گاف بزرگ گزارش آمریکا آیا وزارت دفاع امریکا به لابی مجاهدین خلق تبدیل شده است؟

گاف بزرگ گزارش آمریکا آیا وزارت دفاع امریکا به لابی مجاهدین خلق تبدیل شده است؟

 

ابراهیم خدابنده، ایران اینترلینک، بیست و یکم فوریه 2013: … نه تنها این موضوع صحت ندارد، بلکه یک گاف دیگر هم داده شده است. گزارش اصلی نمیگوید که من در آن زمان در زندان بوده ام و نویسنده مقاله یا به خودش زحمت نداده که یک بار گزارش اولیه را بخواند، یا احتمالا به اندازه هر کس دیگری که این


Link to the full description of MKO Logo (pdf file)I

ایرانیان دات کام، بیست و یکم فوریه 2013
http://iranian.com/posts/view/post/8569
لینک به متن انگلیسی
http://iranian.com/posts/view/post/8560

ابراهیم خدابنده، ایران اینترلینک، بیست و یکم فوریه 2013
لینک به متن اصلی (انگلیسی)
https://iran-interlink.org/?mod=view&id=14647

نامه به سردبیر
هفته نامه میل آن ساندی

آقای جوردی گریگ

یک گزارش منتشر نشده تولیدی کتابخانه کنگره آمریکا برای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون)، مستمرا توسط فرقه تروریستی مجاهدین خلق در رسانه هایشان، از زمانی که براحتی به بیرون درز کرد و در ماه ژانویه در اینترنت منعکس گردید، نقل قول میشود. این به اصطلاح گزارش پنتاگون به نام من در کنار برادرم و همسر برادرم اشاره میکند، ولی از آنجا که آنچه که در گزارش آمده است به صورت آشکار در جهت تأمین نظرات مجاهدین خلق می باشد، من تصمیم گرفتم آنرا نادیده بگیرم.

سپس مقاله دیگری به تاریخ 16 فوریه 2013 توسط هفته نامه بریتانیائی میل آن ساندی، که به این گزارش اشاره دارد و مجددا به طور گسترده ای مورد استفاده فرقه رجوی در رسانه هایش قرار میگیرد، منتشر شد. تیتر اول آن که نوعا در نشریات زرد مشاهده میشود “خانه دار بریتانیائی توسط آمریکا متهم به جاسوسی برای ایران میشود تا جان برادر شوهرش را نجات دهد” جلب توجه میکرد. من نگاه دقیقتری به این مقاله انداختم تا علت درج مطلب بعد از شش هفته از زمانی که گزارش اولیه به بیرون درز کرد را پیدا کنم.

گزارش آمریکا ادعا میکند که “او (همسر برادرم آن سینگلتون) موافقت کرد تا با وزارت اطلاعات ایران برای نجات جان برادر شوهرش همکاری نماید – او (من، ابراهیم خدابنده) هنوز در آن زمان عضو سازمان مجاهدین خلق بود”.

در سال 2002 من در پایگاه های سازمان مجاهدین خلق در لندن اقامت داشتم. معنی این گزارش اینست که جان من در داخل سازمان مجاهدین خلق در انگلستان در خطر بوده است!

به عقیده من مقاله هفته نامه میل آن ساندی به طور خاص برای پوشاندن این گاف منتشر گردیده است. حتی به این موضوع هم در مقاله اشاره میشود.

در شروع مقاله میگوید: “آن سینگلتون، 53 ساله، متهم شده است که وادار به همکاری با سرویس مخفی ایران در طی دیدارش از تهران در سال 2002 شده است. گزارش درخواستی پنتاگون ادعا میکند که خانم سینگلتون و شوهر ایرانی اش مسعود خدابنده، 56 ساله، توافق کردند تا برای رژیم در قبال نجات جان برادرش که در زندان است کار کنند.” (پررنگ شده از من است)

نه تنها این موضوع صحت ندارد، بلکه یک گاف دیگر هم داده شده است. گزارش اصلی نمیگوید که من در آن زمان در زندان بوده ام و نویسنده مقاله یا به خودش زحمت نداده که یک بار گزارش اولیه را بخواند، یا احتمالا به اندازه هر کس دیگری که این گزارش را میخواند سردرگم مانده است که هدف اصلی این گزارش اساسا چیست.

واقعیت اینست که من در سوریه دستگیر شدم و در ژوئن سال 2003 به زندان در ایران منتقل گردیدم.

در سال 2002 من هنوز عضو سازمان مجاهدین خلق بودم و در خانه های جمعی در لندن زندگی میکردم. برادر من و همسر برادرم که هر دو از سازمان مجاهدین خلق جدا شده بودند وبسایت iran-interlink.org را تأسیس کرده و در افشای نقض حقوق بشر در داخل فرقه رجوی فعال بودند که این فعالیت سالها بود که ادامه داشت.

من با توجه به تجربه 23 ساله ام در سازمان مجاهدین خلق به عنوان یکی از نفرات کلیدی بخش روابط بین المللی سازمان در اروپا میتوانم بگویم که سر منشأ گاف های داده شده در گزارش مربوطه و در مقاله نشریه شما هر دو از جانب سازمان مجاهدین خلق بوده است.

ابراهیم خدابنده
20 فوریه 2013

———–

همچنین
https://iran-interlink.org/fa/index.php?mod=view&id=14361

 

گزارش ساختگی مجاهدین خلق، انزوای فرقه رجوی در واشنگتن را هم افشا کرد

(مسعود رجوی بدنبال چه بود)

.

… رجوی اول “خانواده خدابنده” را تا این حد عجیب و غریب بزرگ می کند و بعد با ادعای واهی شکست “خدابنده ها” توسط “گزارش ساختگی” اش میگوید که دیگر نیازی به پاسخ دادن به صدای اعتراض و افشاگری صدها نفر نجات یافته از فرقه در سراسر جهان را نمی بیند. وی با تولید این بهانه که این خانواده در واقع خود “رژیم ایران” است و این که این رژیم هم که بشدت “قدرتمند” است چنین مطرح می کند که پس مشخص است که شکست دادن آنها کار ساده ای نیست و این میشود دلیل و مدرک رجوی برای این که چرا به این روز افتاده. جالب است که همین چند روز قبل رجوی به ساکنین کمپ لیبرتی گفته است که اگر چیز بدی در مورد وی گفته شود و به گوش ساکنین کمپ برسد به هیچ وجه به آن فکر هم نکنند. گفته است که تنها ماموریت آنها قبول بی چون و چرای “رهبری” و اعتماد مطلق به “رهبری” است و …


(Anne Singleton visiting Camp Ashraf)

آن سینگلتون، مشاورین استراتژی خاورمیانه، بیست و پنجم ژانویه 2013
http://mesconsult.com
لینک به متن اصلی (انگلیسی)
https://iran-interlink.org/?mod=view&id=14360

این روزها تهدید از دست دادن همه چیز بیشتر و بیشتر رجوی را به خود مشغول کرده است. تاثیرات ویرانگری که از دست دادن کمپ اشرف بر وی داشته را نباید کم اهمیت ارزیابی کرد. محلی به وسعت چهل کیلومتر مربع شامل تجهیزاتی همچون پناهگاه های عظیم ضد اتمی، زاغه های متعدد تسلیحات و مهمات، سیستم های پیشرفته ماهواره ای نظامی، تصفیه خانه و پست برق مستقل، مراکز و پارکها، سالنهای متعدد نشست و سخنرانی، امروز با محلی بنام کمپ لییرتی عوض شده که یک کیلومتر مربع وسعتش است و تنها تجهیزات داخل آن کانکس های پیش ساخته ای است با تجهیزاتی برای استقرار موقت نظامیان. و البته این در شرایطی است که هر روز هم اخطار داده میشود که در اولین فرصت همه آنها از کشور عراق اخراج خواهند شد.

بد تر از همه برای رجوی این است که وی توان نگه داشتن افراد در ایزولاسیون مطلق را هم از دست داده و قطع مطلق ارتباط با جهان خارج خدشه دار شده است. اگر چه سران مجاهدین خلق تمام سعی خود را در بسته نگه داشتن دربهای کمپ لیبرتی می کنند ولی به هر حال افراد در دسترس تر از کمپ قبلی یعنی کمپ اشرف هستند. این کمپ بصورت نوبه ای توسط نمایندگان سازمان ملل، اتحادیه اروپا، ایالات متحده امریکا و حتی برخی از سازمانهای غیر دولتی مورد بازدید قرار می گیرد. و البته امروز بر خلاف کمپ اشرف این نیروی انتظامی عراق است که امنیت داخلی و خارجی کمپ لیبرتی را بر عهده دارد. مقامات عراقی البته در زمان انتقال از اشرف به لیبرتی پیشنهاد داده بودند که تمامی افراد را به هتل هایی در بغداد منتقل کنند ولی سران مجاهدین مخالفت کردند. عراق اکنون هم هتل هایی را باز نگه داشته که چنانچه کسی از شرایط موجود کمپ لیبرتی ناراضی باشد بتواند درخواست بدهد و در این دوران ترانزیت اطاقی در هتل به وی داده شود.

طبعا تمام این مسائل باعث شده تا فرار از کمپ مجاهدین خلق روز به روز بیشتر شود. البته این پروسه ای سخت و کند است و رهبران فرقه هنوز با استفاده از روش های تخریب فکری و فشارهای تلقینی شدید سعی در نگه داشتن افراد در چنگال فرقه را دارند. روش های تنبیهی شدید، نشست ها و گزارشات اعترافی روزانه در سراسر سازمان بشدت بر تمامی افراد اعمال می گردد. با این حال بزرگترین خطری که رجوی را تهدید می کند این است که دیر یا زود این فرقه فرو خواهد پاشید. اعضا و گروگانهایش پخش خواهند شد و وی تنها خواهد ماند.

امروز گزارش عجیبی که به کتابخانه کنگره امریکا نسبت داده شد و بعد پس گرفته شد و میگوید که آژانس های اطلاعاتی ایران سی هزار مستخدم در کشورهای خارجی دارند را باید در چهارچوب این وضعیت رجوی تجزیه و تحلیل کرد.

این نوشته که باصطلاح داخلی بوده و به یکباره توسط ایادی فرقه رجوی کشف شده، بسرعت با واکنش منابع جدی در امریکا و اروپا مواجه شد و بعنوان یک فایل ساختگی به کناری گذاشته شد. البته خود نوشته هم تصدیق می کند که بصورت خصوصی و با پرداخت پول نوشته شده و طبعا امضاء و نویسنده هم ندارد. قابل توجه است که امروز متخصصین امر متفق القول هستند که این گزارش “برای مجاهدین خلق” نوشته نشده بلکه “توسط مجاهدین خلق” نوشته شده است. نوشتار تکرار و کپی لغت به لغت بسیاری از مزخرفات فرقه ای است که تنها در نوشته های رجوی پیدا می شود. گزارش همچنین بوضوح غلط هایی دارد که نشان میدهد زبان اصلی نویسنده انگلیسی نبوده است. در ورای همه اینها بیشتر منابعی که این گزارش از آنها کپی کرده و لینک داده است منابع مستقیم و یا غیر مستقیم مجاهدین خلق است. البته هر کدام از این منابع و سایت های رسمی مجاهدین خلق که بصورت بیرونی اعلام شده اند بسرعت از دور خارج شده اند و دیگر قابل دسترسی نیستند.

سوال این است که چرا سازمان مجاهدین خلق بدین صورت بدنبال تبلیغ نوشته ای است که در اولین نگاه مزخرف بودن آن مشهود است؟

نگاهی که دقیق و آگاه و آشنای با این فرقه باشد بوضوح می بیند که سازمان مجاهدین خلق سالها است که دیگر در صحنه های سیاسی بعنوان یک بازیگر شناخته نمی شود و بوضوح می بیند که آنچه سازمان مجاهدین تبلیغ می کند اساسا برای مصرف داخلی است و هیچ قصدی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران ندارد. طبعا کسی که با این فرقه سر و کار داشته باشد بسرعت به این نتیجه هم رسیده است که توقع شفافیت و عدم تناقض در گفته و کردار مجاهدین خلق مثل این می ماند که از فردی مست بخواهی که در خط مستقیم قدم بردارد.

واقعیت این است که رجوی با پرداختن خرج این گزارش روایتی جعلی تولید کرده تا فقط بتواند پیروان باقی مانده اش را فریب بدهد. قصد وی فقط راضی و قانع کردن افرادی است که هنوز در کمپ لیبرتی باقی مانده اند. هر تعداد که بتواند. وی میخواهد با فریب آنها و با وعده های غلط آنها را به توهماتی بی ربط امیدوار کند تا شاید با انتقال به کشور های ثالت توسط کمیساریای عالی پناهندگی مخالفت کنند.

در واقع رجوی از طریق این باصطلاح گزارش به نفرات فرقه میگوید که اگر چه این همه سال در کمپهای اشرف و لیبرتی اسیر بوده اید و ده سال هم از سقوط صدام گذشته و هیچ کس کاری انجام نداده است، ولی مجاهدین خلق در واقع بصورتی جدی با جمهوری اسلامی ایران سرشاخ بوده و هستند. ولی چهره این رژیم جمهوری اسلامی ایران “خانواده خدابنده” است که شما نمی بینید و در همین راستا است که رجوی در این گزارش مستقیما “خانواده خدابنده” را “ماموران وزارت اطلاعات ایران” می نامد و تاکید پشت تاکید.

بنابر داستان ادعایی رجوی، خدابنده ها سرکرده های لشگر و شبکه جاسوسانی هستند که در سراسر جهان پهن شده است و البته تنها کارش ها نابود کردن سازمان مجاهدین خلق است. البته وی خانواده خدابنده را انتخاب کرده چون این خدابنده ها هستند که صدای انگلیسی زبان منتقدین و قربانیان فرقه مجاهدین خلق بوده اند (قبلا مشکلش عربی بود امروز انگلیسی است). قصد اولیه رجوی این است که اسرای کمپ لیبرتی را با این ترفند و با توهم “مبارزه با دشمن” چند روزی بیشتر نگه دارد.

