان با مردان تاریخساز می چرخد. در این نوشته، تصویری را که فیلم از زنان به دست می دهد با آنچه از این دو سند درمی یابیم مقایسه می کنم.

سیمین را فقط در یک صحنه می بینیم: صحنه ای که همه شخصیت های فیلم به جز شریف واقفی و صمدیه لباف در خانه ای مشغول جمع و جور کردن هستند. تقی شهرام در همان حینی که دارد فرمان قتل شریف واقفی را می دهد با لحنی زننده از آبستنی سیمین که مانعِ انجام وظایف سازمانی اش می شود حرف می زند: “کودکستان وا کردیم. اون از شوهر خانوم (اشاره به لیلا) اینم از وضعیت جنابعالی.” وقتی سیمین می گوید: “من که حرفی ندارم. اگه بگی می تونم تو تیم باشم.” شهرام پاسخ می دهد “شما به فکر سیسمونیت باش. هنگامه هست.”(دقیقه – ۵۹ ۵۸:۵۰ فیلم). این صحنه به احتمال زیاد از بخشی از گزارش بهرام آرام گرفته شده که به آبستنی سیمین صالحی، همسرش، اشاره می کند. بر خلاف روایت فیلم، آبستنی سیمین با همدلی مجاهدین همخانه اش روبروست. چیزی که دست و پای آنها را می بندد دگم های تشکیلاتی و مبارزاتی است و نه کمبود احساسات انسانی. بهرام آرام در متنی که پیش از این به آن اشاره کردم، در مورد برخورد با سیمین شدیدا از خود انتقاد می کند:

“در مورد رفیق سیمین نیز برای این ‌که نشان دهم که با او در گروه، به ویژه از طرف من برخورد عاطفی صورت نمی ‌گیرد، عملاً گاه بیش از حد معمول از او کار می ‌کشیدم. بدون این‌ که سایر رفقای تیمی در این زمینه به من انتقاد فعالی بنمایند و این انتخاب در واقع نهایت و اوج این چپ ‌روی بود. رفیق سیمین خودش نیز با خویش برخوردی چپ‌ روانه داشت و از گرفتن مسئولیتش به علت حاملگی اظهار نارضایتی می‌ کرد و ما به عوض این ‌که او را با استدلال قانع کنیم که تو می‌ بایستی استراحت کنی (و این کار به راحتی برای من امکان ‌پذیر بود) پیش خود استدلال می‌ کردم که او با فشار کارها را انجام دهد، بهتر است، چرا که در این صورت احساس بیهودگی ننموده و روحیه ‌اش مجموعاً بهتر خواهد بود. در حالی که در اینجا نیز نمی ‌بایستی با این برخورد غیراصولی‌ وی با خودش که دقیقاً از من تأثیر پذیرفته بود تن می‌دادم.” (آرام، تحلیل مختصری از …)

آرام صادقانه می پذیرد که چپ روی های مداوم هم مشکلی شخصی و هم مشکلی سازمانی بوده است. برخورد بدون مبنای شهرامِ فیلم سیانور، بدون ارتباط با پیش و پس از آن، انگار فقط فیلمبرداری شده است که بر ضد زن و خانواده بودن فکر مجاهدین تاکید کند. این تاکید، اگر هم روا باشد، به این صحنه ی بخصوص تحمیل شده است، به ویژه آن که بیننده در هیچ صحنه ی دیگری سیمین را نمی بیند.

مجاهدین خلق تقی شهرام فیلم سیانور

تقی شهرام و عبدالمجید معادیخواه در دادگاه انقلاب

در فیلم زن دیگری هم هست: لیلا زمردیان. لیلا را بیشتر از سیمین می بینیم. او مسئول مستقیم هما (هنگامه) و همسر و همخانه ی شریف واقفی است اما با او همراه نیست و برای رقبای او – تقی شهرام و بهرام آرام که مارکسیست شده اند – خبر می برد. تصویر فیلم از شریف واقفی انسان آزاده ای است که وقتی صمدیه لباف از او می پرسد لیلا را چکار می کنی؟ می گوید: “اونم مثل بقیه بچه ها. خودش باید انتخاب کنه. این که دیگه ربطی به زن و شوهریمون نداره.” مرتضی به خبرچینی لیلا اشاره می کند و می گوید: “بی رودربایستی بهت بگم مجید، من از لیلا می ترسم …اگه بره سمت تقی …” وقتی مرتضی از مجید می خواهد با لیلا حرف بزند و از او بخواهد تکلیفش را روشن کند، مجید سکوت می کند (دقیقه ۴۸:۴۹ تا ۴۹:۲۲ فیلم). مشکل فیلم در این صحنه و صحنه های بعدی مربوط به لیلا این است که از بحران فکری – ایدئولوژیک و روحی – روانی او برای مذمتِ سازمان مجاهدین استفاده می کند بدون اینکه عمق این بحران را نشان دهد. سطر به سطر متن نامه یا انتقاد از خود به جا مانده از لیلا نشاندهنده درگیری شدید درونی و بیرونی اوست؛ درگیری که شریف واقفی هم در تشدید آن سهم وافری دارد.