رجوی اول “خانواده خدابنده” را تا این حد عجیب و غریب بزرگ می کند و بعد با ادعای واهی شکست “خدابنده ها” توسط “گزارش ساختگی” اش میگوید که دیگر نیازی به پاسخ دادن به صدای اعتراض و افشاگری صدها نفر نجات یافته از فرقه در سراسر جهان را نمی بیند. وی با تولید این بهانه که این خانواده در واقع خود “رژیم ایران” است و این که این رژیم هم که بشدت “قدرتمند” است چنین مطرح می کند که پس مشخص است که شکست دادن آنها کار ساده ای نیست و این میشود دلیل و مدرک رجوی برای این که چرا به این روز افتاده. جالب است که همین چند روز قبل رجوی به ساکنین کمپ لیبرتی گفته است که اگر چیز بدی در مورد وی گفته شود و به گوش ساکنین کمپ برسد به هیچ وجه به آن فکر هم نکنند. گفته است که تنها ماموریت آنها قبول بی چون و چرای “رهبری” و اعتماد مطلق به “رهبری” است و بعد ادامه داده که پاسخ دادن به دشمنان با وی است و آن را هم به “زمان مناسب” موکول کرده است. به عبارت دیگر وی به نفرات سازمان دستور میدهد که “فکر نکنید” و فقط “اطاعت کنید” و “سوال نکنید”. (چون من در جنگ با خانواده خدابنده هستم)

ولی داستان ساختگی رجوی مصرف دومی هم دارد. وی به بی خبران فرقه میگوید که نگران این جنگ با “رژیم” نباشید و از آن فرار هم نکنید. چرا که اگر چه “خانواده خدابنده” خیلی قوی است ولی مجاهدین خلق هم پشتیبانانی قوی در کردیدورهای قدرت ایالات متحده امریکا دارند. پشتیبانانی همچوی لابی اسرائیل و نومحافظه کاران. رجوی چنین توقع داشت و به دیگران هم قول داده بود که این گزارش تولیدی فرقه بشدت در منابع مختلف پخش شده و تبلیغ خواهد شد و مطبوعات امریکایی روی آن مانور خواهند آمد و توسط بالاترین قدرتهای حکومت امریکا پشتیبانی شده و نشان خواهند داد که تنها راه حل برای مقابله با ایران همانا دخالت نظامی و جنگ است و بنابراین مجاهدین خلق هم از وضعیت اسفبار کنونی نجات یافته و به نان و نوایی میرسند.

قصد رجوی از جعل این مدرک این بود که با سفسطه به اعضای فرقه مجاهدین خلق بقبولاند که بالاخره یک جایگزینی برای رژیم ساقط شده صدام حسین پیدا کرده و امروز لابی اسرائیل و نومحفظه کاران جنگ طلب در اروپا و امریکا ولینعمتان جدید و جایگزین ولینعمت سابق وی صدام حسین شده اند. به عبارت دیگر باید گفت که رجوی با کلاهبرداری قصد داشت نشان دهد که اکنون به “موقعیت رفیع مزدوری” نائل شده و خریدار پیدا کرده و در این حد هم حمایت خواهد شد.

اما مشکل رجوی این است که این اتفاق نیافتاد.

گزارش تولیدی باصطلاح “به مطبوعات درز کرد” همانطور که قرار بود بکند. ولی با استقبال مطبوعات مواجه نشد و کسی هم آن را رله نکرد. بر عکس زمانی کوتاه بعد از باصطلاح “درز بیرونی”، گزارش با “اعلام بیرونی” تولید کننده “برای باز نگری پس گرفته شد”. البته این “پس گرفتن” هم بدین خاطر بود که “تحقیقات” در رابطه با این تولید سخیف تحت نام “کتابخانه سنای امریکا” به جریان افتاد. سوال مطرح شده منتهی به شروع تحقیقات این است: سازمان مجاهدین خلق چگونه توانسته است در بخش “دفتر پشتیبانی جنگ غیرعامل و مبارزه تکنیکی علیه تروریسم” در وزارت دفاع این کشور نفوذ کند؟

امروز این تحقیقات بسرعت به سرنخ های لابی فرقه رجوی و اعضایی از پالمان اروپا و دفتر سازمان مجاهدین خلق در بروکسل هم رسیده است و امروز تحقیقات به نقطه ای رسیده که در حال بررسی و تحقیق در مورد سوء استفاده از این مدارک ساختگی علیه پروسه پناهندگی برخی پناهجویان ایرانی هستند. نامه هایی که با ضمیمه کردن این گزارش تولیدی و با امضای برخی لابی های سازمان در پارلمان اروپا به مراکز تصمیم گیری کشورهای اروپایی ارسال شده تا جلوی پناهندگی برخی از نجات یافتگان تازه به اروپا رسیده را بگیرند.

رجوی اما در این شکست اخیرش نه تنها شدت ضعف و رو به مرگ بودنش در عراق را نشان داد و آشکار کرد که دیگر نمی تواند جلوی فرارهای روز افزون افراد از کمپ لیبرتی را بگیرد، بلکه دست به یک خود افشایی در واشنگتن هم زد و نشان داد که در آنجا هم بر خلاف تبلیغات داخلی کسی از وی حمایتی جدی نمی کند. افشای سریع و وسیع گزارش دروغ و دغل رجوی نشان میدهد که وی به هیچ وجه در واشنگتن هم نه تحت حمایت نیروی است و نه تحت حفاظت نیرویی. وی البته در کنار این آبرو باختگی باز نشان داد که در واقع آنچه در مقابل وی ایستاده نه نیروی امنیتی عظیم و تعلیم یافته و ثروتمند و مقتدر وزارت اطلاعات مورد ادعای وی، که همین چند صد تن از اعضای جدا شده سازمان و فرقه خودش هستند و همین ها هستند که وی را به این روز انداخته اند.
بنظر میرسد اکنون زمانش فرا رسیده باشد که این پرونده رجوی را هم مختومه اعلام کنیم و تمرکز را برگردانیم به نقطه اصلی و واجب. کمپ لیبرتی و سه هزار و اندی گروگان و خانواده هایشان. کسانی که هنوز هم آینده مشخصی را در چشم انداز نمی بینند.

———–

همچنین در سایت مردمک
 http://www.mardomak.org/story/75677

لینک به متن اصلی (انگلیسی)
https://iran-interlink.org/?mod=view&id=14338

پنتاگون و ۳۰ هزار جاسوس ایرانی

جاستین الیوت

بسیاری از خروجی‌های رسانه‌ها گزارش اخیر یک نهاد دولتی آمریکا درمورد ۳۰ هزار جاسوس وزارت اطلاعات ایران را پوشش دادند اما سوال این جاست که این رقم بالا براساس کدام پژوهش و منبع معتبر به دست‌ آمده است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون به‌تازگی اعلام کرد که براساس یک گزارش ۶۴ صفحه‌ای که توسط «بخش پژوهش فدرال کتابخانه کنگره آمریکا در دسامبر ۲۰۱۲ تهیه شده، «۳۰ هزار جاسوس دستگاه اطلاعاتی ایران در فعالیت‌های پنهانی و زیرزمینی، ترور و بمبگذاری‌های تروریستی، سرقت اطلاعات و آدم‌ربایی در داخل این کشور و سراسر دنیا فعال هستند.»

این گزارش مورد ادعای پنتاگون در شرایطی به سرعت روی خروجی بسیاری از رسانه‌ها و حتی ویکیپدیا قرار گرفت که پژوهشگران دولت آمریکا با تحقیق روی اینترنت، به نقل از یک وبسایت گمنام به این رقم جاسوسان ایران رسیدند، وبسایتی که این آمار را به نقل از یک منبع دیگر بیان کرده بود.

رقم ۳۰ هزار جاسوس ایران را ابتدا «مگنس رنستورپ»، پژوهشگر بخش پژوهش تروریسم در «کالج دفاع ملی سوئد»، در سال ۲۰۰۸ به روزنامه کریسشن ساینس مونیتور گفته بود اما پس از انتشار این گزارش، این پژوهشگر گفته است که مطمئن نیست این رقم از چه منبعی به دست آمده است.

آقای رنستورپ با اشاره به تعداد جاسوسان اطلاعاتی ایران در گزارش پنتاگون تاکید کرده است: واضح است که این یک رقم اغراق شده ازسوی کارکنان رسمی است.

این پژوهشگر گفته است که نظر شش کارشناس ایرانی را درمورد این تعداد جاسوسان ایرانی جویا شده‌اند اما هیچ کدام هیچ اطلاعی درمورد این رقم نداشته‌اند؛ برخی این رقم را «یک احتمال» دانسته و برخی «معقول بودن» آن را زیرسوال بردند.

افشون استوار، تحلیلگر امور خاورمیانه در «مرکز مطالعات استراتژیک تحلیل نیروی دریایی»، گفته است: این رقم خواه از ایران یا از گزارش غرب به دست آمده باشد، به‌طور کلی اغراق‌آمیز است. اگر ازسوی ایران گزارش شده باشد، یک تبلیغات مبالغه‌آمیز است یا صرفا احتمالات و تقریب‌ها براساس اطلاعات یا مدارک کم و ناکافی است.

آقای استوار که اغلب مقاله‌هایی درمورد ایران می‌نویسد، درعین حال تاکید کرده است که این رقم می‌تواند درست باشد اما هیچ راهی برای پی بردن به درستی آن وجود ندارد.

گری سیک، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و کارشناس ایران، گفته است که این گزارش «جنبه تبلغاتی دارد و قابل اعتماد نیست».

او تاکید کرده است که در این گزارش پنتاگون «از منابع اینترنتی استفاده شده و تعریف قانون اساسی ایران از وظایف رسمی وزارت اطلاعات این کشور مورد اشاره قرار گرفته درحالی که در قانون اساسی ایران به وظایف و عملکرد وزارت اطلاعات اشاره نشده است.»

با این حال دیوید آزبورن، رئیس بخش پژوهش فدرال، در ای-میلی نوشته که این گزارش «بدون مجوز» به رسانه‌ها درز کرده است اما از اظهارنظر بیشتر در این خصوص خودداری کرده است.

منابع استفاده شده در گزارش

صبح روز سوم ژانویه وبسایت خبری محافظه‌کار «واشینگتن فری بیکن» مطلبی را با عنوان «دستگاه اطلاعاتی ایران ۳۰ هزار جاسوس دارد» منتشر و اعلام کرد که این بررسی توسط «بخش پژوهش فدرال کتابخانه کنگره» تهیه شده است.

این روزنامه به نام نویسنده این بررسی اشاره نکرد اما نوشت که این گزارش ۶۴ صفحه‌ای به موجب توافق با «اداره حمایت تکنیکی مبارزه با تروریسم»، شاخه‌ای از پنتاگون، تهیه شده است. این اداره به درخواست‌ها برای اظهارنظر درمورد گزارش و توافق یادشده پاسخ نداده است.

در این گزارش اگرچه به راحتی گفته شده که وزارت اطلاعات ایران بیش از ۳۰ هزار جاسوس دارد اما اشاره کرده که «بررسی اطلاعات جاسوسی ایران موضوع پیچیده‌ای است زیرا اطلاعات ناچیزی در این مورد در دسترس است.»

در این گزارش گفته شده که منابع اصلی مورد استفاده وبسایت‌های خبری و وبلاگ‌های ایرانی هستند، موضوعی که اعتبار آن را زیرسوال برده است.

ساعاتی پس از انتشار این گزارش شبکه خبری سی.ان.ان نیز با اشاره به بخش‌هایی از آن، «رقم ۳۰ هزار جاسوس ایران را با حدود ۱۰۰ هزار کارمند در ۱۷ اداره‌ و آژانس‌ اطلاعات جاسوسی آمریکا مقایسه کرد» و به حملاتی اشاره کرد که «در چند سال گذشته به دستگاه اطلاعاتی ایران نسبت داده شده است».

یک سخنگوی سی.ان.ان اعلام کرد که این شبکه خبری «این رقم را با منابعی چک کرده که باعث شده سی.ان.ان به این نتیجه برسد که این گزارش در راستای درک امنیت ملی جامعه آمریکا بوده است.»

در گزارش مورد ادعای پنتاگون به یک مطلب که روی وبسایت «ایران چنل دات ارگ» منتشر شده، اشاره شده است. این مطلب که ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۰ نوشته شده، از یک منبع دیگر نقل قول کرده است.

در این مطلب با عنوان «شریعت، تهدیدی برای آمریکا» که توسط «مرکز خط مشی امنیت» تهیه شده، بر موضوع ایران تمرکز نکرده است بلکه در آن به تهدید قوانین اسلامی علیه آمریکا اشاره شده است.

این مطلب به‌طور خلاصه اشاره می‌کند که وزارت اطلاعات ایران تا ۳۰ هزار کارمند و مامور دارد و منبع این مطلب مقاله ای است که سال ۲۰۰۸ در روزنامه کریسشن ساینس مونیتور منتشر شد.

در مقاله سال ۲۰۰۸ کریسشن ساینس مونیتور به نقل از مگنس رنستورپ نوشته شده که «حدود ۳۰ هزار نفر از وزارت اطلاعات ایران حقوق می‌گیرند.»

اکنون آقای رنستورپ گفته است که اگرچه به‌خاطر ندارد که چنین رقمی را به کریسشن ساینس مونیتور گفته اما منبع این رقم احتمالا «کنث کتزمن» است، پژوهشگر خاورمیانه که با «سرویس پژوهش کنگره» همکاری دارد و اغلب مقاله‌هایی درمورد ایران می‌نویسد.

دفاع از اعتبار گزارش

بیل گرتز، خبرنگار وبسایت «واشینگتن فری بیکن» که مطالعه بخش پژوهش فدرال را درمورد ۳۰ هزار جاسوس دستگاه اطلاعاتی ایران به‌دست آورده و منتشر کرده، از این گزارش دفاع کرده است.

آقای گرتز گفته است: در بیش از ۳۰ سال سابقه گزارشگری درمورد موضوعات امنیت ملی، در گزارش‌های غیرمحرمانه مانند این مورد اغلب گزارش‌های مطبوعات با این‌گونه ارقام استفاده می‌شود تا از توسل به اطلاعات محرمانه پرهیز شود.

او تاکید کرده است که «بیشتر افرادی که این‌گونه گزارش‌ها را می‌نویسند به اطلاعات محرمانه درمورد موضوعات موردنظرشان دسترسی دارند و گزارش‌هایی نمی‌نویسند که با ارزیابی‌های محرمانه درمورد تعداد کارکنان وزارت اطلاعات ایران مغایرت داشته باشد.»

————-

همچنین
https://iran-interlink.org/fa/index.php?mod=view&id=14344

گزارش «۳۰ هزار جاسوس ایران» از دسترس خارج شد

.

… مسعود خدابنده از اعضای بُریده از سازمان مجاهدین خلق است که در سال‌های اخیر به صف مخالفان سرسخت این سازمان پیوست. در گزارش فوق عکس این زوج نیز منتشر شده بود. اما، به ظاهر، منبع ادعای جاسوسی این زوج برای دولت ایران مقاله‌ای بوده که در سال ۲۰۰۷ روی وب‌سایت یک خاخام طرفدار مجاهدین خلق به نام «دنیل زاکر» منتشر شده بود. وب‌سایت آقای زاکر در حال حاضر غیرفعال است. مقاله این خاخام آمریکایی نیز با استناد به مطلبی به تاریخ سال ۲۰۰۵ در یک سایت هوادار مجاهدین خلق به نشانی iranterror‪. ‬com نوشته شده است که آن سایت نیز هم اکنون غیرفعال است.در سایت فوق ادعا شده بود که خدابنده و همسرش مأموران وزارت اطلاعات ایران هستند، اما هیچ منبعی برای این ادعا ذکر نشده بود …

رادیو فردا به نقل از پروپابلیکا، بیست و سوم ژانویه 2013
http://www.radiofarda.com/content/f2-iran-report-on-
spies-unavailable-due-to-mistakes-revision/24881468.html

لینک به متن اصلی (انگلیسی)
https://iran-interlink.org/?mod=view&id=14338

یکی از مقام‌های رسمی کتابخانه کنگره ایالات متحده می‌گوید گزارشی که اخیراً درباره وزارت اطلاعات ایران منتشر شد و مورد استناد بسیاری قرار گرفت به دلیل «عدم استفاده از منابع موثق» از دسترس خارج شده است.

سایت «پروپابلیکا» می‌نویسد که ‌این ادعای بی‌پایه در تحقیق یاد شده که وزارت اطلاعات ایران ۳۰ هزار نفر را در استخدام خود دارد، مورد استناد بسیاری از رسانه‌ها از جمله شبکه «سی‌ان‌ان» و دیگر رسانه‌ها قرار گرفت.

گزارش فوق که از جانب یکی از دوایر زیرمجموعه پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، تهیه شده است نخست روی یک سایت دولتی غیرعمومی منتشر شد و چندی بعد در اوایل ماه جاری میلادی به بیرون درز کرد و در دسترس عموم قرار گرفت.

حال با پیدا شدن ایرادهای جدی در مورد سندیت این پژوهش، گزارش منتشر شده از دسترس خارج شده است.

دیوید آزبورن، مدیر بخش پژوهش فدرال، در ای‌میلی تأکید می‌کند: «این گزارش بعد از آن از دسترس خارج شد که کارکنان این بخش به قسمتی از متن برخوردند که نیازمند اصلاح بوده، اما گویا در بررسی‌های اولیه فراموش شده بود.»

وی در ادامه از عزم گروه برای بازنشر این سند خبر می‌دهد: «به محض این که گزارش مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت، مجددا منتشر خواهد شد.»

آزبورن به طور دقیق مشخص نکرد که قسمت مورد نظر برای اصلاح کجای گزارش بوده است.

در بخشی دیگر از گزارش یاد شده یک زوج به عنوان جاسوس وزارت اطلاعات ایران معرفی شده‌اند. در این گزارش، ادعا شده است که «آن خدابنده»، زنی بریتانیایی، و شوهر ایرانی وی به نام «مسعود خدابنده» برای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی کار می‌کنند.

مسعود خدابنده از اعضای بُریده از سازمان مجاهدین خلق است که در سال‌های اخیر به صف مخالفان سرسخت این سازمان پیوست. در گزارش فوق عکس این زوج نیز منتشر شده بود.

اما، به ظاهر، منبع ادعای جاسوسی این زوج برای دولت ایران مقاله‌ای بوده که در سال ۲۰۰۷ روی وب‌سایت یک خاخام طرفدار مجاهدین خلق به نام «دنیل زاکر» منتشر شده بود. وب‌سایت آقای زاکر در حال حاضر غیرفعال است.

مقاله این خاخام آمریکایی نیز با استناد به مطلبی به تاریخ سال ۲۰۰۵ در یک سایت هوادار مجاهدین خلق به نشانی iranterror‪. ‬com نوشته شده است که آن سایت نیز هم اکنون غیرفعال است.

در سایت فوق ادعا شده بود که خدابنده و همسرش مأموران وزارت اطلاعات ایران هستند، اما هیچ منبعی برای این ادعا ذکر نشده بود.

در واکنش به انتقادات مطرح شده پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، نیز واکنش نشان داد. آن اجکومب، سخنگوی این وزارتخانه، به سایت پروپابلیکا گفته است: «ما معتقدیم که یافته‌های این گزارش موجب غنی شدن گفت‌و‌گو‌ها و نظرات سیاستگذاران خواهد شد.»

این مقام رسمی وزارت دفاع ایالات متحده از ارائه توضیحات بیشتر در این باره خودداری کرده است.

در واکنش به انتشار گزارش درباره وزارت اطلاعات ایران، مسعود خدابنده در مطلبی که بر روی سایت هافینگتون پست منتشر شد از این گزارش و استناد آن به منابع هوادار مجاهدین به شدت انتقاد کرد.

آن خدابنده نیز در این باره به سایت پروپابلیکا گفته است که او و همسرش در حال حاضر تصمیمی برای اقدام قانونی «به دلیل هزینه‌های آن» ندارند. این زوج همچنین عدم ذکر نام نویسنده گزارش را به عنوان دلیلی دیگر برای متوقف کردن شکایت خود ذکر کرده‌اند.


Daniel Zucker, Maryam Rajavi and ALi Safavi

———-

همچنین
https://iran-interlink.org/fa/index.php?mod=view&id=14207

 

رد گم کردن هایی بیشتر در کارخانه دروغ و دغل فرقه رجوی

عالی ترین مصالح و شرافت حکومت امریکا، گروگان گروه تروریستی مجاهدین خلق

.

… این رازی فاش شده است که خاخام دانیل زوکر به همراه خانواده خود به دیدار خانم مریم رجوی رفته و بقدر کافی مجذوب لباسهای رنگارنگ و میز شام و تعریفات قرار گرفته است تا قبول کند بعنوان یک لابی فعال مجاهدین خلق به امریکا باز گردد. ولی نوشته زوکر در همان سال 2007 بصورتی مبسوط توسط پرفسور پل شلدون فوت پاسخ داده شده بود. طبعا ارجاع به چنین نوشته بی ارزش و از دور خارج شده ای تنها می تواند نشاندهند جهل، حماقت و یا نا امیدی مطلق نویسنده باشد. آیا دانیل زوکر و همکارانش واقعا فکر می کنند که از طریق پخش اکاذیب می توانند از بیرونی شدن واقعیات جلوگیری کنند؟ و شاید هم این مجاهدین خلق هستند که معتقدند با این کارها می توانند گردن خود را در واشنگتن نجات دهند …

ایران اینترلینک، ششم ژانویه 2013
لینک به متن اصلی (انگلیسی)
https://iran-interlink.org/?mod=view&id=14206

این روزها مجاهدین خلق در تبلیغ نوشته ای بنام “وزارت اطلاعات و امنیت ایران” که به کتابخانه کنگره امریکا تسلیم شده است فعال و بشدت هیجان زده شده اند.
http://www.fas.org/irp/world/iran/mois-loc.pdf

در ظاهر چنین وانمود می شود که این هیجان مجاهدین خلق بخاطر مخالفت و دشمنی عمیق آنها با جمهوری اسلامی ایران باشد ولی کمی دقت نشان میدهد که واقعیت بسیار متفاوت با این ظاهری است که به نمایش گذاشته اند.

گزارش شامل ملقمه ای است از اتهامات، برداشتهای شخصی و تخیلاتی که هیچ کدام با دلیل و مدرک مشخصی همراه نیست. گزارش با در هم آمیختن مجموعه ای از واقعیات و تخیلات بشدت بدنبال کلاهبرداری و منحرف کردن خواننده است. و البته گزارش طبعا نه یک گزارش تهاجمی که در بطن خود یک نوشته تدافعی است. ملقمه است از به بازی گرفتن کلمات در راستای جلوگیری از درز واقعیات و تمام سعی آن و تمرکز آن هم بر جلوگیری از شنیده شدن صدای کسانی است که واقعیات را می گویند. درو اقع حمله بی ربط، بی مقدمه و سخیف این گزارش به دو نفر مشخص یعنی آن سینگلتون و مسعود خدابنده که از افشاگران مجاهدین خلق و در نتیجه مورد حملات روزمره این سازمان هستند خود کاملا نشانگر مقاصد این باصطلاح گزارش است. این دو نفر به همراه بسیاری دیگر از منتقدان فرقه تروریستی مجاهدین خلق در سالهای اخیر روابط فرقه ای، نقض حقوق بشر و رابطه مزدوری این گروه با سرویسهای خارجی را افشا کرده و می کنند.

روی دیگر سکه این باصطلاح “گزارش” اما منبع دروغگویی ها یعنی خاخام دانیل زوکر معروف است . در پانوشت این گزارش نوشته شده که منبع خبرش نوشته ای است بنام “کمپین دروغ توسط واواک” نوشته خاخام دانیل زوکر سوم سپتامبر 2007. آدرسش را هم نوشته
http://www.globalpolitician.com/23386-vevak-iran

و میگوید که هفدهم آوریل 2012 این مطلب را از این سایت برداشته. جالب است که نه تنها چنین لینکی دیگر وجود ندارد که تمامیت این وبسایت هم دیگر وجود خارجی ندارد.

این رازی فاش شده است که خاخام دانیل زوکر به همراه خانواده خود به دیدار خانم مریم رجوی رفته و بقدر کافی مجذوب لباسهای رنگارنگ و میز شام و تعاریف قرار گرفته است تا بعنوان یک لابی فعال مجاهدین خلق به امریکا باز گردد.

ولی جالب تر این است که نوشته زوکر و تهمت های وی علیه “کلیه منتقدان فرقه رجوی” در همان سال 2007 بصورتی مبسوط توسط منابع مختلف و از جمله پرفسور پل شلدون فوت پاسخ داده شده بود.
http://groups.yahoo.com/group/stopiranwar/message/1557.

طبعا ارجاع به چنین نوشته بی ارزش و از دور خارج شده ای تنها می تواند نشاندهند جهل، حماقت و یا نا امیدی مطلق نویسنده باشد. آیا دانیل زوکر و همکارانش واقعا فکر می کنند که از طریق پخش اکاذیب می توانند از بیرونی شدن واقعیات جلوگیری کنند؟

و شاید هم این مجاهدین خلق هستند که معتقدند با این کارها می توانند گردن خود را در واشنگتن نجات دهند. البته شکی نباید کرد که مسعود رجوی اکنون در حالتی مالیخولیایی بسر می برد. وی معتقد است که روشهای فرقه ای “تولید اختلال در فعالیت ذهن” و کلیشه های دیگرش بر مردم بیرون فرقه هم کارگر خواهد بود. و البته وی در زوکر هم استعداد و تشابه فکری قابل توجهی دیده است که توانسته تا این حد در ذهن علیلش امیدهای واهی را جایگزین تجربه تلخ گذشته اش کند. رجوی و زوکر را به کناری بگذاریم. مطمئنا هستند کسانی در واشنگتن که نه میخواهند و نه می توانند به این راحتی تحت تاثیر این مزخرفات قرار گیرند.

سوال اصلی اما این است که چرا؟

چرا رجوی و حامیانش اینچنین نا امیدانه سعی در شلوغ بازی و سرپوش گذاشتن بر واقعیات دارند؟ چه چیزی را میخواهند پنهان کنند؟

بخشی از جواب به این سوال در نوشته اخیر آن سینگلتون تحت عنوان “جنایتکاران در کمپ لیبرتی در حال کارند، لطفا مزاحم نشوید” قابل بررسی است. با گذشت زمان و پیشروی پروسه تعیین تکلیف نفرات کمپ لیبرتی توسط کمیساریای پناهندگی سازمان ملل متحد و پذیرش آنها بعنوان پناهنده و انتقال آنها، خطر افشاگری های هر چه بیشتر توسط نجات یافتگان بعنوان معضلی جدی سران فرقه رجوی را به وحشت انداخته است. هر روز تعداد بیشتری از اعضای خسته و سردرگم و گیج مجاهدین خلق به کشورهای اروپایی می رسند. و پس از آزادی از قید و بندهای فرقه ای رجوی و دار و دسته اش، چه می کنند و چه خواهند کرد؟ بله شروع به حرف زدن می کنند و افشای جنایاتی بر آنها رفته و یا شاهدش بوده اند.

این روزها سازمان ملل با احتیاط و دست بستگی بسیار بالایی خود را به پشت دربهای بسته کمپ لیبرتی می رساند و تمام حواسش به این است که باز نفراتش مارک “مامورین وزارت اطلاعات ایران” را نخورند. این نوع برخورد طبعا مسئله ای بنام جان و آینده حدود سه هزار تن در این کمپ را در نظر دارد و نمیخواهد جان گروگانها را به خطر بیاندازد.

ولی در امریکا چطور؟ بنظر می رسد که پیام این باصطلاح گزارشی که به وزارت دفاع امریکا داده شده است باید زنگ خطر تهدید امنیت ملی را برای دولت امریکا بشدت به صدا در آورده باشد، اگر خود را به خواب نزده باشند. در پس انگیزه های سخیف و شخصی رجوی و مجاهدین خلق و لابیها و مصرف کنندگانش یک تهید بزرگ و جدی علیه کلیت حکومت امریکا خودنمایی می کند. امروز مشکل جدی برای امریکا این نیست که این واقعیات بوده یا تخیلات رجوی که بعنوان گزارشی از وزارت اطلاعات ایران بدستشان رسده است. تهدید جدی و نگران کننده برای هر امریکایی امروز این است که چگونه دشمنانشان در داخل خود امریکا توانسته اند به این شکل در ساختمانهای حساس و مراکز قدرت این کشور نفوذ کنند.