نامه لیلا که گویا سه یا چهار روز قبل از ترور شریف واقفی به دست رهبران وقت سازمان مجاهدین مارکسیست لنینیست، تقی شهرام و بهرام آرام، رسیده انتقاد از خود یا خاطره نویسی ای است که در آن زمان در سازمان های چریکی ایران متداول بوده است. لیلا که تمام دوران اختلافات مجید و رهبران دیگر سازمان با وی زندگی می کرده از برزخی پرده برمی دارد که در آن زیسته؛ گاه حق را به مجید داده گاه به سازمان؛ گاه مجید را نفی کرده و گاه سازمان را؛ و بیشتر خود را سرزنش کرده که چرا نتوانسته جایی در هیچ یک از دو سوی نبرد بیابد. دو سوی نبرد تکلیف انتخابی فوق انسانی بار او کرده اند و به گناه بی تصمیمی، هر دو تنهایش گذاشته اند.

دوره فضای خاکستری و منطق فازی و نگرش طیفی نیست؛ نمی توان بین دو صندلی نشست؛ نمی شود جبهه ها را به هم ریخت. اما لیلا از تشویش هایش می گوید، تشویش هایی که هر دو طرف به وادادگی تعبیرش می کنند. لیلا می نویسد:

“با مطالعه فقط کتاب سیر تحولات فلسفه و فلسفه مارکسیسم تقریبا قبول کرده بودم که ماده بر فکر تقدم داشته ولی مسئله تکامل و جهت دار بودن آن و مسئله وحی و قیامت و یا اینکه ماده چطور نیرویی است و … شک داشتم و اینها مسائلی بود که برایم سوال بود و حل نشده بود. هنوز مسئله قیامت و خدا در اعماق ذهنم بود… به هر جهت در برخورد با مسائلی که مجید مطرح می کرد احساس مسئولیتم نسبت به خدا و قرآن و ترس از خیانت به اسلام … رشد می کرد و رنجم می داد. به همان اندازه که صداقتم به سازمان در نگفتن مسئله رنجم می داد. آرزو می کردم یک مقدار دانش بیشتری می داشتم و حداقل ایدئولوژی می داشتم تا با آن عمل خودم را تحلیل کنم و به سمتی که اعتقاد دارم بروم و عذاب وجدان ناراحتم نکند.” (زمردیان، به داستان زندگی …)

مجاهدین خلق فرقه رجوی مجید شریف واقفی سیانور

گرهگاه آنجاست که لیلا باید بین همسر-رهبرش(مجید شریف واقفی) و سازمانش یکی را به عنوان نماینده مذهب و ایدئولوژی خرده بورژوایی کنار بگذارد و دیگری را به عنوان نیروی پیشاهنگ مارکسیستی برگزیند

گرهگاه آنجاست که لیلا باید بین همسر-رهبرش و سازمانش یکی را به عنوان نماینده مذهب و ایدئولوژی خرده بورژوایی کنار بگذارد و دیگری را به عنوان نیروی پیشاهنگ مارکسیستی برگزیند. “خودسازی انقلابی” و “انتقاد و انتقاد از خود” باید به لیلا کمک می کردند به وظیفه اش در برابر خلق عمل کند. کمونیست های روس، چینی، ویتنامی، و کره ای از این راه رفته و پیروز شده بودند. اگرچه احساس دوگانه اش را خوب می فهمید و می کوشید با خودش و با هر دو طرف درگیری صادق باشد، همه چیز محدود به ذهن و عمل او نبود. در مقابل، مجید و رقبایش انگار برای نابودیش مسابقه گذاشته بودند. خودش ترجیح می داد از شریف واقفی دور شود تا کمتر در جریان کارهای او باشد و مجبور نباشد طبق روال تشکیلاتی، فعالیت های غیرسازمانی یا ضد سازمانی اش را گزارش دهد:

“جریان به اینجا رسید که چون می دیدم درکنار هم ماندن منجر به این می شود که روزبه روز اطلاعات من نسبت به کارهای مجید بیشتر خواهد شد و تقریبا مرا در مقابل شما به همکاری کامل با آنها می کشاند. من از این لحاظ وحشت داشتم… ابتدا ترجیح می دادم که همراه مجید و رفقایش بروم و آنها مرا بپذیرند اما به دروغ وارد شما نشوم. آن را مطرح کردم … و صریحا (مجید) این را گفت که هرگز نمی توانند مرا با خود ببرند زیرا در من گرایش به سمت شما بیشتر است.” (زمردیان، همان)