اجازه بدهید فراموش نکنیم که یک گزارش تولیدی و دروغی مشابه که ملقمه ای از ادعا های بی اساس و مجموعه ای از دروغ و راست بود چند سال قبل توانست بعنوان اصلی ترین مدرک برای خارج کردن نام این گروه تروریستی از لیست انگلستان و اروپا مورد سوء استفاده قرار گیرد. آیا نباید از این مسئله درس گرفت؟

حال اگر دانیل زوکر و همکارنش توانسته اند این صفحات نوشته شده توسط مجاهدین خلق را به همین سادگی بعنوان یک باصطلاح گزارش به خورد وزارت دفاع امریکا، که البته با توجه به نفوذ جنگ طلبان در آن طبعا هدف بسیار دشواری هم نیست بدهند، آیا فکر می کنید چقدر زمان نیاز هست تا مدارک ساختگی مشابه ای را به خورد بالاترین مراکز تصمیم گیرنده در این وزارتخانه بدهند؟ آیا کسانی که انگلشتشان بر ماشه انبوهی از سلاح های اتمی این کشور است نباید نگران باشند؟ همه میدانیم که تصمیم گیرندگان در شرایط اضطراری نباید تحت تاثیر اطلاعات غلطی که بر پایه ایدئولوژی ها بنا شده و یا گزارشاتی که بدون هیچ تحقیقی ارائه می شوند قرار گیرند.

وقتی مزخرفات مجاهدین خلق تحت عنوان “گزارش” مستقیما تحویل وزارت دفاع امریکا می شود آیا بعید میدانید که تصور کنیم مزخرفات مشابهی با همین روش ها به کاخ سفید هم ارائه گردد؟ و در شرایط بحرانی این چه تاثیری خواهد داشت؟ آیا مردم امریکا می توانند در شرایط اضطراری به تصمیمات کسانی که در بالا قرار دارند اعتماد کنند؟ آیا نباید نگران باشند که ممکن است تصمیمات تحت تاثیر ایدئولوژی های گروههای مختلف و یا اطلاعاتی کاملا دست ساز قرار گیرند؟

این سوراخ هایی که در سیستم های امریکا بصورت روز افزونی خود نمایی می کنند باید بسرعت گرفته شوند. سازمان مزدور مجاهدین خلق (فرقه رجوی) ممکن است امروز چهره “دوست” برایتان گرفته باشد و دم تکان دهد، ولی حتی یک لحظه هم تصور نکنید که زمانی که نیازشان باشد علیه منافعتان عمل نکرده و گازتان نخواهند گرفت.

 


(Maryam Rajavi directly ordered the massacre of Kurdish people)


(Daniel Zucker with Maryam Rajavi in 2007)


(Daniel Zucker and Ali Safa)


(Ali Safavi commander in Saddam’s Private Army)


(نمونه ای از گردنبندهای هدیه ای مسعود رجوی به زنان حرمسرای اشرف)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&list=UUZaGyWCcQiQ7sSc27dJTpUw&v=nStZwgOcygo

لینک به نوار ویدئوئی سخنرانی خانم نسرین ابراهیمی

 

برای مشاهده فیلم سمینار آغاز بکار انجمن زنان (کلیک کنید)

قسمت اول فیلم گزارش سمینار آغاز بکار انجمن زنان

برای مشاهده فیلم سمینار آغاز بکار انجمن زنان (کلیک کنید)

قسمت دوم فیلم گزارش سمینار آغاز بکار انجمن زنان

برای مشاهده قسمت سوم فیلم سمینار آغاز بکار انجمن زنان اینجا
را کلیک کنید

لینک به نوار ویدئوئی سخنرانی خانم ملکی

————-

همچنین:
https://iran-interlink.org/fa/index.php?mod=view&id=12135

مردان ما در ایران؟ (ترجمه برهان عظیمی)

.

… مسعود خدابنده یک کارشناس کامپیوتر مقیم انگلستان که مشاور دولت عراق است یکی از مقامات سازمان مجاهدین خلق بود که در سال ۱۹۹۶ آنرا ترک کرد. او در یک مکالمه تلفنی با من تاکید کرد که دشمن آشکار سازمان مجاهدین خلق است و علیه این گروه کار کرده است. خدابنده میگوید او از قبل از سقوط شاه به عنوان متخصص کامپیوتر با سازمان بوده و بعنوان یک متخصص کامپیوتر عمیقا با فعالیت های اطلاعاتی و نیز تامین امنیت برای رهبری مجاهدین درگیر بوده است. طی دهه گذشته او و همسر انگلیسی اش یک برنامه حمایتی را برای کمک به سایر کسانی که از سازمان جدا میشوند، اداره میکنند. خدابنده به من گفت او از کسانیکه اخیرا سازمان را ترک کرده اند خبر تعلیمات در صحرای نوادا را شنیده است. به او گفته اند آموزش ارتباطات در نوادا محدود به این نبود …


(Rajavi from Saddam to AIPAC

سیمور هرش (نیویورکر) – مترجم: برهان عظیمی، اخبار روز، شانزدهم آوریل 2012
http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=44857

• سیمور هرش در این مقاله که روز ششم آوریل در نیویورکر منتشر شده، می گوید علیرغم آن که مجاهدین خلق در لیست گروه های تروریستی دولت آمریکا قرار دارند، اما در صحرای نوادا آموزش دیده و با همکاری موساد و استفاده از اطلاعات آمریکا در عملیات تروریستی در ایران سهیم بوده اند …

منطقه ای که سایت امنیت ملی نوادا متعلق به دپارتمان انرژی در آن قرار گرفته، با دشت های خشک بلندش و قله کوه ها در دوردست، از هوا به شمال غربی ایران شبیه است. در این سایت که در ۶۵ مایلی شمال غربی لاس و گاس قرار گرفته است، قبلا آزمایش های هسته ای صورت میگرفت و حالا دارای مرکزی برای آموزش عملیات ضد جاسوسی و یک فرودگاه خصوصی برای جت بوئینگ ۷٣۷ است. این منطقه ای ممنوعه است که در برخی نقاط آن تابلو ها به اشخاص کنجکاو هشدار میدهند پرسنل امنیتی در صورت لزوم اجازه دارند به کسانیکه از خط ممنوع عبور کرده اند، شلیک کنند.

در اینجا بود که فرماندهی عملیات ویژه مشترک (Joint Special Operations Command (JSOC از سال ۲۰۰۵ آموزش اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را آغاز کرد… وزارت خارجه آمریکا در سال ۱۹۹۷ این سازمان را در لیست گروه های تروریست خود قرار داد.

سازمان مجاهدین در سال ۲۰۰۲ با افشای این واقعیت که ایران غنی سازی اورانیوم را بطور محرمانه در یک منطقه زیرزمینی آغاز کرده است، تا حدودی در سطح بین المللی اعتبار کسب کرد. محمد البرادعی که در آن زمان مدیرعامل سازمان انرژی اتمی بود بعدها به من گفت که به او اطلاع داده بودند موساد منبع تامین این اطلاعات بوده است.

روابط سازمان مجاهدین خلق با سازمان های اطلاعاتی غرب بعد از سقوط رژیم عراق در سال ۲۰۰٣ تقویت شد و «فرماندهی عملیات ویژه» تحت تاثیر هراس بوش از اینکه ایران در یک یا چند نقطه مخفیانه مشغول بمب سازی است، عملیات در داخل ایران را آغاز کرد. منابعی بطور مخفیانه در اختیار چند سازمان مخالف قرار گرفت تا به جمع آوری اطلاعات و نهایتا عملیات تروریستی علیه رژیم اختصاص یابد. سازمان مجاهدین خلق مستقیما یا غیرمستقیما منابعی از قبیل سلاح یا اطلاعات دریافت کرد. بنا بر گفته مقامات امنیتی و مشاوران نظامی عملیات مخفیانه تحت حمایت آمریکا تا امروز ادامه دارد.

علیرغم ارتباطات فزاینده و تلاش های مجدانه و لابیگری فشرده وکلای سازمان مجاهدین خلق، این سازمان همچنین در لیست گروه های تروریست وزارت خارجه آمریکا باقی مانده است. این بدان معناست که آموزش در نوادا باید کاملا محرمانه میماند.

یک مقام امنیتی سابق به من گفت ما اینجا آنها را تعلیم میدادیم و از طریق دپارتمان انرژی برای آنها پوشش فراهم میکردیم زیرا همه زمین های جنوب نوادا متعلق به این دپارتمان است. «ما آنهارا در فواصل دور در صحرا و کوه تخلیه میکردیم و ظرفیت تماس گیری آنها را ایجاد میکردیم. هماهنگی ارتباطات مساله بزرگی است.»

به گفته مقام امنیتی سابق این تعلیمات اندکی قبل از اینکه اوباما اداره کشور را به دست بگیرد پایان یافت. یک ژنرال چهارستاره ی بازنشسته که مشاور امنیتی ملی در دولت های بوش و اوباما بوده است در گفتگویی جداگانه به من گفت یک آمریکایی که در برنامه ی تعلیم مجاهدین در نوادا شرکت داشت در سال ۲۰۰۵ او را در جریان این برنامه قرار داده بود. او گفت «به آنها آموزش استاندارد در حوزه های تماس گیری «commo»، استفاده از رمز «cryptography»، تاکتیک واحدهای کوچک و تسلیحات آموزش های استاندارد داده شد. این تعلیمات ۶ ماهه بود.»

همچنین به او گفته شد که مربیان از «فرماندهی عملیات ویژه» هستند که درسال ۲۰۰۵ به ابزار عمده دولت بوش در جنگ علیه ترور تبدیل شده بود. ژنرال بازنشسته گفت مربیان اعضای درجه اول «فرماندهی عملیات ویژه» نبودند، بلکه تمرین دهنده های دست دوم و سوم و از این قبیل و آنها شروع کردند به بیرون رفتن از پایگاه های خود: «اگر قرار است به شما تاکتیک ها را یاد بدهیم، بگذاریم اندکی چیزهای واقعا سکسی نشان تان بدهم…»

به گفته ژنرال بازنشسته همین تعلیمات ویژه بود که باعث افزایش نگرانی ها و تلفن های متعدد به او شد. او ضمن تایید خبرها به آنها گفته بود «این باعث دردسر همه خواهد شد مگر اینکه پایه قانونی برای آن فراهم شود. ایرانی ها در عملیات ضدجاسوسی متبحرند و این را نمیتوان محرمانه نگاه داشت». سایت نوادا در همان زمان برای تعلیمات پیشریفته واحدهای جنگی عراقی هم به کار برده میشد. [ژنرال بازنشسته فقط از آموزش مجاهدین خلق اطلاع داشت. مقام امنیتی ازتعلیماتی که تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت با خبر بود.]

آلن گرسون وکیل مدافع سازمان مجاهدین مقیم واشنیگتن به من گفت مجاهدین خلق علنا و مکررا ترور را محکوم کرده اند. گرسون گفت او در مورد آموزش ادعایی در صحرای نوادا اظهارنظر نخواهد کرد. ولی اگر چنین تعلیماتی حقیقت داشته باشد «با تصمیم وزارت خارجه به ادامه حفظ نام مجاهدین خلق در لیست گروه های تروریست هیچ تجانسی ندارد. چطور ایالات متحده میتواند کسانی را تعلیم بدهد که در لیست گروه های تروریست دولت هستند، در حالیکه یکی دیگر تنها به خاطر تهیه یک کلید با خطر کیفر جنایی روبرو میشود.»

رابرت بائر یک مامور بازنشسته سیا که زبان عربی را به روانی صحبت میکند و بطور محرمانه در کردستان [عراق] و در خاورمیانه کارکرده است به من گفت در اوایل ۲۰۰۴ یک شرکت خصوصی آمریکایی که به باور او برای دولت آمریکا کار میکرد با او تماس گرفت تا به عراق برگردد. او گفت «آنها میخواستند من به مجاهدین خلق کمک کنم تا در مورد برنامه اتمی ایران اطلاعات جمع کنند. آنها تصور میکردند که من فارسی بلدم که نبودم. من گفتم با آنها تماس خواهم گرفت ولی هرگز این کار را نکردم.»
باوئر که اکنون در کالیفرنیا زندگی میکند به خاطر می آورد آنموقع برای او روشن بود که عملیات دراز مدت بود نه یک کار مقطعی.

مسعود خدابنده یک کارشناس کامپیوتر مقیم انگلستان که مشاور دولت عراق است یکی از مقامات سازمان مجاهدین خلق بود که در سال ۱۹۹۶ آنرا ترک کرد. او در یک مکالمه تلفنی با من تاکید کرد که دشمن آشکار سازمان مجاهدین خلق است و علیه این گروه کار کرده است. خدابنده میگوید او از قبل از سقوط شاه به عنوان متخصص کامپیوتر با سازمان بوده و بعنوان یک متخصص کامپیوتر عمیقا با فعالیت های اطلاعاتی و نیز تامین امنیت برای رهبری مجاهدین درگیر بوده است. طی دهه گذشته او و همسر انگلیسی اش یک برنامه حمایتی را برای کمک به سایر کسانی که از سازمان جدا میشوند، اداره میکنند. خدابنده به من گفت او از کسانیکه اخیرا سازمان را ترک کرده اند خبر تعلیمات در صحرای نوادا را شنیده است. به او گفته اند آموزش ارتباطات در نوادا محدود به این نبود که طی حمله چگونه باید تماس را حفظ کرد بلک شامل نفوذ در مخابرات هم بود. به گفته ی او ایالات متحده زمانی موفق شد راهی برای نفوذ در سیستم های عمده ی مخابراتی ایران پیدا کرد. در همان زمان عاملان مجاهد را به ظرفیت نفوذ در مخابرات تلفنی و پیام ها در داخل ایران مجهز کرد. آنها پیام ها را ترجمه کرده و در اختیار متخصصان اطلاعاتی آمریکا قرار میدادند. او از اینکه این کار هنوز هم ادامه دارد یا نه اطلاعی ندارد.

پنج دانشمند ایرانی از سال ۲۰۰۷ تاکنون به قتل رسیده اند. سخنگوی مجاهدین خلق شرکت در قتل ها را تکذیب کرده است ولی اوایل ماه گذشته خبرگزاری ان بی سی از قول دو مقام دولت اوباما تایید کرد که حملات توسط واحدهای سازمان مجاهدین خلق صورت گرفته که توسط سرویس مخفی اسرائیل، موساد، تعلیم دیده و تامین مالی شده بودند. ان بی سی از قول یک مقام دولتی مشارکت آمریکا در فعالیت های سازمان مجاهدین خلق را تکذیب کرد.
مقام امنیتی سابق که من با او گفتگو کردم گزارش ان بی سی مبنی بر همکاری مجاهدین خلق با اسرائیل را تایید و اضافه کرد در عملیات از اطلاعات آمریکا استفاده شده است. او گفت که هدف ها «اینشتین» نبودند: «مقصود تاثیر روانی و اخلاقی بر ایرانی هاست» و «خراب کردن روحیه کل سیستم- وسایل نقل و انتقال هسته ای، تسهیلات غنی سازی، نیروگاه ها».حملاتی هم به لوله های نفتی صورت گرفته است.
او اضافه کرد عملیات «ابتدا توسط مجاهدین خلق و در همکاری با اسرائیلی ها صورت گرفت، ولی ایالات متحده اکنون اطلاعات را در اختیار قرار میدهد.» یکی از مشاوران عملیات ویژه به من گفت رابطه بین ایالات متحده و اقدامات مجاهدین در داخل ایران دیرپاست. «همه کارهایی که اکنون در داخل ایران انجام میگیرد توسط بدل های به خدمت گرفته شده است.»

منابعی که من با آنها صحبت کردم نمیدانستند آیا کسانی که در نوادا تعلیم دیده اند اکنون در عملیات داخل ایران یا جای دیگر فعالند یا نه.و لی آنها بر تاثیر حمایت آمریکا انگشت گذاردند. مشاور ارشد پنتاگون گفت «مجاهدین یک جوک کامل بودند، حالا یک شبکه واقعی در داخل ایران هستند. چطور توانسته اند به این کارایی دست پیدا کنند؟ علت را بخشا باید در تعلیمات در نوادا جستجو کرد. حمایت لجستیکی بخشا در داخل کردستان [عراق. م] قرار دارد، بخشی هم داخل ایران. مجاهدین خلق اکنون دارای ظرفیت و کارایی هستند که تا به حال سابقه نداشته است.»

در اواسط ژانویه، چند روز بعد از قتل یک دانشمند هسته ای ایران بوسیله بمب خودرو در تهران، وزیر دفاع لئون پانته آ در جلسه ای با سربازان مستقر در فورت بلیس تکزاس تاکید کرد دولت آمریکا «در مورد اینکه کی ممکن است این کار را کرده باشد نظر دارد، ولی ما دقیقا نمیدانیم کی اینکار را کرده است.» او اضافه کرد «ولی من میتوانم یک چیز را به شما بگویم: ایالات متحده در اینکارها دست ندارد. این کاری نیست که آمریکا میکند.»

نیویورکر. ۶ آوریل ۲۰۱۲

———–

همچنین
https://iran-interlink.org/fa/index.php?mod=view&id=12190

بهروز خلیق: افشاگری سیمور هیرش، ادعای کنار گذاشتن عملیات نظامی توسط مجاهدین را زیر سئوال برده

.

… نوشته سیمور هیرش حاکی از آن است که: ـ بین سازمان مجاهدین و موساد رابطه نزدیکی وجود دارد و موساد اطلاعات و اسناد مربوط به پروژه هسته ای ایران را در اختیار مجاهدین می گذارد تا از کانال آن ها انتشار پیدا کند. مجاهدین هم پذیرای چنین اقدامی هستند. ـ همکاری نزدیکی بین سازمان مجاهدین و پنتاگون وجود دارد و پنتاگون هم برای پیشبرد برنامه هایش در ایران از مجاهدین بهره می گیرد و مجاهدین هم تن به برنامه های پنتاگون می دهند. ـ مجاهدین عملیات نظامی در داخل کشور را رها نکرده اند. ـ مجاهدین با همکاری موساد در عملیات تروریستی در داخل کشور مشارکت دارند. افشاگری سیمور هیرش، ادعای سازمان مجاهدین مبنی بر کنار گذاشتن عملیات نظامی در داخل کشور را زیر سئوال برده و مسائل جدیدی که در بالا به آن اشاره شد، به میان آورده است …

اخبار روز، بیست و یکم آوریل 2012
http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=45042

از کنفرانس واشنگتن تا درخواست کمک رضا پهلوی از اسرائیل

اخبار روز: در این گفتگو که توسط سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) برای انتشار ارسال شده است، آقای بهروز خلیق مسئول هیات سیاسی – اجرایی این سازمان، پیرامون طرح حضور پررنگ سازمان فدائیان (اکثریت) در کنفرانس واشنگتن (مهرداد مشایخی)، درخواست رضا پهلوی از دولت اسرائیل برای کمک به اپوزیسیون به جای حمله نظامی به ایران، افشاگری سیمور هیرش در مورد آموزش مجاهدین در صحرای نوادا توسط پنتاگون و همکاری با موساد و استفاده از اطلاعات آمریکا برای عملیات تروریستی در ایران و مذاکرات ایران و کشورهای ١+٥ در ترکیه، به پرسش ها، پاسخ گفته است:

گفته آقای شهریار آهی در برنامه افق صدای امریکا، این شبهه را در بین فعالین سیاسی به وجود آورد که گویا سازمان در کنفرانس واشنگتن (مهرداد مشایخی) شرکت دارد. آیا سازمان در این کنفرانش شرکت داشت؟

در کنفرانش واشنگتن (مهرداد مشایخی) دعوت از فعالین سیاسی صورت گرفته بود و نه از احزاب و سازمان های سیاسی. تعدادی از دعوت شدگان تعلق حزبی و سازمانی داشتند و نه نمایندگی. به گفته برگزارکنندگان کنفرانس، برخی از آنان حامل پروژه معین از جانب حزب و سازمانشان بودند. مراجعه ای به سازمان ما صورت نگرفته بود، لذا نماینده ای از جانب سازمان در آن کنفرانس شرکت نداشت و سازمان هم کسی را برای شرکت در آن نفرستاده بود. مشارکت در کنفرانس به صفت فردی بوده است. متاسفانه آقای شهریار آهی در برنامه افق صدای امریکا از حضور پررنگ سازمان در کنفرانس صحبت کرد که نادرست بود. از جانب دبیرخانه شورای مرکزی در همین رابطه، نامه زیر به برنامه افق ارسال شد و از اقای سیامک دهقان پور خواسته شد که این نامه به اطلاع بینندگان رسانده شود.

خدمت آقای سیامک دهقان پور!
اختصاص برنامه افق به نیروهای اپوزیسیون کار مثبت و ارزنده ای است که امید است تداوم پیدا کند.
در برنامه ای که شما پیرامون کنفرانس واشنگتن در روز پنجشنبه ٥ آوریل برگزار کردید، مطالبی توسط آقای شهریار آهی در مورد سازمان ما بیان گردید که شبهه آفرین بود:
١. آقای آهی از حضور پررنگ سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) در کنفرانس واشنگتن سخن به میان آورد. در حالی که نماینده ای از سازمان ما در کنفرانس مشارکت ندارد و سازمان هم کسی را برای شرکت در آن نفرستاده است.
٢. طرح اینکه گویا سازمان های سیاسی از جمله سازمان ما در انتخاب نماینده برای شرکت در کنفرانس ها با مشکلات درونی روبرو هستند، غیر واقعی است.
٣. به گفته برگزارکنندگان کنفرانس، اعتماد آفرینی در بین نیروهای اپوزیسیون، یکی از اهداف برگزاری کنفرانس است. اما ایجاد شبهه و طرح غیرواقعی مسائل، به اعتمادآفرینی و نزدیکی نیروهای اپوزیسیون کمک نمی کند.
از شما درخواست می شود که این اطلاع را در برنامه روز دوشنبه افق اعلام کنید.
دبیرخانه شورای مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
٨ آوریل ٢٠١٢

این متن در برنامه بعدی افق قرائت نشد و مسئله بگونه ای بیان گردید که گویا ما نسبت به عدم دعوت از سازمان معترض هستیم. در حالی که اعتراض ما نه به عدم دعوت، بلکه نسبت به طرح حضور پررنگ سازمان در کنفرانس بود.

پیرامون دخالت دولت ها در تحولات سیاسی کشور بحث هائی در بین نیروهای اپوزیسیون جریان دارد. اخیرا آقای رضا پهلوی در مصاحبه‌ با یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی مخالفت خود را با حمله نظامی به ایران اعلام کرده ولی از دولت اسرائیل خواسته است که به جای بمباران ایران به اپوزیسیون کمک کند. نظر سازمان در این مورد چیست؟

مخالفت آقای رضا پهلوی با حمله نظامی به ایران، موضعی است مثبت و همسو با بخش اعظم نیروهای اپوزیسیون. اما درخواست کمک او از دولت اسرائیل به اپوزیسیون، اقدامی است ناپسند و مغایر با نگاه و سیاست اکثریت نیروهای اپوزیسیون. آقای رضا پهلوی نه نماینده اپوزیسیون است و نه بخش اعظم نیروهای اپوزیسیون چنین درخواستی از دولت های خارجی از جمله دولت اسرائیل دارند. او طبعا از جانب خودش می تواند چنین سخنانی بر زبان راند ولی نباید آن را به حساب اپوزیسیون ایران جا بزند.
سازمان ما به عنوان یکی از نیروهای اپوزیسیون، مخالف سرسخت گرایشی است که می خواهد تحولات سیاسی در کشور با تکیه به دولت های خارجی رقم خورد. وارد کردن دولت های خارجی در معادلات سیاسی کشور، اعتماد در بین نیروهای سیاسی را می شکند، به روند دمکراتیک زیان می زند و می تواند پیآمدهای فاجعه بار برای کشور ما داشته باشد. ما با این گرایش که حامیانی در بین نیروهای سلطنت طلب و جمهوریخواه دارد، مرز داریم.
تحولات سیاسی در طرد استبداد و استقرار دمکراسی در کشور ما اساسا باید با تکیه به جنبش های اجتماعی، نیروهای سیاسی و طبقات و گروه های اجتماعی داخل کشور صورت گیرد.

اخیرا سیمور هرش در مقاله ای که روز ششم آوریل در نیویورکر منتشر شده، نوشته است که علیرغم آن که مجاهدین خلق در لیست گروه های تروریستی دولت آمریکا قرار دارند، اما در صحرای نوادا آموزش دیده و با همکاری موساد و استفاده از اطلاعات آمریکا در عملیات تروریستی در ایران مشارکت داشته اند. شما اطلاعی از آن دارید و نظر سازمان نسبت به مسائل مطروحه چیست؟

ما اطلاع مشخصی در این مورد نداریم و نمی توانیم آن را تائید و یا تکذیب کنیم. در این مطلب سیمور هیرش به موضوع مهم دیگری هم اشاره کرده است. آنهم در مورد افشاگری سازمان مجاهدین در سال ۲۰۰۲ در رابطه با پروژه هسته ای رژیم ایران. سیمور هرش نوشته است محمد البرادعی که در آن زمان مدیرعامل سازمان انرژی اتمی بود، “بعدها به او اطلاع داده بودند که موساد منبع تامین این اطلاعات بوده است”.
سازمان مجاهدین از سال ٢٠٠١ و بعداز خلع سلاح شدن پایگاه اشرف، مدعی است که عملیات نظامی را کنار گذاشته  و در سال های گذشته نیروی خود را برای خارج کردن نام خود از لیست گروه های تروریستی متمرکز کرده است.
اما نوشته سیمور هیرش حاکی از آن است که:
ـ بین سازمان مجاهدین و موساد رابطه نزدیکی وجود دارد و موساد اطلاعات و اسناد مربوط به پروژه هسته ای ایران را در اختیار مجاهدین می گذارد تا از کانال آن ها انتشار پیدا کند. مجاهدین هم پذیرای چنین اقدامی هستند.
ـ همکاری نزدیکی بین سازمان مجاهدین و پنتاگون وجود دارد و پنتاگون هم برای پیشبرد برنامه هایش در ایران از مجاهدین بهره می گیرد و مجاهدین هم تن به برنامه های پنتاگون می دهند.
ـ مجاهدین عملیات نظامی در داخل کشور را رها نکرده اند.
ـ مجاهدین با همکاری موساد در عملیات تروریستی در داخل کشور مشارکت دارند.
افشاگری سیمور هیرش، ادعای سازمان مجاهدین مبنی بر کنار گذاشتن عملیات نظامی در داخل کشور را زیر سئوال برده و مسائل جدیدی که در بالا به آن اشاره شد، به میان آورده است. سازمان مجاهدین لازم است رسما در مورد میزان اعتبار ادعاهای سیمور هیرش نظر دهد و صحت و سقم آن ها را مشخص کند.

مذاکرات ایران و کشورهای ٥+١ در ترکیه در فضای مناسبی برگزار شد. سازمان چه ارزیابی و موضعی نسبت به این مذاکره دارد؟

این بار برخلاف نوبت قبل، به گفته طرفین مذاکرات “سازنده” و “مثبت” بوده است. دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی گفته است که با “پیشنهادهای سازنده” در این اجلاس شرکت کرده بود. علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که ایران خواهان گفت‌وگو و حل مسالمت‌آمیز مناقشه هسته‌ای است. اینکه “پیشنهادهای سازنده” ایران چه بوده‌اند، هنوز روشن نیست. اما به هر روی این پیشنهادها چنان بوده‌اند که زمینه‌های ادامه گفت‌وگوها را فراهم آورده‌اند.
در فاصله حدود پانزده ماه از مذاکره قبلی در ترکیه، خطر حمله نظامی به ایران افزایش یافته و تحریم های بین المللی ابعاد بی سابقه ای پیدا کرده است. تحریم ها نفت و گاز و نظام بانکی را در برگرفته و بر اقتصاد کشور تاثیرات مخربی گذاشته است. این امر نگرانی جدی در میان مردم کشور ما و نیروهای صلح طلب در سطح جهان به وجود آورده است.
این بار هیئت جمهوری اسلامی در مذاکرات از موضع طلبکارانه و تهاجمی فاصله گرفته و پذیرفته است که مذاکران حول مسائل معین تمرکز پیدا کند. تغییر رفتار جمهوری اسلامی در درجه اول به افزایش خطر حمله نطامی و تاثیرات فاجعه بار تحریم های بین المللی بر اقتصاد کشور بر می گردد.
نشستن هیئت گروه شش کشور قدرتمند جهان و ایران پشت میز مذاکره، سخن گفتن از “گفتگوی سازنده” و تداوم مذاکرات، نشان از گشایش فضای جدید دارد. لازم است از آن استقبال کرد و امیدوار بود که بحران هسته ای از کانال گفتگو حل شود، خطر حمله نظامی منتفی گردد و به تحریم اقتصادی کشور ما پایان داده شود.
حکومت ایران، اتحادیه اروپا و دولت اوباما نسبت به آغاز مذاکره و پیشرفت آن ابراز خرسندی کرده اند و تنها بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از این که دور بعدی مذاکرات گروه ١+٥ با ایران به بیش از یک ماه دیگر موکول شده، ابراز ناخرسندی کرده و گفته است: “نخستین احساس من اینست که به ایرانی‌ها هدیه داده‌اند، چرا که بدین ترتیب ایران پنج هفته ی دیگر وقت به دست آورده تا غنی‌سازی اورانیوم را بدون هیچ محدودیتی ادامه دهد”. دانی آیالون، معاون نخست وزیر اسرائیل هم گفته است که “نباید در دام فضای مثبت مذاکرات افتاد.”