با تحلیل های القا شده از طرف مجید، لیلا به این نتیجه می رسد که “اینها همه مال این است که در من اصلا ایدئولوژی وجود ندارد یک موجود به تمام معنی بدبخت و متلاشی هستم.” (همان) هر دو طرف درهایشان را به روی او بسته اند و به او قبولانده اند که خودش مقصر است و آنها محق “هم به شما خیانت کردم و هم به مجید و رفقایش و می دانم اگر من هم مثل مجید و رفقایش دارای ایدئولوژی آنها بودم رنج نمی بردم که دارم به شما خیانت می کنم.” (همان)

مجاهدین خلق فرقه رجوی سیانور زمرددیان

در متن نامه، لیلا قربانی ای است که می خواهد هم با سازمان و هم با شریف واقفی صادق باشد اما وقتی از نگرانی ها و مسئولیت هایش با شریف واقفی حرف می زند، سیلی می خورد

از تاریخ ارسال این نامه به رهبران وقت سازمان تا جان باختن لیلا حدود یک سال و هشت ماه فاصله است، فاصله زمانی که با ترور مجید شریف واقفی آغاز می شود. در این مدت می دانیم که لیلا با بی اعتنایی و بایکوت همرزمانش مواجه بوده است. در مقابلِ این تصویر پیچیده که در فیلم سرسری برگزار می شود، سیانور صحنه های سطحی و گذرایی از عشق لیلا و مجید می سازد تا بیش از پیش مجید را تبرئه کند. حیف از آن روان زخم خورده پر احساسِ متن “به داستان زندگی من گوش کنید” که تبدیل شده به حرف کلیشه ای مجید درباره کتابِ هدیه لیلا: “می دانی چند بار این کتاب را خوانده ام؟”. در متن خودش، لیلا قربانی ای است که می خواهد هم با سازمان و هم با شریف واقفی صادق باشد اما وقتی از نگرانی ها و مسئولیت هایش با شریف واقفی حرف می زند، سیلی می خورد:

“… در حالیکه گریه می کردم او ابتدا موضع خشمگینی و عصبانی گرفت و گفت اصلا در تو ظرفیت و صلاحیت هیچ چیزی نیست من فکر می کردم تو می فهمی و تشخیص می دهی که این کار به نفع سازمان و خلق است در صورتی که منافع فردی باعث می شود تو که منافع خلق را مطرح می کنی احساس نکنی. آنقدر عصبانی بود که بصورت من سیلی زد و بسیار عصبانی شد و دیگر با من حرف نزد.” (زمردیان، همان)

در فیلم لیلا قربانی مکر تقی شهرام، گرفتار موازین سخت سازمانی، و درگیر یک ایدئولوژی اختناق آفرین است و مجید شریف واقفی فرشته ای است مسلمان طرفدار رحمت و رافت. در واقعیت، هر دو طرف برای نابودی لیلا مسابقه گذاشته اند.

سومین زن فیلم، هما (هنگامه) داستانی تر از دو تای دیگر است و فیلم تا حد زیادی حول او می گردد. هنگامه ی مجاهد با یک دانشجوی دانشگاه پلیس به نام امیر فخرا نامزدی می کند. هنگامه هنوز از طرف پلیس شناخته نشده و می تواند علنی میان مردم باشد و کار کند. لیلا، مسئول مستقیم هنگامه، از طرف تشکیلات به او می گوید که باید از امیر جدا شود چون او دانشجوی پلیس و غیرقابل اطمینان است. لیلا می گوید مبارزه اقتضا می کند که همه بخصوص در تصمیم حساسی مثل ازدواج مراقب امنیت و تابع سازمان باشند. ازدواج خودش با مجید شریف واقفی را مثال می زند که کاملا بر اساس منویات سازمانی بوده است.

به دستور سازمان، هنگامه از امیر جدا و با کامران، یکی از همرزمانش، ازدواج تشکیلاتی می کند و صاحب دختری به نام پگاه می شود. کامران دوست قدیمی امیر فخرا هم هست. کامران به زندان می افتد، مشی چریکی را رد می کند، از زندان آزاد می شود و به زندگی معمولی برمی گردد. الان یک ساندویچ فروشی دارد که خانه اش هم هست و با پگاه آنجا زندگی می کند. با کنار کشیدن کامران از کار سیاسی-نظامی، سازمان به هنگامه دستور می دهد کامران و پگاه را کاملا فراموش کند. کامران هم نمی گذارد پگاه بفهمد مادری دارد. هنگامه به تدریج در تشکیلات مجاهدین بالا و تا همخانگی تقی شهرام پیش می رود. تا اینجا، هنگامه از همسرش، دخترش، و عشقش به خاطر سازمان و مبارزه گذشته است.