برای تماس و طرح سئوالات
آدرس ایمیل:
goftgou@fadai.org

——-

همچنین
https://iran-interlink.org/fa/?mod=view&id=12146

گزارش رادیو بی بی سی درباره فرقه مجاهدین خلق: وقتی تروریست ها به چشم قهرمانان حقوق بشر و دموکراسی دیده می شوند!

.

… “اون بنت جونز” ، خبرنگار کهنه کار رادیو بی بی سی در گزارشی ابعاد مهمی از به وضعیت فرقه مجاهدین خلق، تغییرات پی در پی ایدئولوژیک آن و وضعیت فرقه ای این گروهک فاش ساخت. گزارش با طرح این سوال شروع می شود که “چگونه می توان کاری کرد تا گروهی را که دولت امریکا به عنوان یک فرقه معرفی کرده و رسما به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی می شناسد، نمایندگان کنگره و پارلمان همین کشور به چشم قهرمانان حقوق بشر و دموکراسی سکولار ببینند؟” به گفته جونز این مسئله حتی تواناترین مسئولان روابط عمومی را هم به چالش می کشد. وی با اشاره به تلاش هایی که در خصوئص ارائه دیدگاه های مثبت در خصوص مجاهدین خلق صورت می گیرد عنوان می کند …

 

انجمن عدالت، تهران، هفدهم آوریل 2012
http://edalatjusticesociety.com/pages/?id=3052

لینک به متن گزارش بی بی سی (و گزارش رادیویی)
https://iran-interlink.org/?mod=view&id=12126

“اون بنت جونز” ، خبرنگار کهنه کار رادیو بی بی سی در گزارشی ابعاد مهمی از به وضعیت فرقه مجاهدین خلق، تغییرات پی در پی ایدئولوژیک آن و وضعیت فرقه ای این گروهک فاش ساخت.

گزارش با طرح این سوال شروع می شود که “چگونه می توان کاری کرد تا گروهی را که دولت امریکا به عنوان یک فرقه معرفی کرده و رسما به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی می شناسد، نمایندگان کنگره و پارلمان همین کشور به چشم قهرمانان حقوق بشر و دموکراسی سکولار ببینند؟”

به گفته جونز این مسئله حتی تواناترین مسئولان روابط عمومی را هم به چالش می کشد.

وی با اشاره به تلاش هایی که در خصوئص ارائه دیدگاه های مثبت در خصوص مجاهدین خلق صورت می گیرد عنوان می کند” برداشت های کاملا متفاوت از مجاهدین خلق می تواند موضوع بسیار خوبی برای یک تحقیق در زمینه قدرت مدیریت تصویر باشد ، آنچه که انجامش نه به واسطه سلاح که توسط شیوه انتشار اطلاعات میسر است.”

جونز در ادامه به بی ثباتی ایدئولوژیک فرقه مجاهدین خلق می پردازد. بر اساس گزارش جونز مجاهدین خلق تاریخچه ای جالب از تغییر پذیری ایدئولوژیک و تاکتیکی دارد.

در گزارش وی آمده است” از سال های 1970 تا کنون، نوع سخنرانی از اسلامگرایانه به سکولار ؛ از سوسیالیست به کاپیتالیست؛ از طرفدار انقلاب ایران به مخالف انقلاب ایران؛ از طرفداری صدام به طرفداری امریکا و از خشونتگرا به آرامشگرا تبدیل شده است.”

جونز در گزارش خود به مسلح بودن مجاهدین خلق در زمان اشغال عراق و سر و کله زدن سربازان آمریکایی با اعضای این گروهک پرداخته و عنوان می کند (مماشات با مجاهدین خلق) در حالی بود که این گروهک در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرار داشت.

مناسبات اجتماعی داخل گروهک مجاهدین خلق که بر اساس آموزه های فرقه ای تنظیم شده است از دیگر موضوعات مورد توجه جونز است. وی با اشاره به بحث طلاق اجباری به عنوان نمونه ای از مناسبات اجتماعی مجاهدین خلق می گوید” برای مثال این سازمان از اعضا می خواست که از هم طلاق بگیرند. چرا؟ زیرا عشق تمرکز آنان را از مبارزه علیه ایران منحرف می کرد و مشکل این بود که اعضا فرزندانشان را نیز دوست داشتند.به همین دلیل رهبران سازمان از اعضا خواستند که فرزندانشان را به کشورهای خارجی نزد خانواده هایی در اروپا بفرستند که آنان را پرورش می دادند. گروه اینگونه توضیح می داد که اروپا امن تر خواهد بود.برخی والدین 20 سال یا حتی بیشتر است که فرزندانشان را ندیده اند.”

جونز با اشاره به پیچدگی ساختار فرقه ای مجاهدین خلق عنوان می کند که اعضای سابق به طور مدام به توصیف شرکت در جلسات عمومی و مداوم اعترافات درباره تخیلات جنسی خود می پردازند.

جونز در گزارش خود به ابعاد دیگر ساختار فرقه ای مجاهدین خلق اشاره می کند که اعضاء به طور مدام مجبور به شرکت در جلسات عمومی و اعترافات درباره تخیلات جنسی خود بودند.

وی در ادامه از هم صحبت شدن با سرهنگ آمریکایی سخن می گوید که به مدت 6 ماه در سال 2004 تماسی همه روزه با رهبران مجاهدین خلق داشته و اکنون یک ژنرال بازنشسته است و تبدیل به یک لابی فعال از جانب این سازمان شده است.

جونز در ادامه به ادوارد ترمادو، عضو سابق مجاهدین خلق که اکنون در آلمان زندگی می کند، می پردازد.

درباره وی می گوید:”چهره وی تا آنجا دارای زخم است که به ناقص الخلقه می ماند. رنگ چهره اش سبزه ، پوستش ترک خورده و برق افتاده و پیشانی اش مدام خیس از قطرات عرق است – اما وی در آن زمان 9 سال را بعنوان زندانی جنگ در عراق گذرانده است.او می گوید پس از گذشت سه سال درخواست ترک سازمان کرده ولی به او پاسخ داده اند که نمی تواند چنین کاری بکند. او 12 سال آنجا ماند.او

اکنون ازدواج کرده و سه فرزند دارد. او می گوید : خانواده من اعتراض من است به سازمان مجاهدین خلق.”

جونز در گزارش خود تصریح می کند که داستان های زیاد دیگری نیز وجود دارد.فرزندانی که هرگزش والدینشان را بابت رهاکردنشان نبخشیده اند. فرزندانی که بخشیده اند و اکنون با شادی به والدینشان ملحق شده اند. مطلقینی که از سازمان بیرون آمده اند و می گویند هنوز عاشق همسرانشان هستند که همچنان در سازمان هستند.

وی می افزاید:”در 25 سال سابقه گزارشگری ام، کم پیش نیامده که به من دروغ بگویند ولی آن هنگام که اعضای سابق به صورت متوالی از آنچه گفتند که بر سرشان آمده، اشک هایشان برای من واقعی بودند.”

به گفته جونز در ایالات متحده، عده ای از چهره های سیاسی در دفاع از مجاهدین خلق سخن گفته اند.بیش از 30 نام برجسته وجود دارد – افرادی همچون رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک، هاوارد دین که زمانی امیدوار بود رئیس جمهور دموکرات امریکا شود، یک استاندار بازنشسته و یک رئیس سابق اف بی آی.

به گزارش وی”خیلی از اینها پول دریافت می کنند. آنگونه که عده ای به دریافت پول از مجاهدین خلق اعتراف کرده اند ؛ برای یک سخنرانی 10 دقیقه ای بیست هزار دلار.

اعتراض به ساخت برنامه بی بی سی در خصوص فرقه مجاهدین خلق و پادگان اشرف / جریان از چه قرار است؟

انجمن عدالت، تهران، هفدهم آوریل 2012
http://edalatjusticesociety.com/pages/?id=2957

لینک به متن گزارش بی بی سی (و گزارش رادیویی)
https://iran-interlink.org/?mod=view&id=12126

ژنرال دیوید فیلیپس، فرمانده تیپ 89 پلیس نظامی امریکا (2005-2004) و کلنل وز مارتین، مسئول ضد تروریستی تمام نیروهای متحد نظامی در عراق (2004-2003) از اقدام بی بی سی فارسی برای تهیه یک گزارش در خصوص وضعیت مجاهدین خلق و کمپ اشرف ابراز نگرانی کرده اند.

این دو با ارسال نامه به ریس شبکه خبری بی بی سی مدعی شده اند در هفته های اخیر، تهیه کنندگان این گزارش در رادیو بی بی سی خواستار انجام مصاحبه درباره ساکنین کمپ اشرف و مسائل مربوطه شده اند. که با توجه به سوالات مطرح شده، اینگونه متوجه شدیم که در این گزارش روندی ناعادلانه با سمت و سوی سیاسی و اهداف از پیش تعیین شده در حال شکل گیری است.

اما جریان چیست؟ چرا فرقه مجاهدین خلق از رسانه ای شدت تحولات داخل پادگان اشرف تا این اندازه هراس دارد؟ چرا کسانی چون ژنرال دیوید فیلیپس و کلنل وز مارتین از زبان رهبران فرقه مجاهدین خلق به حمایت از منافع این گروه می پردازند؟

نخست اینکه رهبران فرقه بیش از هر کسی از تحولات داخل پادگان اشرف و نقض گسترده حقوق ساکنان این پادگان در نتیجه اعمال تشکیلات فرقه ای بر اعضاء آگاهند. آنها می دانند که هر چه اقدامات غیر انسانی و متناقض آنها در حق ساکنان پادگان اشرف رسانه ای شود بیشتر از همیشه اعتبارشان را از دست خواهند داد. اما آنچه بر نگرانی های انها می افزاید مستند و واقعی بودن این جنایات است.

نهادهای و موسسات متعددی تا کنون در خصوص نقض گسترده حقوق بشر در پادگان اشرف هشدار داده اند. دیده بان حقوق بشر از جمله این نهادهاست. در گزارش دیده بان حقوق بشر که با عنوان “خروج ممنوع” در سال 2005 میلادی یعنی همان زمانی که دیوید فیلیپس آخرین روزهای فرماندهی تیپ 89 پلیس نظامی آمریکا را می گذراند، منتشر شد، به صراحت بر زندانی بودن ساکنان کمپ، عدم اجازه دیدار آنها با خانوده ها، شکنجه، حبس و حتی قتل نارضیان تاکید شده است.

بدیهی است هر گونه انتشار گزارش جدید در خصوص وضعیت ساکنان پادگان اشرف می تواند با واقعیات جدیدی در خصوص جنایات هولناک رهبران این فرقه همراه باشد و این چیزی نیست که به مذاق آنها خوش بیاید. به همین دلیل به قول معروف از همین اکنون دست پیش گرفته که فردای انتشار گزارش پس نیفتند.

در خصوص چرایی اعتراض دو مقام نظامی سابق آمریکایی به تهیه گزارش در دست ساخت بی بی سی فارسی نیز باید خاطر نشان ساخت که در سال های اخیر فرقه مجاهدین خلق با پرداخت پول های هنگفت به سخصیت های سیاسی و نظامی آمریکایی سعی در جلب حمایت آنها دارد. در این جریان برخی شخصیت های سیاسی چون ادرندال فرمندار ایالت پنسیلوانیا به صراحت اعتراف کرد در مقابل دریافت پول در جمه مجاهدین خلق حاضر شده و در حمایت از آنها سخنرانی کرده است.

ادامه این روند به حدی در آمریکا بغرنج شد که وزارت خزانه داری آمریکا پرونده ای برای رسیدگی به موضوع دریافت رشوه شخصیت های سیاسی و نظامی آمریکا از فرقه مجاهدین خلق باز کرده و رسیدگی به آن را در دستور کار قرار داد. سخنان دیوید فیلیپس و وز مارتیم را باید در این راستا ارزیابی کرد. در حقیقت فرقه مجاهدین خلق که می داند در پس نام این فرقه هیچ اعتباری باقی نمانده است تلاش می کند تا با پرداخت پول های هنگفت از زبان دیگران منافعش را به پیش ببرد و از این طریق هوادار برای خود بخرد. اما به نظر نمی رسد که این سیاست نیز بتواند کمک چندانی به این فرقه در حال فروپاشی بکند.

————

همچنین
https://iran-interlink.org/fa/?mod=view&id=12096

 

دنیای عجیب مجاهدین خلق

.

… برنامه ای از سرویس جهانی رادیو بی بی سی – مجاهدین خلق یک گروه تروریستی هستند یا قربانیان تروریست ؟ آنها یک گروه خطرناک هستند یا یک گروه درمعرض خطر؟ این برنامه که به کوشش Owen Bennett تهیه شده است . او سعی میکند پاسخی بر این پرسشها به دست دهد , برای تهیه این گزارش ۵۳ دقیقه ای با تعدادی از جداشدگان از فرقه مجاهدین نیز گفتگوهایی انجام شده است این گزارش را میتوانید از لینک زیر بشنویید یا دانلود کنید …

رادیو بی بی سی، سرویس جهانی، یازدهم آوریل 2012
کانون وبلاگ نویسان مستقل ایرانی
http://www.cibloggers.com/?p=10747

لینک به متن انگلیسی
https://iran-interlink.org/index.php?mod=view&id=12095

لینک جهت دانلود فایل صوتی

http://www.4shared.com/mp3/vamWLrxf/MPSH0011212.html

لینک به صفحه بی بی سی

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/p00q88z2/Your_
World_The_Strange_World_of_the_Peoples_Mujahedin/


————-

همچنین
http://www.khodabandeh.org/

ورود سازمان مجاهدین خلق به ‘فاز نظامی’ و پیامدهای آن

(مسعود خدابنده، بی بی سی، ژوئن 2011)

* * *

VOA interviews Massoud Khodabandeh, Mojtaba Vahedin
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YdAHEs7hm3k

 

————–

همچنین
https://iran-interlink.org/fa/index.php?mod=view&id=11445

آینده سازمان مجاهدین خلق پس از عراق

.

… سازمان مجاهدین خلق (به عنوان یک سازمان و جمع و نه یک فرد یا یک رهبر) هنوز هم می تواند با خداحافظی جدی با گذشته و شروع فصلی نوین، اولین قدم ها را برای بازگرداندن اعتماد مردمی بردارد. عموم ایرانیان، چه در داخل کشور و چه در خارج، خواهان حذف نیروهای دیگر نیستند. آنها عموما اشتباهات را می بخشند و گناه یکی را بر گردن دیگری نمی اندازند. این مردم مسلما هر یک قدم مجاهدین (به عنوان نیرویی که جرئت پرداخت بهای جلب اعتماد مردم را دارد) را با چندین قدم پاسخ خواهند داد. البته تاکید می کنم که بحث بنده صرفا در مورد “سازمان مجاهدین خلق” است و نه افراد مشخص. در زاویه دیدم هم به هیچ وجه نه جنبه قانونی و قضایی را مطرح کرده ام (که جای خود را دارد و دادگاهها بدان رسیدگی می کنند) و نه جنبه های تاریخی را …

مسعود خدابنده، ناظران می گویند، بی بی سی، سیزدهم ژانویه 2012
http://www.bbc.co.uk/blogs/persian/viewpoints/2012/01/post-28.html

(بی بی سی از انتشار نظرات متفاوت در مورد این موضوع استقبال می کند)

* مسعود خدابنده عضو پیشین شورای مرکزی سازمان مجاهدین خلق ایران است

داستان اعضای سازمان مجاهدین خلق درعراق هنوز متحول است و تا به امروز هنوز یک نفر هم از “شهر اشرف” به “کمپ لیبرتی” منتقل نشده است؛ ولی خروج قریب الوقوع آنها از عراق قدمی رو به جلو برای بیش از سه هزار تنی که حداقل در هشت سال اخیر در بیابانهای عراق به انتظار نشسته اند. زندگی این افراد پس از خروج هر چه باشد مسلما بدتر از شرایط موجودشان نخواهد بود.

اما چه آینده ای برای سازمان مجاهدین خلق به صفت سازمانی متصور است؟ پاسخ این سئوال مبهم است، ولی یک چیز مشخص است: پرونده ای در عراق بسته و پرونده ای جدید، احتمالا در اروپا، باز خواهد شد.

هشتم ژوئن ۱۹۸۶، یعنی چند سالی پس از سی خرداد شصت و عزیمت یا فرار مسعود رجوی به پاریس، مجاهدین خلق (که من هم جزو آنها بودم) نه به اجبار، که بدلخواه و حتی تا حدودی به اصرار، خاک فرانسه را به قصد عراق در حال جنگ با ایران ترک کردیم. آن زمان ابوالحسن بنی صدر جزو اولین کسانی بود که در مورد پیامدهای این حرکت هشدار داد و از آن پس صف خود را از شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق جدا کرد. البته بسیاری دیگر نیز در آن زمان و یا کمی بعد از آن چنین کردند، از جمله دکتر قاسملو، خانبابا تهرانی، دکتر متین دفتری، برومند، ماسالی و…

حرکت به سوی بغداد بعد ها از سوی سازمان “پرواز تاریخ ساز دوم” لقب گرفت. آقای رجوی قبل از “عزیمت” در پیام ویدئویی “تودیع” گفت که “می روم تا بر افرازم آتش ها در کوهستان ها”، و صریحا اعلام نمود که با توجه به انتقال مجاهدین خلق از غرب به “جوار خاک میهن”، از این پس هر گونه “خارجه نشینی” و ادعای “مبارزه از فرنگ” نامشروع است. وی به صراحت گفت که مشروعیت همه خارجه نشینان فقط و فقط به خاطر “مبارزه مسلحانه ای” است که مجاهدین پرچمدار آنند، والا که “یک نفس در خارج هم از روز اول حرام بوده”. و “اگر نبود بخاطر مبارزه مسلحانه مجاهدین، باید شرف شهادت در تهران را به فرار از کشور ترجیح می دادند”. هنوز هم نمی دانم چرا آن روز عراق با نام “جوار خاک میهن”، کشوری خارجی و یا “خارجه” محسوب نشد.

به یاد می آورم اواخر ماه مه ۱۹۸۶ را که برنامه های “پرواز” ریخته شده است و من زودتر به بغداد رفته ام. چند هفته ای است برای آماده سازی ورود “برادر مسعود” و “خواهر مریم” در بغداد مستقر شده ایم تا روز هشتم ژوئن همراه تعدادی دیگر به پیشواز برویم. مسئولیت حفاظتی دارم و رابط مخابرات (سازمان اطلاعات عراق) هستم. برنامه به خوبی و خوشی انجام می شود و فرودگاه و عکس و فیلم و تبلیغات و حرکت قطار خودروها به سمت جنوب و مستقیما زیارت کربلا و نجف و بازگشت به ساختمان جلالزاده (میدان چهل دزد بغداد) و نشست جمعبندی و الی آخر. قبلا در پاریس هم کارم همین بوده و تازگی ندارد ولی اینجا یک فرق جدی با پاریس دارد. اینجا تا دندان مسلحیم.

به یاد می آورم برای این که “مسلحانه و قهرآمیز” سرنگون کنیم، اولین نیازمان همانا محلی بود، قرارگاهی بود و پادگانی بود که بشود جمع شد، آموزش دید، برنامه ریخت، مسلح شد و بعد “تیغ به دست و قهر آمیز درید و درید تا طلوع سرنگونی”. و بیاد می آورم سفارت عراق در فرانسه را که در همانجا بحث محل و پادگان را هم کرده بودیم. و به یاد می آورم آن روزی را که به همراه آقای محمود عطایی با ماشین لندکروز ارتشی چهار بار در گل گیر کردیم تا بتوانیم خود را به کتیبه وسط پادگان متروکه خالص برسانیم و سربازخانه اهدایی را از افسر عراقی تحویل بگیریم و نامش را بگذاریم “قرارگاه اشرف”.

بیاد می آورم چند روزی بعد از عملیات فروغ را که پس از چهار شبانه روز جنگیدن بدون خواب و خوراک و “دریدن” و “دریده شدن”، بالاخره یک نفر از هر چهار نفرمان زنده به قرارگاه برگشت. غالب کشته شدگان از فرط خستگی و کمبود خواب غش کرده بودند و زیر بمباران خوابشان برد تا “دریده” شوند. آن روز کسی از کسی سوال نمی کرد. کسی به چشم کسی نگاه نمی کرد. کسی سراغ کسی را نمی گرفت. کسی از زنده بودن خود خوشحال نبود. روزی بود که آب آشامیدنی مان هم بوی خون میداد با تلخ ترین مزه ها.

ژنرال عراقی را بیاد می آورم که آن روز، با آن چهره زمخت آفتاب سوخته عربی اش، مخفیانه اشک ریخت. ژنرالی که چهار روز قبل تنها تقاضایش این بود که سازمان دست از این “دیوانگی نظامی” بردارد ولی “فرماندهی ارتش رهایی بخش” تصمیم خود را گرفته بود. همین ژنرال دو روز قبل هم التماس کرده بود که فرمان عقب نشینی بدهید و نگذارید بقیه نفرات کشته شوند ولی باز “فرماندهی ارتش رهایی بخش” تصمیم خود را گرفته بود…

بگذریم و برگردیم سر اصل مطلب.

برآوردی از وضعیت کنونی

امروز کجا ایستاده ایم؟ آنطور که خانم رجوی در اطلاعیه هفته پیش مطلعمان کردند تتمه سازمان، امروز “با کوله های شخصی و وسائل آشپزخانه آماده انتقال به کمپ لیبرتی شده اند”. افرادی اکثرا بیمار با متوسط سن قریب به پنجاه، به کمپی می روند که حتی نام آن فارسی یا عربی نیست.

سه دهه بعد از آن “پرواز و آن پیام تودیع”، امروز منتظر نشسته ایم که ببینیم چه تعداد از این رزمندگان سابق و ساکنین امروز “شهر اشرف” که اکثرا زخم عملیات، زخم بی خانمانی و طلاق جمعی و جدایی فرزند، زخم چند دهه قطع رابطه با جهان بیرون را هم به همراه دارند، خواهند توانست خود را از این جهنم خود ساخته به نقطه ای امن برسانند. “خود ساخته” هم که می گویم قصد آزار ندارم. می خواهم واقعیات دیده شود تا از چاله به چاه نیفتیم. از این بابت می گویم که فراموش نشود آقایان و خانم هایی که اکنون در کشور”عراق بدون صدام” هستند ده سال است همه توان تبلیغاتی، مالی، سیاسی و امنیتی خود را به کار برده اند که در این کشور بمانند و تا همین دیروز به در و دیوار نوشته بودند “چو اشرف نباشد تن من مباد” و اعلام می کردند که “اشرف بایستد، جهان خواهد ایستاد” و تهدید می کردند که “همینجا می مانیم و می میریم”.

راستی این همه اصرار برای ماندن در عراق برای چه بود؟ با چه استراتژی یا تاکتیکی؟ به چه امیدی؟ پاسخ این سئوال را شاید بشود در جای دیگری جستجو کرد. دلیل این اصرار روشن نمی شود مگر این که دلیل و اشتیاق اولیه برای رفتن به عراق مشخص شود.

چرا مجاهدین به عراق رفتند؟

آقای رجوی بارها توضیح داده است که “راه دیگری نبود و اگر نمی رفتیم از بین رفته بودیم”. او اگر چه دقیق ولی صرفا در چهارچوب تفکر و چارچوب اعتقادی و اهداف مورد نظر خود سخن گفته است؛ چرا که خیلی ها آن زمان همین حرکت را نوعی “خیانت” خوانده بودند. براستی چرا مجاهدین آن روز فکر می کردند که راه دیگری ندارند و “راه حل” های دیگران را نمی دیدند؟ واضح است. چون برای “مجاهد خلق” آن زمان هیچ تفکری خارج از آن چارچوب مشروعیت نداشت. چون ایدئولوژی، استراتژی و تاکتیک سازمان بر بنیان “برافروختن آتش در کوهستان ها” استوار بود.

شما اگر بدنبال ساخت و ساز باشید نهایتا سر از مصالح فروشی در می آورید. اگر معتقد به روشنگری و ارتقاء دانش و بینش نسل های بعد باشید لاجرم سر و کارتان به فروشگاههای لوازم التحریر و این روزها فروشگاههای کامپیوتر خواهد افتاد. اگر دنبال قیام باشید و برانگیختن مردم، سر از کارخانه و مسجد و اتحادیه ها و شوراهای محلی در می آورید و اگر بنیاد تفکر و ریشه اعتقادی تان “مبارزه مسلحانه و سرنگونی قهر آمیز” باشد، لاجرم بدنبال تفنگ و باروت هستید.

و البته این طرز تفکر مثل جن از بسم الله “لیبرالیسم” و “دموکراسی” وحشت دارد و فرار می کند. پاریس جای بقا و رشد این تفکر نیست. و این طرز تفکر الزامات دیگری هم دارد. بی اعتمادی مطلق به “دیگران”، مبارزه با هر آنکس که صد در صد با ما نیست، قهرمان پروری بر اساس قدرت بدنی، قدرت تحمل فشار، اجر و ارزش نهادن به صرف شکنجه شدن به هر دلیلی، و بعد سختی کشیدن، گرسنگی کشیدن، تحمل سرما و گرمای طاقت فرسا به هر دلیلی و حتی تولید سختی مصنوعی برای خود و اطرافیان، کم خوردن، کم خوابیدن، طلاق دادن همسر و جدا شدن از فرزند، قطع رابطه عاطفی با همه، تنفر از زندگی راحت و … ما از شلاق زدن همدیگر در خوابگاه های دانشجویی شروع کردیم و به اینجا رسیدیم.

ما به عراق و یا به قول آقای رجوی به “جوار خاک میهن” رفتیم چون امکان عمیلات مرزی و ارسال تیم شهری و خمپاره زنی از پاریس نبود؛ رفتیم چون باقی راه های “سرنگونی قهر آمیز” را هم امتحان کرده بودیم. “سی خرداد شصت” را و “استراتژی جنگ شهری از طریق خطوط تلفن فرانسه” را و “خط هفت هفتم و زدن سر انگشتان رژیم” را و “خط پاسدارکشی حداکثر” را با خون هزاران بی گناه از همه طرفها آزموده بودیم و نتیجه نداده بود.

آقای بنی صدر آن روز گفت: “آقا به عراق نرو و در کنار دشمن منشین”. شاید آن روز آقای بنی صدر باید می گفت “آقا این عقیده به سرنگونی مسلحانه را کمی پایین تر از آیه قرآن قرار بده، شاید راه حل های دیگر را هم ببینی”.

مختصات سازمان مجاهدینی که به اروپا باز می گردد

عراق زمان صدام تنها دولتی است که از بدو تاسیس سازمان مجاهدین خلق ایران تا کنون از این گروه رسما پشتیبانی کرده است. این حکومت سال ها پیش سرنگون شد و سپس آمریکایی ها سازمان را خلع سلاح کردند.

امروز تنها راه پیش روی اعضای باقی مانده این سازمان که کمی بیش از سه هزار نفر هستند، رفتن به کشورهای غربی است. اما آینده “سازمان مجاهدین خلق ایران” مبهم است. مجاهدین خلق با چه هویتی؟ با چه پشتوانه ای؟ در چه وضعیت فیزیکی و روحی و بالاخره بدنبال چه؟ استراتژی سرنگونی مسلحانه قهر آمیز یا رد مبارزه مسلحانه؟ فاز سیاسی یا فاز نظامی؟ انقلاب های ایدئولوژیک چه می شوند؟ طلاق های جمعی ادامه می یابد یا تعطیل می شود؟ جامعه بی طبقه توحیدی و نظریه های دیگر کجا جا می گیرند؟ آرم خونین رنگ سازمان که توانسته همزمان تفنگ، داس، سندان و آیه قرآن را یکجا به نمایش بگذارد در کجا خواهد نشست؟ جواب خانواده ها را چه کسی خواهد داد؟

آیا می توان آرم سازمان مجاهدین خلق ایران را از”کمپ اشرف” آورد و بر پشت بام ساختمان مرکزی “کمپ اور سواواز” پاریس نصب کرد؟ یونیفورم ها چه می شود؟ کار شورای رهبری با آن تفاصیلی که در مورد انتخابشان گفته شده و اکنون پا به سن گذاشته اند و کار سرتیم هایی که تخصصشان فرماندهی تانک و نفربر یا تخریب بوده چه خواهد شد؟ آموزش دیده های امنیت و اطلاعات حکومت صدام به چه کاری گمارده خواهند شد؟ رابطین “هواداران” و “ایرانیان خارج از کشور” پس از بیست و اندی سال غیبت از حرکت سریع تکاملی در اروپا چگونه مواضع خود را تشریح خواهند کرد؟

اینها سوالاتی هستند که احتمالا با صدور یک پیام، پاسخ نخواهند گرفت. اینجا دیگر “اشرف” نیست و دروازه ای ندارد که قفل شود. با تیرکمان و فلاخن هم نمی شود مردم را دور نگه داشت. اینجا اروپاست و درب های اور توانایی قطع ارتباط مطلق “رزمنده مجاهد” با “جامعه فاسد و بورژوایی غرب” یا پدر، مادر، فرزند، همسر و… را نخواهند داشت.

روابط بین المللی سازمان هم دستخوش تغییر است. سازمان مجاهدینی که به اروپا بر می گردد دیگر “عنصر” مجاهد خلقی نیست که نفس تمامی اپوزیسیون از آتش سلاح او مشروعیت می گیرند. پس در این وضعیت برگ برنده مجاهدین کجاست؟

امکانات و محدویت های غرب در استفاده از “سازمان مجاهدین خلق” در صحنه بین المللی

سازمان مجاهدین مدعی است که غرب می تواند در مقابله با ایران روی آن حساب کند ولی واقعیت این است که با تعریف فعلی، اروپا علاقه ای به حضور مجاهدین خلق در خاکش ندارد. مجاهدین در حالت فعلی در محافل سیاسی غرب لشکری شکست خورده تلقی می شوند با سابقه ای اسفناک، بی خانمان، جان و مال باخته و در نتیجه ترسناک، غیر مترقبه و خطرناک و تا حدودی هم غیر قابل بازیافت.

امروز رودررویی غرب با ایران مشخصا بر سه محور استوار است. آمریکا ایران را متهم می کند که “ناقض حقوق بشر” است، از “تروریسم” حمایت می کند و به دنبال “بمب هسته ای” است. به بیان دیگر غرب از ایران می خواهد که از فعالیت سیاسی اجتماعی “فعالان متمایل به غرب” جلوگیری نکند، حضور اسرائیل را در منطقه به رسمیت بشناسد و غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. ایران هم در مقابل می گوید که “دخالت در مسائل داخلی کشورها ممنوع!” حماس برگزیده مردم فلسطین و حزب الله برگزیده مردم لبنان است. غنی سازی اورانیوم هم جزو اختیارات قانونی امضا کنندگان پیمان منع گسترش سلاح هسته ای است.

حال ببینیم در این سه بحث، مجاهدین خلق چه نقشی می توانند ایفا کنند؟

در بحث حقوق بشر- با توجه به گزارشات مکرر مراکز آمریکایی مانند مرکز تحقیقاتی رند، دیدبان حقوق بشر و گزارشات متعدد اف بی آی و وزارت امور خارجه آمریکا، نه تنها نمی توان از سازمان مجاهدین در این بحث استفاده کرد، بلکه حتی باید از نزدیک شدن آنها به این بحث فعالانه جلوگیری کرد، چرا که این کار می تواند “کارت حقوق بشر” را از دست غرب خارج کند، و آن را مستقیما در دست حکومت ایران بگذارد. یاد آوری می کنم که سازمان مجاهدین خلق توسط روسیه یا چین به نقض حقوق بشر متهم و محکوم نشده اند. تمامی این منابع و شواهد و مدارکشان غربی و اکثرا آمریکایی هستند.

در بحث تروریسم – اینکه مجاهدین در سالهای اخیر ترور کرده اند یا نه و اینکه در لیست ممنوعه این کشور یا آن کشور باشند یا نباشند، سابقه این سازمان را پاک نمی کند و بنابراین سازمان مجاهدین خلق جایی برای عرض اندام در محکومیت “حمایت ایران از تروریسم” ندارد و فقط برگ برنده ای است در دست حکومت ایران و برعلیه “معیارهای دوگانه غرب”.

در بحث اتمی – این تنها جایی است که در سال های اخیر امکان ایفای نقش سازمان البته بدون آرم و نام و تحت نام های تولید شده دیگر وجود داشته است. کنفرانس های مطبوعاتی گاه بگاه در واشنگتن و لندن و بروکسل و حضور تبلیغاتی در سالن های جنبی پارلمان ها در سالهای اخیر را به یاد داریم. ولی این نقش هم اکنون تا حدی کمرنگ شده و شاهدیم که در رویارویی های جدیدتر، مطالب و اطلاعات مستقیم به آژانس بین المللی انرژی اتمی تحویل می شود و بدین ترتیب اطلاعیه و کنفرانس مطبوعاتی هم غیر ضروری شده است.

ولی خارج از این سه بحث، بخصوص در سالهای اخیر یک نقش دیگر هم بوده که اساسا نه از طریق دولت ها که بیشتر از طریق لابی هایی برنامه ریزی شده است که خواستگاهشان الزاما خواستگاه دولت ای غربی نیست، و آن استفاده از مجاهدین خلق به عنوان خنثی کننده هر تلاشی است که بخواهد احتمال جنگ با ایران را کم و یا احتمال مذاکره با این حکومت را بیشتر کند.

استفاده از مجاهدین خلق بعنوان ابزاری برای ترویج کینه و شعله ور نگه داشتن خصومت

آقای احمدی نژاد وقتی صحبت از “نفی هولوکست” یا “بازبینی هولوکست” می کند، از سر بی اطلاعی تاریخی یا به قصد مطرح کردن بحثی تئوریک در دانشگاه ها نیست. این حرف پیام دارد. می خواهد مبادا روزی کسی بخواهد با اسرائیل سر میز مذاکره بنشیند.

با همین استدلال وقتی راس لهتینن (رئیس هیئت روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا) می گوید که برای مقابله با ایران مجاهدین خلق را از فهرست سازمان های تروریستی خارج کنیم تا بتوانیم مستقیما به آنها کمک مالی و پشتیبانی سیاسی برسانیم به این دلیل نیست که او نمی داند که مجاهدین خلق چه کسانی هستند و چه سابقه ای دارند؛ بلکه می خواهد به حاکمان ایران بگوید آنقدر از همه شما متنفرم که دشمنان شما را تشویق می کنم، حتی کسانی را که خودشان به کشتن هزاران تن از شما چه در مرزها و چه در خیابانهای شهرهایتان اذعان دارند و به آن افتخار هم می کنند.

همانطور که آقای احمدی نژاد دقت نمی کند که هولوکست صرفا به حکومت اسرائیل خلاصه نمی شود، خانم لهتینن هم توجه نمی کند که مشکل این گروه صرفا با حکومت ایران نیست و قربانیان ایرانی، عراقی، اروپایی و حتی خانواده ها و باقی ماندگان کشته شدگان آمریکایی را هم متاثر کرده است.

نگاه غالب ایرانیان به سازمان مجاهدین خلق

با توجه به سابقه سازمان مجاهدین خلق در متهم کردن سازمانها و شخصیت های مخالف خود در داخل و خارج از ایران و متهم بودن خود این سازمان به “جنگیدن در کنار صدام”، ” نقض حقوق بشر” و “تروریسم کور” (اتهاماتی که سازمان مجاهدین خلق همه را رد می کند)، به نظر می رسد که بخش بزرگی از نسل جوان در داخل ایران نظر مثبتی نسبت به این سازمان نداشته باشند.

در خارج از کشور نیز به استناد رابطه دیگر نیروهای اپوزیسیون جمهوری اسلامی می توان برآورد کرد که بجز تعداد محدودی وابستگان قدیمی به شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق، بقیه نیروهای مخالف جمهوری اسلامی از راست ترین تا چپ ترین این طیف عملا نه تنها علاقه ای به نزدیکی به سازمان ندارند که در بسیاری از مواقع مخالفت صریح و روشن خود را با روش های مورد استفاده مجاهدین خلق ابراز کرده اند.

چاره چیست؟

به نظر می رسد که سازمان مجاهدین خلق اکنون بر سر دوراهی ای قرار گرفته که انتخاب هر راه، تبعات غیر قابل بازگشت خود را خواهد داشت. دوراهی بقا بر روند قبلی و خلق و خوی جهان سابق و یا تغییر جدی و کیفی به طرف واقعیات جدید و جهان امروز.

راه حل اول: اصرار بر روند گذشته

اگر سازمان بر انتخاب قبلی خود و روندی که تا کنون دنبال کرده است اصرار داشته باشد تبعات آن تقریبا روشن است و می توان بسیاری از حرکت های ماهها و حتی سالهای آینده را پیش بینی کرد. در چنین شقی حضور آقای رجوی در اروپا درست مثل زمانی که ایشان از ایران به پاریس آمدند الزامات خاص خودش را خواهد داشت. پیش بینی بنده این است که ما شاهد دو خط موازی شاخص که قبلا هم در حرکت سازمان در غرب دیده ایم خواهیم بود.

اول: حملات خشونت آمیزتر و گسترده تر به دفاتر و منافع و سفارتخانه های جمهوری اسلامی در کشورهای غربی (و احتمالا و در صورت لزوم منافع عراق، سوریه و لبنان). شیشه شکستن، پرتاب تخم مرغ به مقامات دولتی و دیپلمات ها در خیابانها در کنار بست نشستن های تبلیغاتی معمول و تظاهرات بیشتر با مدعوینی که در سالهای اخیر دیده ایم والبته همه اینها با انگیزه و خط “باز کردن جای از دست رفته در غرب” و بقول آقای رجوی “خارج کردن رقبا” از صحنه. این حرکتی است با شاخص های “حذفی” مجاهدین خلق سی سال قبل که امروز نه تنها الزاما به ضرر جمهوری اسلامی تمام نخواهد شد که با توجه به تجاربی که حکومت در این سالها بدست آورده است، احتمالا به نحوی موثر از آن بهره برداری می کند و با تمسک به آن دولت های اروپایی را تحت فشار می گذارد.

دوم: استفاده از رسانه های نوشتاری و گفتاری و فعال کردن دستگاه اطلاعاتی ای که در ماههای اخیر تا حدودی ساکت تر عمل کرده، برای تبلیغ علیه هر کس که بخواهد برعلیه مجاهدین و بخصوص رهبری آن سخن بگوید یا عمل کند. تفاوت این بار با گذشته البته “تعلیم دیدگی عنصر مجاهد خلق در دستگاه صدام” و خلق و خوی ناشی از گذراندن دورانی طولانی از زندگی قرارگاهی است که می تواند بر شدت عمل بیفزاید. البته در چنین سناریویی، حضور احتمالا خشن سازمان در میان جوامع ایرانیان خارج از کشور می تواند زنگ خطری جدی برای دستگاه های امنیتی کشورهای اروپایی باشد.

راه حل دوم: تغییرات بنیادی و به روز کردن سازمان

سازمان مجاهدین خلق در صورت ورود به اروپا از نقاط قوتی هم برخوردار خواهد بود که در گذشته نه تنها از آنها در مسیر همگامی با نیروهای اپوزیسیون بر علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران استفاده نکرده، بلکه در موارد متعددی خواسته یا ناخواسته همین نقاط قوت را علیه همین اپوزیسیون بکار گرفته است. یکی از نقاط قوت مجاهدینی که از اردوگاه اشرف به اروپا می آیند، تعداد آنها و نقطه قوت دیگر انگیزه مبارزاتی آنهاست.

سازمان مجاهدین خلق (به عنوان یک سازمان و جمع و نه یک فرد یا یک رهبر) هنوز هم می تواند با خداحافظی جدی با گذشته و شروع فصلی نوین، اولین قدم ها را برای بازگرداندن اعتماد مردمی بردارد. عموم ایرانیان، چه در داخل کشور و چه در خارج، خواهان حذف نیروهای دیگر نیستند. آنها عموما اشتباهات را می بخشند و گناه یکی را بر گردن دیگری نمی اندازند. این مردم مسلما هر یک قدم مجاهدین (به عنوان نیرویی که جرئت پرداخت بهای جلب اعتماد مردم را دارد) را با چندین قدم پاسخ خواهند داد. البته تاکید می کنم که بحث بنده صرفا در مورد “سازمان مجاهدین خلق” است و نه افراد مشخص. در زاویه دیدم هم به هیچ وجه نه جنبه قانونی و قضایی را مطرح کرده ام (که جای خود را دارد و دادگاهها بدان رسیدگی می کنند) و نه جنبه های تاریخی را باز بینی کرده ام.

سازمان مجاهدین برای این پوسته شکنی که احتمالا تنها راه تضمین بقایش پس از عراق و در شرایط جدید غرب است، نیاز به تغییرات بنیادی سریع دارد و فقط آنگاه است که اساسا امکان بررسی قدم های بعدی، حرکت به سوی مردم و بده بستان با نیروهای مردمی دیگر را خواهد داشت. درچنین شرایطی می توان به تغییر دیدگاه نیروهای بین المللی و امکان همکاری غرب با این سازمان هم امیدوارتر بود. البته مجاهدین خلق برای این کار بسیار خطیر زمان زیادی ندارند.

در این طریق، مجاهدین خلق قبل از هر چیز باید به سیستم بسته و شدیدا کهنه رهبری مادام العمر و ریاست جمهوری ای که هجده سال پیش در “بهارستان” بغداد اعلام شده خاتمه دهند. من نه تنها این را به نفع اعضای مجاهد خلق که به یقین به نفع خود خانم و آقای رجوی هم می دانم. یقین دارم که بهترین کاری که آقا و خانم رجوی امروز می توانند برای ایران، سازمان مجاهدین و خودشان بکنند اعلام کناره گیری است.

مبرم ترین وظیفه کنونی مجاهدین خلقی که با آزادی از محدودیت های بیابانهای عراق به محیط باز اروپا می رسند از یک طرف جدا کردن اعتقادات شخصی از زندگی اجتماعیشان است (که ارتباط با خانواده، ازدواج، به روز شدن، آموزش اولیه زبان و جذب شدن در جامعه را هم شامل می شود) و از طرف دیگرجدا کردن خود و آینده سازمان از گذشته نه چندان درخشان گروه تحت رهبری آقای رجوی و همسرشان. این راه می تواند در کمترین فرصت زمانی با برگزاری انتخابات آزاد و با نظارت ناظرینی منتخب از میان طیف گروه های اپوزیسیون ایرانی در پاریس آغاز شود.

***
بی بی سی از انتشار نظرات متفاوت در مورد این موضوع استقبال می کند
http://www.bbc.co.uk/blogs/persian/viewpoints/2012/01/post-28.html

——–


Daniel Zucker, Maryam Rajavi and ALi Safavi