مجاهدین خلق فرقه رجوی فیلم سیانور

فیلم موفق بود اگر نشان می داد که زنان چریک فقط با تنفر از سرمایه داری، امپریالیسم، و رژیم شاه شناخته نمی شدند، آنها علیه توقعاتی که جامعه از زن خوب – همسر، مادر، خواهر در خدمت خانواده – داشت برمی خاستند. لیلا و سیمین و هنگامه واقعی دانسته یا ندانسته درگیر نبرد برای تعریف جدیدی از زن ایرانی بر اساس مسئولیت های اجتماعی اش بودند

با حمله پلیس به خانه تیمی، هنگامه زخمی و آواره به آپارتمان امیر پناه می برد و امیر زخمش را درمان می کند. در خانه امن، هنگامه کم کم زندگی معمولی با دغدغه های عادی را به خاطر می آورد. امیر برایش پیراهنی زنانه و زیبا می خرد. هنگامه به یاد دخترش می افتد که برای او مادری نکرده است. امیرکه حالا افسر پلیسی است که در پرونده مجاهدین مارکسیست لنینیست و قتل شریف واقفی درگیر است، می کوشد هنگامه را از فضای بسته مبارزه مخفی دور و ضعف هایش را به او یادآوری کند: “تو وقتی بازی رو باختی که فکر کردی همه چیز زندگیتو باید تقی شهرام بهت بگه. بهت گفت عشق نداشته باش، گفتی چشم. بهت گفت شوهر نداشته باش، گفتی چشم. بهت گفت بچه نداشته باش، گفتی چشم. بهت گفت حتی خدا هم نداشته باش، بهش گفتی چشم.”

هنگامه با صدای بلند از خودش و زنان مبارز دیگر دفاع می کند: “من می خواستم بچه ام تو یه جامعه سالم بزرگ شه. … تو چی فکر می کنی راجع به ما؟ فکر می کنی نمی تونستیم راحت زندگی کنیم؟ فکر می کنی من نمی خواستم مادر باشم؟ لیلا نمی تونست یه زن عادی باشه؟” با این همه، فکر دیدن پگاه، دخترش، رهایش نمی کند. جلوی مغازه ی کامران می رود که پگاه را ببیند. کامران مانع می شود. امیر از کامران می خواهد تا بگذارد هنگامه دخترش را ببیند و وقتی با امتناع او روبه رو می شود می پرسد: “اگه یه روز ازت بپرسه مادر یعنی چی، چی داری بهش بگی؟” و کامران با کمال بی رحمی جواب می دهد: “این قدر مادر زیر این خاک هست که دستش رو بگیرم ببرم سر قبر یکی شون.” و پلانی از پگاه می بینیم که در درگاه مغازه ظاهر می شود، هنگامه رو به روی مغازه ایستاده است اما پگاه نمی داند او مادرش است.

فیلم در فرصتی که به ما می دهد تا هنگامه را ببینیم به ما القا می کند که او بیشتر پادوی سازمان است تا عضوی تعیین کننده، شبیه بیماری روانی که امنیت را در تابعیت می جوید. فیلم به ما می گوید که او می توانسته مادر، همسر، و عاشق باشد اما همه را گذاشته و مجاهد شده است و این گناه اوست.

لیلا را به خاطر بیاورید که در منگنه تقی شهرام و مجید شریف واقفی مانده بود؛ اینجا هم هنگامه در منگنه تقی شهرام و کامران مانده است: نقش کامران در نابودی هنگامه کم از شهرام نیست. فیلم، اما تصویری مسیح وار از شریف واقفی و کامران می سازد و لیلا و هنگامه را گناهکار جلوه می دهد. فیلم گرفتار توالی حوادث، ریتم سرگرم کننده، و روایت سازی خود است.

تسلیم دردناک لیلا و سیمین و هنگامه به فضای سرکوبگر ایدئولوژیک و مردانه پیچیده تر از آن است که یک فیلم شبه پلیسیِ شبه اکشن بتواند آن را ترسیم کند. فیلم موفق بود اگر نشان می داد که زنان چریک فقط با تنفر از سرمایه داری، امپریالیسم، و رژیم شاه شناخته نمی شدند، آنها علیه توقعاتی که جامعه از زن خوب – همسر، مادر، خواهر در خدمت خانواده – داشت برمی خاستند. لیلا و سیمین و هنگامه واقعی دانسته یا ندانسته درگیر نبرد برای تعریف جدیدی از زن ایرانی بر اساس مسئولیت های اجتماعی اش بودند.

***

همچنین: